O Ολυμπιακός τον πρώτο λόγο πρόκρισης, 3-1 τον Α.Ο. Θήρας

Το “πάνω χέρι” στην πρόκριση απέκτησε στη Σαντορίνη ο Ολυμπιακός καθώς στην πρεμιέρα των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 της Volleyleague με κορυφαία την Σάλας επικράτησε στο ΔΑΠΠΟΣ με 1-3 (22-25, 21-25, 25-22, 22-25) του μαχητικού Α.Ο. Θήρας και πλέον θέλει μία ακόμη νίκη στο β’ ματς για να προκριθεί στην 4άδα.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Α.Ο. Θήρας στην Σαντορίνη στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα προημιτελικά της Volley League γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» την Μ. Τετάρτη δύο σετ για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ο Α.Ο.Θ. για να προκριθεί θα χρειαστεί νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει στην συνέχεια το χρυσό σετ.

Όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, υπήρχε ισορροπία στους άσσους και στα μπλοκ, η Σαντορίνη ήταν καλύτερη στην επίθεση με 40% αποτελεσματικότητα (57/141 τελειωμένες) έναντι 34% του Ολυμπιακού (45/131 τελειωμένες), αλλά υπέπεσε στα διπλάσια λάθη (34 έναντι 17).

Οι «ερυθρόλευκες» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν τον έλεγχό του, με την εμπειρία τους εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Α.Ο.Θ. και έφτασαν στη νίκη που τους δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Η Βίλμα Σάλας με 22 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με την Μίλιτσα Κούμπουρα να έχει 16.

Από πλευράς Α.Ο. Θήρας, τέσσερις αθλήτριες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Ρέντη.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κολλάρου, Δρόσους, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 3-8, 11-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 13-16, 17-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-19, 25-22
4ο σετ: 3-8, 12-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 21-25, 25-22, 22-25) σε 115′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 18 (15/34 επ., 3 άσσοι, 35% υπ. – 17% άριστες), Μερκάδο 19 (15/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κέτσμαν 17 (16/45 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Κιουτσιούκη 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. – 37% άριστες), Καραμπάση (λ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ζιώγα 1 (1/6 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 8 (8/32 επ., 48% υπ. – 38% άριστες), Λαμπρούση 7 (1/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 22 (19/42 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. – 33% άριστες), Κούμπουρα 16 (12/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 24% υπ. – 14% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Θήρας): «Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου πάλεψαν από τον πρώτο πόντο μέχρι τον τελευταίο. Τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αλλά σε αυτό το ματς ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Είχαμε μεγάλη επιθυμία και θέληση να παίξουμε καλά, αλλά κάποιες φορές υπό αυτές τις συνθήκες κάνεις και λάθη. Όπως και έγινε σήμερα. Πριν από το παιχνίδι είχαμε πει ότι θα πρέπει να ρισκάρουμε σε σερβίς, σε όλους τους τομείς, κάτι που άλλες φορές βγαίνει και άλλες όχι. Στο 4ο σετ, όπου ήμασταν μπροστά με 20-19, αλλά τα σετ τελειώνουν στους 25 πόντους και όχι στους 20. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα, με ποιοτικές παίκτριες, αλλά οφείλω να δώσω και πάλι συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου, που τα έδωσαν όλα σε αυτό το παιχνίδι».

Τζούλια Καράρο (Πασαδόρος Ολυμπιακού): «Είμαι πολύ χαρούμενη που κερδίσαμε, κάναμε ένα μεγάλο ταξίδι για να έρθουμε εδώ. Δεν κάναμε τίποτα ακόμα, είναι μόνο μια καλή αρχή, ένα βήμα, το 1-0 στη σειρά. Συνεχίζουμε, για να πετύχουμε το στόχο μας, να πάρουμε την πρόκριση για την επόμενη φάση».