«Τρύγησε» τρίποντο στα Μεσόγεια η ΑΕΚ, 3-0 το Μαρκόπουλο

Η ΑΕΚ διεύρυνε το αήττητο σερί της στο Μαρκόπουλος καθώς επικράτησε 3-0 (11-25, 18-25, 24-26) του Μαρκόπουλου στο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής και με το 6×6 παρέμεινε σταθερά στην πρώτη θέση της Volleyleague γυναικών, διευρύνοντας μάλιστα την διαφορά της στο +4 από τον Παναθηναϊκό.

Χωρίς προβλήματα και απώλεια σετ πέρασε από το κλειστό των Μεσογείων η Ένωση. Οι «κιτρινόμαυρες» του Γιουνούς Οτσάλ έδωσαν συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις και με πρωταγωνίστριες τις  Στράντζαλη, Πάσκοβα και Νικόλοβα κατέκτησαν σχετικά εύκολα το τρίποντο απέναντι στις γηπεδούχες του Μαρκόπουλου που πλήρωσαν το κακό ξεκίνημα που είχαν στο παιχνίδι και ήταν ανταγωνιστικές ουσιαστικά μόνο στο 3ο σετ.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ με αποτελεσματικές επιθέσεις απέκτησε από νωρίς διαφορά ασφαλείας κάνοντας το 3-9 και με τον ίδιο ρυθμό έφθασε στο 5-15. Η Ένωση χωρίς προβλήματα έκανε το 8-20 για να αποκτήσει το προβάδισμα κατακτώντας το σετ με 11-25.

Οι «κιτρινόμαυρες» έχοντας βρει ρυθμό και με τις γηπεδούχες να μην μπορούν να τελειώσουν τις επιθέσεις τους φρόντισαν να φθάσουν στο 0-2. Η Στράντζαλη έκανε το 3-6 και το 7-12 για την Ένωση που με κεκτημένη ταχύτητα έκανε το 10-16 αστοχη επίθεση της Λεϊθαμ και το 11-19. Το Μαρκόπουλο μάζεψε την διαφορά στο 18-24 με τις Νάγκελς-Νικολογιάννη και τον άσσο της Κοτσαρά, ωστόσο η Νικόλοβα έβαλε τέλος στο σετ γράφοντας το 18-25 και το 0-2.

Το τρίτο σετ ήταν και αυτό που δικαιολόγησε τον τίτλο του… ντέρμπι με το Μαρκόπουλου να «ξυπνά» και με τις Νάγκελς και Νικολογιάννη να κοντράρει στα ίσα την ΑΕΚ. Ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις γηπεδούχες να έχουν το προβάδισμα με 5-4 και 6-5 με τη Νικολογιάννη. Η ΑΕΚ με την Γιώτα στο σερβίς προσπέρασε με 6-9 και 10-13, αλλά το Μαρκόπουλο έφερε το σετ στα ισα με το 14-4 και 15-15.

Η Ένωση με συνεχόμενα μπλοκ «έτρεξε» ένα σερί φθάνοντας στο 16-20, όμως η Νάγκελς, Νικολογάννη και Τοντάίοδήγησαν το Μαρκόπουλο στο 22-22. Στράντζαλη και ο άσσος της Νικόλοβα έκαναν το 22-24 για την ΑΕΚ, αλλά η Κωτσαρά και το μπλοκ των Ναγκεγλς- Αλαγιάννη στην Στράντζαλη έφεραν το 24-24. Εκεί όμως το λάθος σερβίς της Νάγκελς και η άστοχη επίθεση της Κωτσαρά έβαλαν τέλος στο παιχνίδι και με το 24-26 χάρισαν την «καθαρή» νίκη στην ΑΕΚ.

Τα σετ: 0-3 (11-25, 18-25, 24-26) σε 70′
*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 5 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 10 άσσους, 43 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.
ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Νάγκελς 6 (1/2 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 17 (16/37 επ., 1 άσσος, 33% υπ.-13% άριστες), Λέιθαμ 1 (1/11 επ.), Τοντάι 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κασδοβασίλη (0/2 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 59% υπ.-30% άριστες), Αλλαγιάννη 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσαρά 2 (2/5 επ., 25% υπ.-25% άριστες), Δήμου.
Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 14 (10/21 επ., 4 άσσοι, 38% υπ.-12% άριστες), Γιώτα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Πασκόβα 16 (15/24 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-17% άριστες), Μπλάνκο 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (9/18 επ., 3 άσσοι) / Κοσμά (λ, 60% υπ.-20% άριστες), Καλντερόν, Ξανθοπούλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι (προπονητής ΑΟ Μαρκοπούλου): «Το επίπεδο του παιχνιδιού παρουσιάσαμε σήμερα δεν αντικατοπτρίζει τη δουλειά που έχουμε κάνει τόσο καιρό, ούτε τη βαθμολογική μας θέση και τους στόχους μας. Στα δύο πρώτα σετ κάναμε πολλά λάθη και δεν μπορούσε να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα. Στο τρίτο σετ τα περιορίσαμε και είδαμε ότι ήταν πιο κλειστό. Είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά και πάλι δεν φανήκαμε αντάξιοι των προσδοκιών. Έχουμε μπροστά μας το ματς με τον Ολυμπιακό, σε μια δύσκολη έδρα με έναν δυνατό αντίπαλο και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε γιατί πιστεύουμε στην ομάδα και ελπίζουμε θα επανακάμψουμε γρήγορα».

Γιουνούς Οτσάλ (προπονητής ΑΕΚ): «Αυτή τη σεζόν όλες οι ομάδες είναι ισορροπημένες και ειδικά οι ομάδες που έρχονται στην έδρα μας δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Μετά το 3-2 με τον Άρη είδαμε τα λάθη μας, δουλέψαμε, αλλά είναι μια μεγάλη σεζόν και πολλά πράγματα παίζουν ρόλο. Υπάρχουν και θέματα προσωπικά που επηρεάζουν κι αυτό έγινε με τον Άρη, αλλά αυτήν την εβδομάδα ήμασταν πιο έτοιμοι και κερδίσαμε. Ξαναλέω το φετινό πρωτάθλημα είναι πιο δυνατό, κάθε ματς είναι δύσκολο και πρέπει να είμαστε πνευματικά έτοιμοι κάθε εβδομάδα»