«Τρίποντη» αναρρίχηση στη Βόχα

Ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας δύσκολα με 3-1 της Κηφισιάς και πήρε πολύτιμους βαθμούς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη και ήταν πραγματική «μάχη» για αμφότερες τις ομάδες. Στο πρώτο σετ, η Κηφισιά ήταν μπροστά στο πρώτο και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8, 14-16) με το0ν Παμβοχαϊκό να είναι πιο συγκεντρωμένος στους τελευταίους πόντους του σετ και να κάνει ο 1-0 (27-25) σετ. Η Κηφισιά αντέδρασε στο δεύτερο σετ ξεπέρασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16, μια διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος για να γίνει το 1-1 με 22-25.

Δυναμικά ξεκίνησε και το τρίτο σετ με την αναμέτρηση να είναι ιδαίτερα αμφίρροπη και τα ποσοστά επίθεσης υψηλά. Η Κηφισιά και πάλι είχε το ρευστό +1 (15-16) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτίσουν» πρώτοι διαφορά (21-18) και να κάνουν το 2-0 σετ. Το 2-1 σετ έδωσε αέρα στον Παμβοχαϊκό, που ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε για πρώτη φορά πρώτη στα τεχνικά τάιμ άουτ (8-6, 16-14), η ομάδα του Αρσενιάδη μείωσε (21-20) αλλά οι γηπεδούχοι ψύχραιμα και με τη συμπαράσταση του κόσμου τους έκαναν το 3-1.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη και έγινε «μάχη» μεταξύ των δυο ομάδων. Στο πρώτο σετ, η Κηφισιά ήταν μπροστά στο πρώτο και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8, 14-16) με τον Παμβοχαϊκό να είναι πιο συγκεντρωμένος στους τελευταίους πόντους του σετ και να κάνει το 1-0 (27-25) σετ. Η Κηφισιά αντέδρασε στο δεύτερο σετ ξεπέρασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16, μια διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος για να γίνει το 1-1 με 22-25.

Δυναμικά ξεκίνησε και το τρίτο σετ με την αναμέτρηση να είναι ιδαίτερα αμφίρροπη και τα ποσοστά επίθεσης υψηλά. Η Κηφισιά και πάλι είχε το ρευστό +1 (15-16) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτίσουν» πρώτοι διαφορά (21-18) και να κάνουν το 2-0 σετ. Το 2-1 σετ έδωσε αέρα στον Παμβοχαϊκό, που ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε για πρώτη φορά πρώτη στα τεχνικά τάιμ άουτ (8-6, 16-14), η ομάδα του Αρσενιάδη μείωσε (21-20) και 21-21 κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-21 αλλά με ένα μπλοκ, μία επίθεση του Ασπιώτη και έναν πρώτο χρόνο του Βούλιν τελείωσε ο αγώνας υπέρ των γηπεδούχων που ψύχραιμα και με τη συμπαράσταση του κόσμου τους έκαναν το 3-1.

Το… «κλειδί»

Ασπιώτης με 19 πόντους και Νέμεθ-Βούλιν από 18πόντους ο καθένας πήραν τον Παμβοχαϊκό στους ώμους τους στην επίθεση έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ενώ το ανακάτεμα της τράπουλας για τον Μέρτεν βγήκε και με το παραπάνω!

Το… «ταμείο»

Σημαντικότατη νίκη για τη Βόχα που με αυτό το δεύτερο τρίποντο μετά από 6 αγωνιστικές δεν χάνει την βαθμολογική της επαφή με τα πιο… ψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Δημήτρης Ζήσης είπε: «Σήμερα παίξαμε πολύ καλά. Έτσι πρέπει να παίζεται το βόλεϊ από τον Παμβοχαϊκό. Όλη η ομάδα πήγε καλά σε όλους τους τομείς. Δεν κάναμε λάθη και η τακτική μας βγήκε πολύ καλά. Και στην επίθεση πήγε πολύ καλά και ο Ασπιώτης και κερδίζαμε εύκολα τον πόντο. Σίγουρα αυτή ήταν η καλύτερη μας εμφάνιση. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Ερχεται δύσκολος αγώνας με τον Παναθηναϊκό και θα προσπαθήσουμε να έχουμε το ίδιο καλή απόδοση».

O προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Έγινε ωραίος και δυνατός αγώνας με λίγα λάθη. Ο Παμβοχαϊκός έβγαλε 70% επίθεση και με αυτό το ποσοστό δε μπορείς να παίξεις εύκολα. Δεν είχαμε το μπλοκ που έπρεπε. Θα δουλέψουμε για να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας».

Τα σετ: 3-1 (27-25, 22-25, 25-21, 25-23)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (1/4 επ), Ασπιώτης 19 (18/30 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (5/7 επ), Ν’εμεθ 18 (18/25 επ, 73% υπ – 53% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (8/9 επ, 50% υπ – 35% άριστες), Βούλιν 18 (13/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 63% υπ – 52% άριστες), Δρογκάρης, Τσουκ

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ), Φερρέρα 5 (5/11 επ, 86% υπ – 45% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ – 58% άριστες), Γιοβάνοβιτς 33 (32/47 επ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ – 53% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Κόντος, Όστιν 1 (1/1 επ).