Τρίποντη «απόδραση» για τον Παναθηναϊκό στη Σαντορίνη

Τρίποντη «απόδραση» για τον Παναθηναϊκό  στη Σαντορίνη

Με κορυφαίες τις Κρος, Παπαφωτίου και Στεπανένκο στη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε έστω και δύσκολα στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής με 1-3 (19-25, 15-25, 27-25, 12-25)  του Α.Ο. Θήρας και με την επιστροφή του στα  τρίποντα διατηρήθηκε στην κορυφή της Volleyleague, στο +6 από τον δεύτερο Ολυμπιακό, ενώ αντίθετα οι Σαντορινιές πλέον βρίσκονται στο -6 από την έκτη Θέτιδα.

Με εξαίρεση το τελευταίο σετ, όπου οι «πράσινες» έκαναν περίπατο, οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΠΠΟΣ και παρακολούθησαν ποιοτικό θέαμα, είδαν μια ανταγωνιστική ομάδα της Σαντορίνης, που ήταν μπροστά στα δύο χαμένα πρώτα σετ μέχρι τα μισά και ακόμη και όταν βρέθηκε πίσω με 0-2 , αντέδρασε και πανηγύρισε ένα πολύτιμο ψυχολογικά σετ απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος, ενόψει του προημιτελικού Κυπέλλου της Τετάρτης στη Νάξο.

Η ομάδα της Σαντορίνης με περίπου 300 φιλάθλους στο πλευρό της, έπειτα και την αύξηση των φιλάθλων στο 50% της χωρητικότητας του ΔΑΠΠΟΣ, προηγήθηκε με καλό σερβίς και μπλοκ 9-5. Κάποια λάθη όμως έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να προσπεράσει για πρώτη φορά με 11-12, διαφορά που κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι το 17-18. Στο 17-19 τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άλκη Κμαπανού και από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενες με πρωταγωνίστριες τις ασταμάτητες Στεπανένκο και Κρος έφτασαν με ένα επιμέρους σερί 2-6 στην κατάκτηση του 1ου σετ, με 19-25, 0-1.

Στο β’ σετ ο ΑΟ Θήρας έδειξε αποφασισμένος να αντιδράσει, αλλά γρήγορα το 4-0 των γηπεδούχων, εξανεμίστηκε με την Χατζηευστρατιάδου να ισοφαρίζει σε 4-4. Ο Παναθηναϊκός, στο ίδιο σχεδόν χρονικό σημείο και με το 1ο σετ, πέρασε μπροστά 9-10 με άσο της Παπαφωτίου και χάρις σε σε λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 11-14 και 14-17. Από εκεί και πέρα οι «πράσινες» με καλό σερβίς της Κρος και εύστοχες «εκτελέσεις» της Χατζηευστρατιάδου άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς 15-20 και έχοντας πλέον επιβάλλει το ρυθμό τους εύκολα στο 0-2 σετ με 15-25.

Στο γ’ σε η ομάδα της Σαντορίνης είχε και πάλι τ προβάδισμα μέχρι το 7-5, αλλά και πάλι οι πράσινες από λάθος της Χόλστον, πήραν κεφάλι με 7-8. Η Άμποτ επανέκτησε το προβάδισμα για τον Α.Ο Θήρας με 10-8 και από κει και πέρα έγιναν αμφίρροπες μάχες παρά την αντίσταση των φιλοξενούμενων με την Κρος 13-13, 15-15 με Κρος, 16-15 η κορυφαία επιθετικά πάικτρια της Σαντορίνης, Άμποτ έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα της, 19 -16 από Άμποτ. Η μεγαλύτερη διαφορά για τις γηπεδούχες στο σετ ήταν με +5 στο 23-18, με την Άμποτ να στέλνει για πρώτη φορά τον ΑΟ Θήρας σε σετ μπολ, 24-20. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε “ζωντα»ός” και στο 24-21 το καλό σερβίς της νεοεισελθούσης Παπαστεργίου ,αντί της Στεπανένκο  «έβαλε δύσκολα» στην νησιώτικη υποδοχή, με την Κρος να μειώνει στον πόντο 24-23. Έπειτα από 4 χαμένα σετ μπολ,  η Κωνσταντίνου ισοφάρισε 24-24 και 25-25 με Κωνσταντίνου, αλλά ο Α.Ο Θήρας με επίθεση της Μίτροβιτς, 26-25 και άστοχη επίθεση της Γκρόθες, μείωσε μέσα σε ενθουσιασμό από την κερκίδα, με 27-25 σε 2-1.

Το δ’ σετ ξεκίνησε με την Αδαμοπούλου βασική αντί της Μιτροβιτς για τον Α.Ο Θήρας, αλλά ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά 0-5 και με την Κρος να «πατάει γκάζι»  4-13 οι «πράσινες» έδειξαν πως είναι αποφασισμένες να φύγουν το γρηγορότερο από το ΔΑΠΠΟΣ με τρίποντο. Σε αυτό βοήθησαν επιπλέον και τα λάθη των γηπεδούχων που μην έχοντας απάντηση στις ενέργειες της «βιονικής» είτε από το κέντρο, είτε από το σερβίς, Κρος η διαφορά πήγε στο +10 , 5-15. Τελικά παρά την ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενες η Χαντάβα εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +12 12-24, υπέγραψε με 12-25 το 3-1 της ομάδας της, που έπειτα από το χαμένο βαθμό στο Μαρκόπουλο, επέστρεψε στις τρίποντες επιτυχίες.

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Γνωρίζαμε πως θα είναι ένα δύσκολο ματς, αφού ο Παναθηναϊκός δίκαια βρίσκεται στην κορυφή αυτή τη στιγμή. Στο  μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήμασταν ανταγωνιστικοί, ακόμη και όταν βρεθήκαμε με 2-0 πίσω, αντιδράσαμε και μειώσαμε σε 2-1, αλλά στο 4ο σετ ο αντίπαλός μας ξέφυγε και μετά ήταν δύσκολο να ανταπεξέλθουμε. Ωστόσο, είδα πολλά πράγματα που θα μας φανού χρήσιμα στη συνέχεια και φυσικά και ενόψει της επικείμενης αναμέτρησης στις «8» του Κυπέλλου, που σε αυτό το διάστημα είναι και ο μεγαλύτερός μας στόχος».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): Το καμπανάκι που χτύπησε την Τετάρτη με την εμφάνιση μας στο Μαρκόπουλο, το ακούσαμε και σήμερα που ήμασταν μια διαφορετική ομάδα, μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί τελειώσαμε αυτόν τον αγωνιστικό μαραθώνιο, με μία πολύ καλή εμφάνιση και ένα καλό αποτέλεσμα. Κρατήσαμε την τακτική μας, με το σερβις μας και κυριαρχήσαμε στο φιλέ στα 2 πρώτα σετ και παρόλο που μας πίεσε η Σαντορίνη στο 3ο σετ, δείξαμε πολύ καλή αντίδραση και αγωνιστικό χαρακτήρα στο 4ο σετ, όπου το κατακτήσαμε εύκολα. Το ξεχνάμε και πάμε στο επόμενο ντέρμπι με την ομάδα της ΑΕΚ».

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Γαρδέλη.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 15-16, 18-21, 19-25 2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 16-25 3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 27-25 4ο σετ: 2-8, 6-16, 12-21, 12-25

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 16-25, 27-25, 12-25) σε 100′

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 13 (13/54 επ.), Άμποτ 20 (19/51 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 47% άριστες), Βεζυργιαννίδου 1 (1/5 επ.), Κωνσταντινίδου 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 13 (13/40 επ., 44% υπ. – 24% άριστες), Αργυρίου 3 (2/10 επ., 1 άσσος) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Δροσοπούλου (λ), Αδαμοπούλου 1 (1/3 επ., 27% υπ. – 9% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Κρος 20 (14/25 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (8/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 20% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 12 (10/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 5% άριστες) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. – 41% άριστες), Κωνσταντίνου 9 (9/16 επ., 80% υπ. – 40% άριστες), Παπαστεργίου.