Τρίποντο-ανάσα για Ροδίων

Τέλος στο αρνητικό σερί έβαλε στα Δωδεκάνησα η Ρoδίων Άθλησις καθώς επικράτησε με 3-1 επί του Οδυσσέα Αμαρουσίου και πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο κατά την 9η  αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Α2…

Παιχνίδι για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε στη Ρόδο με την τοπική Ροδίων Άθλησις να παίρνει τη νίκη και παράλληλα να αναπτερώνει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Στο κλειστό της Ρόδου ο φίλαθλος κόσμος είχε την ευκαιρία να δει ένα πολύ καλό παιχνίδι και στο τέλος να φύγει ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι του Νίκου Αντωνιάδη μπήκαν αποφασμένοι να πάρουν τη νίκη και μετά το 6-4 φρόντισαν να ανεβάσουν την απόδοσή  του να φθάσουν στο 17-10 και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο τέλος με το 25-21 να πάρουν το προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν καθώς ο Οδυσσέας προηγήθηκε με 5-9 και 12-14. Η Ροδίων αντέδρασε προσπερνώντας με 16-15… Οι φιλοξενούμενοι όμως περισσότερο συγκεντρωμένοι και με καλές άμυνες και επιθέσεις έκαναν το 18-21 και λίγο αργότερα με το 22-25 ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ που ήταν και το καθοριστικότερο του αγώνα η Ροδίων αν και βρέθηκε πίσω με 6-10 και 18-20 κατάφερε με πρωταγωνιστές τους Χουσίδη, Γκένοφ και Μοσχούς να γυρίσουν το σετ στο 21-20 και στη συνέχεια να πηγαίνουν πόντο –πόντο μέχρι το 31-31 στο τέλος πανηγύρισαν το 2-1 φθάνοντας στο 33-31.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Ροδίων φρόντισε να μπει δυνατά στο τέταρτο σετ και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας 3-4ων πόντων με το 16-12 και στο τέλος με το εντυπωσιακό 25-16 να πάρουν το τρίποντο και να επανέλθουν τα χαμόγελα αισιοδοξίας για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ροδίων Άθλησης (Αντωνιάδης Ν.): Ν. Μακρής, Δ. Γιώτης, Κ. Μαυράκης, Β. Προδομίδης, Ε. Κοκολάκης, Χ. Μοσχούς, Ν. Γκένοφ, Ι. Καρύδας, Β. Μπαρδής, Θ. Χουσίδης, Ι. Τσακογιάννης, Δ. Κότιτσας
Α.Ο. Οδυσσεύς (Κυριαζής Δ.): Χ. Χριστοφίδης, Κ. Χελιώτης, Α. Ανθής, Π. Σταθάκης, Π. Δανιάς, Γ. Μάτζιος, Β. Παναγόπουλος, Α. Μεσσαλάς, Λ. Κουκανταρέας, Λ. Κανελλοπουλος.