Τρίποντο Εθνικού με Παλέντζα-Βανέγκας

Τη νίκη με 3-0 (25-18, 25-21, 25-23) επί του Φοίνικα Σύρου πανηγύρισε ο εκπληκτικός και παθιασμένος Εθνικός Αλεξανδρούπολης και με το τρίποντο κατά την 7η αγωνιστική πέρασε στην 8αδα της βαθμολογίας…

Επιστροφή στις νίκες είχαμε για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον Έβρου, καθώς οι «κυανόλευκοι» με το 3-0 επί του Φοίνικα Σύρου πανηγύρισαν την 2η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα περνόντας πλέον στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Οι Θρακιώτες του Σάκη Μουστακίδη με κορυφαίο τον Παλέντζα που είχε 19 πόντους, αλλά και την εξαιρετική παρουσία του Κολομβιανού ακραίου Ντάνιελ Βανέγκας (12) πήραν το σημαντικό τρίποντο απέναντι στους Συριανούς που ουσιαστικά κόντραραν μόνο στο τρίτο σετ.

Εκεί όπου ο Ρεϊνάλντο και ο Μρντακ προσπάθησαν να ξαναβάλουν τους «πειρατές» στο παιχνίδι όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη και άφησαν τους Συριανιούς για 2η συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από το θετικό αποτέλεσμα.

Προβάδισμα από τα αποδυτήρια

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης φρόντισε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενος το νωθρό ξεκίνημα των Συριανών απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα.

Με τον Παλέτζα και τον Βανέγκας οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-1 και έφθασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-αουτ (8-3), ενώ με αποτελεσματικές επιθέσεις και καλό μπλοκ από τον Στίγγα έκαναν το 16-8.

Ο Φοίνικας έχοντας εκτός τον Εφραιμίδη και μόνο με τον Μρντακ δεν κατάφερε να μπει στον ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι του Σάκη Μουστακίδη να ανεβάσουν την διαφορά στο 19-10, να φθάσουν στο 22-14 και στο τέλος με το 25-18 να πάρουν το προβάδισμα κάνοντας το 1-0.

Σερί ανατροπής και νίκης

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας Σύρου φρόντισε να παρουσιαστεί καλύτερος και με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση έδειξε διάθεση να κοντράρει τους γηπεδούχους.

Με τον Μρντακ και τον Ρεϊνάλντο οι «πειρατές» με ένα σερί 3-0 από το 5-5 έφθασαν στο 5-8 και το 8-10, ενώ λίγο αργότερα έκαναν το 10-8.

Κάπου εκεί όμως ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με ένα εντυπωσιακό σερί 8-1 έκανε το 18-13 βάζοντας τις βάσεις για το 2-0.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν το 20-15, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά μειώνοντας σε 21-17 και 23-20, όμως οι Θρακιώτες ολοκλήρωσαν το σετ και με το 25-21 έφθασαν στο 2-0.

Καλύτεροι και στις λεπτομέρειες

Ο Νίκολιτς προσπάθησε να αλλάξει την ροή του αγώνα βάζοντας στο τρίτο σετ τον Μάρκου στη θέση του Σούρδη και τον Παπαδόπουλο αντί του αρνητικού Τουράνιανιν με τον Φοίνικα να ξεκινά με 0-2.

Ωστόσο οι «κυανόλευκοι» τρέχοντας ένα σερί έκαναν το 7-3 και το 10-7 δείχνοντας πως θέλουν να τελειώνουν γρήγορα με την υπόθεση νίκη.

Ο Φοίνικας όμως ισοφάρισε σε 10-10 και 12-12 και μάλιστα συνεχίζοντας το σερί του έφθασε στο 12-16 βάζοντας δύσκολα στους «κυανόλευκους».

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 15-17 και λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 18-18 κάνοντας ντέρμπι το σετ.

Παρά την ισοφάριση των γηπεδούχων οι Συριανοί απέκτησαν εκ νέου διαφορά με το 19-21, όμως οι «κυανόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το 21-21 και με το 23-22 να πάρουν το προβάδισμα.

Οι παίκτες του Νίκολιτς ισοφάρισαν σε 23-23 όμως οι Θρακιώτες περισσότερο ψύχραιμοι στο τέλος φρόντισαν να κάνουν το 25-23 και το 3-0 πανηγυρίζοντας την 2η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα που τους ανεβάζει προς το παρόν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σάκης Μουστακίδης (προπονητής Εθνικού): «Ηταν μια σημαντική νίκη που χρειαζόμασταν για πολλούς λόγους. Ξεκολλήσαμε από τους 5 βαθμούς, ξεπερΆσαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και από εδώ και πέρα μπορούμε να συγκεντρώσουμε βαθμούς που θα μας βοηθήσουν στη συνέχεια. Σήμερα κερδίσαμε κάποιους παίκτες. Κρατήσαμε τακτική και κρατήσαμε ένα καλό ρυθμό. Κάναμε καλό σερβίς λιγότερα λάθη που μας έδωσαν τη νίκη».

Γιάννης Χαριτωνίδης (Εθνικός Αλεξανδρούπολης) : «Είναι επιτυχία αφιερωμένη στη μνήμη του παππού μου Κώστα που πριν τέσσερις μέρες έφυγε από τη ζωή. Ξεκινήσαμε με δύσκολο πρόγραμμα και σιγά, σιγά ανεβάζουμε ρυθμούς. Δεν ήταν εύκολη η νίκη. Εμείς παίξαμε με καλό ρυθμό και χαλαρώσαμε μόνο στα μέσα του 3ου σετ, όμως, αντιδράσαμε σωστά και γυρίσαμε το σετ από 12-17. Έχουμε μπροστά μας ένα ακόμα δύσκολο ματς με την Κύζικο. Πιέσαμε στο σερβίς και εκμεταλευτήκαμε τις αδυναμίες του Φοίνικα. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και μας στήριξε».

Ντούσκο Νίκολιτς (Φοίνικας Σύρου): «Κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία που μας στέρησαν τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Είχαμε σοβαρά προβλήματα με παίκτες μας. Ουσιαστικά είχα μόνο εννιά αθλητές. Θα προσπαθήσουμε περισσότερο στη συνέχεια, αφού κάθε παιχνίδι είναι  διαφορετικό σήμερα δεν είμασταν αυτοί που έπρεπε».

Δημήτρης Ζήσης (λίμπερο Φοίνικας): «Έγινα καθοριστικά λάθη των διαιτητών που μας έφεραν εκνευρισμό και έλλειψη καθαρού μυαλού ειδικά στο κρίσιμο 3ο σετ. Σε συνδυασμό με αρκετά δικά μας λάθη έφεραν την ήττα

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-23) σε 81′

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 8 (6/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ – 39% άριστες), Βανέγκας 12 (9/20 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ – 46% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Στίγγας 8 (3/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παλέντζας 19 (15/32 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσέλιος 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 67% υπ – 40% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος, Χαραλαμπίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Μρντακ 12 (11/28 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 2 (2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 17 (14/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ – 42% άριστες), Σούρδι 4 (4/12 επ, 46% υπ – 23% άριστες), Τουράνιανιν 1 (1/4 επ) / Ζήσης (λ, 92% υπ – 75% άριστες), Μάρκου 2 (2/7 επ, 83% υπ – 50% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ).