«Τρίποντο» και πάει ready!

Ο Π.Α.Ο ξεκίνησε δυνατά το πρώτο σετ, με μοναδική αλλαγή αυτή στην πάσα αφού η Χαρά Παπαδοπούλου μπήκε στο αρχικό σχήμα. Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα με 12-6 έχοντας καλό μπλοκ αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν με την Ηλιούπολη να πλησιάζει σε απόσταση βολής χάρη στα καλά σερβίς της Μαρκοπούλου. Με ψυχραιμία και σοβαρότητα, οι γηπεδούχες δεν ανησύχησαν και πήραν προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτριες της Λυκογιάννη ανέβασαν στροφές και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα (8-6), οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 9-11 εκμεταλλευόμενες την αδράνεια των «πρασίνων». Η Πατσέκο επιστρατεύτηκε από τον Ρούση με τη διαφορά να φτάνει +5 (12-17) ενώ στο 16-19 η Χρήστου πέρασε στη θέση της Μερτέκη προκειμένου να ανακατευτεί η τράπουλα από την πλευρά των γηπεδούχων. Η ψαλίδα έκλεισε στο 19-21 με τον Παναθηναϊκό να χάνει τη συγκέντρωσή του με την Ηλιούπολη να φτάνει στην ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ και με τη βοήθεια του κόσμου που για τρίτο φετινό παιχνίδι έδωσε δυνατή παρουσία στην Κυψέλη, οι «πράσινες» αφυπνίστηκαν στο σύνολό τους, μπήκαν καλύτερα στο σετ και με υπομονή κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά στο σετ (12-5, 16-7, 20-11) και να κάνουν το 2-1 (25-17) στα σετ.

Μονόλογος για τις γηπεδούχες το τέταρτο σετ αφού και πάλι η διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ είχε φτάσει στο 16-8 και με πολυφωνία στην επίθεση η ομάδα του Ρούση πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς και πάει αήττητη και με ένα παιχνίδι παραπάνω σε σχέση με τον Ολυμπιακό που αυτή την αγωνιστική έχει ρεπό στου Ρέντη.

Ο Παναθηναϊκός υπερίσχυσε σε μπλοκ και σερβίς ενώ λειτούργησε επιθετικά καλά στα τρία κερδισμένα σετ ώστε να φτάσει στο αποτέλεσμα. Από την άλλη η Ηλιούπολη  έδειξε ότι έχει τον τρόπο να σταθεί στη μεγάλη κατηγορία και σίγουρα θα δώσει τη δική της μάχη για την παραμονή.

Ρούσης: “Έχουμε κάνει πάρα πολύ καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα πρέπει να αρχίζουμε να διαχειριζόμαστε τα ματς σαν φαβορί πλέον όχι όπως τα προηγούμε χρόνια. Αυτό παλεύουμε να κάνουμε φέτος. Τον Ολυμπιακό θα τον κοιτάξουμε από αύριο γιατί εμείς ακόμα δεν είμαστε έτοιμοι να κοιτάμε τόσο μπροστά. Ο Ολυμπιακός σαφώς είναι το φαβορί και είναι λογικό να κοιταει μόνο εμάς και καλά κάνει αλλά εμείς κοιτάμε όλα τα παιχνίδια”.

Λυκογιάννη: “Δεν είχαμε μεγάλη διάρκεια αλλά ως ένα βαθμο είμαι ευχαριστημένη. Καταφέραμε τουλαχιστον να πάρουμε ένα σετ από ένα δύσκολο και δυνατό αντίπαλο. Ελπίζω να μας χρησιμεύσει αυτό για τα επόμενα δύσκολα ματς. Στόχος είναι να παίζουμε όσο καλύτερα γίνεται σε κάθε παιχνίδι και να παραμείνουμε στην κατηγορία. έχουμε δυο δύσκολα παιχνίδια στη συνέχεια με Μαρκόπουλο και Ρέθυμνο έξω. Ελπίζω εκεί να  δείξει η ομάδα ένα καλό πρόσωπο”.

Τα σετ: 25-15, 20-25, 25-17, 25-15

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 12 (7/11 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 19 (17/49 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ., 26% υπ. – 09% άριστες), Βίλκου 12 (10/22 επ., 2 άσοι), Τσίμα 14 (12/39 επ., 2 άσοι, 60% υπ. – 28% άριστες), Παπαδοπούλου, Ρόγκα –λ (81% υπ. – 50% άριστες) / Χρήστου, Πατσέκο 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 1μπλοκ) , Τσατσούρι
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα 12 (10/39 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 18% άριστες), Μαρκοπούλου 5 (3/8 επ., 2 άσοι), Γιοβάνη 8 (5/24 επ., 3 μπλοκ), Αλέξις 9 (9/30 επ., 38% υπ. – 12% άριστες), Έντουαρντς 2 (1/2 επ., 1 άσο), Πατεράκη 5 (2/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου –λ (50% υπ. – 22% άριστες) / Γκιαούρη –λ (50% υπ. – 33% άριστες), Γεωργίου, Μπανίκα Σ. 2 (2/8 επ.), Καπέλλου, Σταυροπούλου