Τρίποντο με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 από τον μαχητικό Ηλυσιακό, ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ολική ανατροπή να φτάσει στη νίκη και το “καθαρό” τρίποντο ματς της 19ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ ο Ηλυσιακός αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και προκαλώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή του δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα καθώς ξέφυγε από την αρχή (0-2, 1-7). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ, που μείωσε σε 12-13, αποδείχθηκε πρόσκαιρη καθώς οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι με 15-21 και έκλεισαν το σετ στο 21-25.
Το γρήγορο 0-3 στο 2ο σετ (με την Κυπαρίσση να παίρνει τη θέση της Φανγκ) δεν είχε την ανάλογη συνέχεια με τον ΠΑΟΚ στο 4-4 να τρέχει σερί 7-0 (11-4) και με συνολικό επιμέρους σκορ 10-1 έφτασε στο 14-5 για να ισοφαρίσει εύκολα σε 1-1.
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τριτο σετ όπου πάλι γρήγορα έχτισε μια σημαντική διαφορά (8-4, 16-8) και χωρίς ποτέ ο Ηλυσιακός να απειλήσει έφτασε άνετα στο 2-1.
Ανάλογη εικόνα και στο δ’ σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 8-3 και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Ηλυσιακό επικράτησε με 25-15 πανηγυρίζοντας το τρίποντο
Η γνώμη του πάγκου
Θάνος Τερζής (προπονητής ΠΑΟΚ): «Αιφνιδιαστήκαμε στο πρώτο σετ. αλλά από κει και πέρα θα δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί αντιδράσανε πολύ σωστά. Ακολουθήσανε την τακτική στο σέρβις κι έτσι μπορέσαμε να αποδυναμώσουμε τα ατού του Ηλυσιακού φτάνοντας στη νίκη».
Νίκος Κωστακόπουλος (προπονητής Ηλυσιακού): «Η αλήθεια είναι ότι είχαμε ένα καλό ξεκίνημα κυρίως γιατί ο ΠΑΟΚ δεν έπαιζε καλά. Εμείς είχαμε ένα απλό ξεκίνημα και τίποτα άλλο. Στο επόμενο σετ καταρρεύσαμε και κάναμε ένα από τα χειρότερα μας παιχνίδια»
Διαιτητές: Σταυριανίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχπυ, Γραμματεία: Πασπάλα.
Διακύμανση:
1ο σετ: 2-8, 13-16, 15-21, 21-25
2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-11, 25-14
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-14, 25-16
4ο σετ: 8-2, 16-6, 21-12, 25-15
Τα σετ: 3-1 (2-25, 25-14, 25-16, 25-15) σε 93′
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.
Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 17 (11/16 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φανγκ 3 (3/6 επ., 33% υπ.-17% άριστες), Κλέπκου 9 (8/21 επ., 1 άσσος, 75% υπ.-38% άριστες), Ντέακ 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσιόγκα 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 43% υπ.-30% άριστες), Ηλιοπούλου, Αρμουτσή, Κυπαρίσση 10 (8/28 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ.-55% άριστες).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 9 (3/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γκόγκιτς 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 7 (7/28 επ., 60% υπ.-50% άριστες), Μπακοδήμου 13 (12/41 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-37% άριστες), Μάασε 12 (12/43 επ.), Καντίκου 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 55% υπ.-41% άριστες), Τσιγαρίδα, Μπρουκς.
29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...