ΑΓΩΝΕΣ

Τρίποντο με Στέρν για Φοίνικα Σύρου

Με νίκη και χαμόγελα αισιοδοξίας εν όψει Play-off ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια της Volleyleague ο Φοίνικας Σύρου καθώς με το 3-0 επί του ΟΦΗ στο εξ αναβολής αγώνα της 14ης αγωνιστική πανηγύρισε το τρίποντο και πλέον στρέφει το βλέμμα του στην Β φάση του πρωταθλήματος.

Ο Ζίγκα Στέρν ήταν ο κορυφαίος των “Πειρατών” στην αναμέτρηση που έριξε την “αυλαία” της κανονικής περιόδου στην Ερμούπολη αφού με 22 πόντους οδήγησε τους Κυκλαδίτες στο τρίποντο. Μια νίκη που ήταν η 12η για τους γηπεδούχους την φετινή χρονιά και “κλείδωσε” τους “κυανέρυθρους”  στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Απο την άλλη πλευρά ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση και ολοκλήρωσε τη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ουραγός της βαθμολογίας με μόλις μια νίκη και 13 ήττες, ωστόσο ελπίζει να αφήσει καλύτερες εντυπώσεις στα Play-out.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 8-8, αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας φρόντισε να αποκτήσει διαφορά ξεφεύγοντας με το 16-12 και τελείωσε το σετ στο 25-18 με επίθεση του Στερν.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ αν και προηγήθηκε 9-7, ο Φοίνικας με το σερβίς του Ράιτς έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 12-9. Στη συνέχεια Στερν και Ράιτς έκαναν την διαφορά στο παιχνίδι με τους γηπεδούχουν να κάνουν το 16-11 και με τον Κουπόνο Φέι να φθάνουν στο 25-17 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 14-14. Η συνέχεια βέβαια ήταν για τον Φοίνικα που με ένα σερί 3-0 έφθασε στο 17-14 και λίγο αργότερα το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου ο Φοίνικας έγραψε το 21-16. Μια διαφορά που ανέβηκε στους +7 καθώς με επίθεση του Μήλη οι γηπεδούχοι έφθαναν στο 25-18 και το 3-0.

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσσους, 34 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-18) σε 75′

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Φέι 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Ράιτς 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (3/8 επ., 6 μπλοκ), Ρούσης 1 (1 άσσος), Στερν 22 (12/21 επ., 7 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 46% υπ. – 31% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/2 επ.).

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 5 (5/9 επ., 39% υπ. – 11% άριστες), Μαρκς 14 (12/36 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 3 (3/18 επ., 57% υπ. – 36% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρατζάς 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ) / Κοσκινάς (λ, 33% υπ. – 17% άριστες), Βελούδης (λ 67% υπ. – 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/8 επ., 33% υπ. – 8% άριστες), Γαλιώτος, Μανωλάκης.