Τρίποντο με Ολιβεϊρα ο Παμβοχαϊκός

Με τον Ολιβεϊρα Ντος Σάντος να σταματά στους 20 πόντους ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 3-1 (27-29, 26-24, 25-23, 25-23) της Κηφισιάς στο Βραχάτι και πανηγύρισε την 2η νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια του στην φετινή Volleyleague.

Τρίποντο χρυσάφι κατέκτησε ο Παμβοχαϊκός κατά την 4η αγωνιστική της Volleyleague, καθώς οι «κυανοκίτρινοι» του Κώστα Δεληκώστα φρόντισαν να κρατήσουν απόρθητη την έδρας τους και να πάρουν τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με τους ίδιους.

Σε ένα παιχνίδι όπου έλαμψε το άστο του Βραζιλιάνου Ολιβεϊρα,  η ομάδα του Βραχατίου παρά το ότι η Κηφισιά προηγήθηκε με 1-0 στο τέλος κατάφερε να φθάσει στο 3-1 και να πάρει βαθμούς και ψυχολογία δείχνοντας πως φέτος μπορεί να κοιτά αρκετά ψηλά.

Από την άλλη πλευρά η Κηφισιά θα μπορούσε να φύγει με αποτέλεσμα από το Βραχάτι ωστόσο έχασε την ευκαιρία της στο 2ο σετ όταν και το έχασε με 26-24, ενώ ο Ολλανδός Τίμε Λάανε στο ντεμπούτο του με τα «κυανόλευκα» είχε 13 πόντους αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν από την αρχή μαζί και φρόντισαν να είναι μέχρι τέλους καθώς η Κηφισιά προηγήθηκε με 14-11, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 15-15. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 23-22, η Κηφισιά προσπέρασε με 25-24, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» με τον Ολιβεϊρα έκαναν το 27-26 δείχνοντας πως θα έπερναν το προβάδισμα. Το λάθος του Βραζιλιάνου όμως και ο  Χαντ έφεραν την Κηφισιά στο 29-27 και το 1-0.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες είχαν εναλαγές στο προβάδισμα. Εκεί όπου ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλύτερα αλλά η Κηφισιά έκανε το 16-14 και λίγο αργότερα με τον Ρουμελιωτάκη το 22-19. Με τον Γκλάντστοουν στο σερβίς οι «κυανοκίτρινοι» με ένα σερί 4-0 προσπέρασαν με 23-22, ο Ρουμελιωτάκης με δύο συνεχόμενους πόντους έφερε το σετ –μπολ για τους Αθηναίους, όμως Ολιβέϊρα-Δημητριάκης και μπλοκ του Τουρνάκη έκαναν το 26-24 για τον Παμβοχαϊκό που έμεινε όρθιος.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά προσπάθησε να αποκτήσε εκ νέου το προβάδισμα έχοντας τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 16-14. Οι γηπεδούχοι όμως γύρισαν διακόπτη και με τον Τουρνάκη έφθασαν στο 19-17 και λίγο αργότερα στο 25-23 και το 2-1.

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 12-9 όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν  κάνοντας το 15-12. Η ομάδα του Βραχατίου όμως ισοφάρισε σε 18-18 και πήγε πόντο- πόντο μέχρι το 23-23. Εκεί μίλησε ο Ολιβεϊρα όπου με δύο πόντους του έγραψε το 25-23 και το 3-1 χαρίζοντας βαθμούς και χαμόγελα στους γηπεδούχους.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 20 (20/40 επ., 33% υπ. – 13% άριστες), Ρούμπο 4 (3/3 πε., 1 μπλοκ), Γκλάντστοουν 13 (8/12 επ., 5 άσσοι), Ρουμελιώτης 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (15/30 επ., 50% υπ. – 35% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 54% υπ. – 36% άριστες), Κωτσάκης, Τουρνάκης 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 18 (18/30 επ., 35% υπ. – 25% άριστες), Ρεκ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 21 (17/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάανε 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρενάτο 10 (8/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 55% υπ. – 41% άριστες), Κάπελλας (λ, 29% υπ. – 0% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλος, Μελλές 1 (μπλοκ).

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Κηφισιάς): « Ο χρόνος είναι σύμμαχος για εμάς. Ακόμα η ομάδα δεν είναι έτοιμη στο επιθυμητό επίπεδο. Απόψε χάσαμε μία ευκαιρία να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Θεωρώ ότι ήταν κρίσιμη η φάση που δεν μπορέσαμε να κάνουμε το 2-0 σετ και μετά το πληρώσαμε. Το παιχνίδι ήταν δυνατό. Παρά το γεγονός ότι χαλάσαμε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού δεν μπορέσαμε να κόψουμε τους ακραίους. Υστερήσαμε στο φιλέ και στην άμυνα. Σε τέτοια παιχνίδια η παραμικρή λεπτομέρεια μετράει. Είμαστε στεναχωρημένοι από την ήττα αλλά ικανοποιημένοι από την βελτίωση μας».