Τρίποντο πρωτιάς για την Κηφισιά

Όπως τελείωσε το 2015, συνέχισε και το 2016 η εκπληκτική Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε σπουδαία εμφάνιση στην Πάτρα και πέρασε άνετα με το εμφατικό 3-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή της Α1 με τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και πρώτης του δεύτερου γύρου.

Από την άλλη η Παναχαϊκή που είχε στη σύνθεση της τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα τον Βραζιλιάνο Βάλτερ και τον Ισπανό Τόρες, πάλεψε τα δύο τελευταία σετ με τον νεαρό Ιτάλο σε ρόλο λίμπερο, μείωσε το σκορ αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στο ται μπρεικ παίρνοντας το βαθμό της παρηγοριάς. Παρέμεινε στην προτελευταία θέση με συγκάτοικο τον Ηρακλή ο οποίος νίκησε την Ορεστιάδα και με ανοιχτή την περιπέτεια παραμονής στην Α1.

Απο την πρωτοπόρο Κηφισιά ξεχώρισαν οι συνήθεις… ύποπτοι Γιοβανοβιτς με 24 πόντους, Μπίσετ 14, Χριστοφιδέλης 13 ενω απο τους γηπεδούχους μορφή ο εκπληκτικός Νίκος Ρουμελιώτης με 24 πόντους και 5 άσους,  15 ο πρωτοεμφανιζόμενος Βάλτερ και 10 ο εξαιρετικός  Ισπανός Τόρρες που εκανε ντεμπούτο στην Πατρινή ομάδα.

Η καλή βραδιά για την Κηφισιά φάνηκε από την αρχή όταν με μεγάλη άνεση προηγήθηκε 5-8 και 9-13 με Ρουμελιωτάκη-Μπίσετ. Η Παναχαϊκή που είχε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή, μείωσε με τον Νίκο Ρουμελιώτη στο 13-16 αλλά και πάλι οι πρωτοπόροι ξέφυγαν με Γιοβάνοβιτς με 17-21 και 19-23 ενώ με τον Χριστοφιδέλη ολοκλήρωσαν το σετ με 21-25.

Με ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ, οι παίκτες του Αρσενιάδη μπηκαν πολύ δυνατά και πήραν πολύ μεγάλο προβάδισμα με +9 (7-16) και 13-21 ενώ με τους Ρουμελιωτάκη, Μπίσετ, Γιοβάνοβιτς να κάνουν «πάρτι», ολοκλήρωσαν το σετ με 18-25 και 0-2 σετ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Κηφισιά θα έκανε περίπατο, η Παναχαϊκή βρήκε το κουράγιο και τη διάθεση να κοντράρει τους φιλοξενούμενους. Με τους Ρουμελιώτη-Σαρικεΐσογλου, Βλαχοστάθη, να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση αλλά και με καλό μπλοκ και βελτιωμένη υποδοχή με την τοποθέτηση του νεαρού Ιτάλο σε θέση λίμπερο απο τον προπονητή Γιώργο Λυκούδη, κατόρθωσε να προηγηθεί με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ και να ξεφύγει με 16-14, 21-17 ενώ κατόρθωσε μετά από μεγάλη μονομαχία να το κατακτήσει με 25-23 και να μειώσει σε 1-2 σετ.

Ντέρμπι είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου οι Πατρινοί προσπάθησαν να επαναλάβουν το «κόλπο» του τρίτου σετ και να ισοφαρίσουν το σκορ. Αν και προηγήθηκαν με 16-14 και 21-19 , η Κηφισιά έκανε την ανατροπή και με τους Χριστοφιδέλη, Μπίσετ, έκανε σερί 2-6 και κατέκτησε το σετ με 22-25 και 1-3, αποτέλεσμα που τη διατήρησε στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό.

Ο τεχνικός της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης, δήλωσε: «Ήμασταν νευρικοί χωρίς λόγο και κάναμε αρκετά λάθη. Ο Βάλτερ στο ξεκίνημα ήταν αγχωμένος αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και βοήθησε. Μετά το 2ο σετ βρήκαμε ρυθμό όμως δεν είχαμε διάρκεια και για να κερδίσεις την Κηφισιά πρέπει να έχουμε διάρκεια και για αυτό ήρθε η ήττα. Πιστεύω ότι η παρουσία του Βάλτερ θα βοηθήσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Παναχαϊκής, ο Βραζιλιάνος Ιβαν Βάλτερ τόνισε: «Δεν είμαι χαρούμενος γιατί δεν νικήσαμε σήμερα όμως έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δυστυχώς σε κάποια σημεία κάναμε σημαντικά λάθη και επειδή ο αντίπαλος μας είναι πολύ δυνατή ομάδα δεν μας άφησε να πάρουμε κάτι. Ηταν το πρώτο μου παιχνίδι με την Παναχαϊκή όμως πιστεύω πως έχουμε καλή ομάδα και στη συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Το πρώτο παιχνίδι ήταν τα δυο πρώτα σετ στα οποία αποδώσαμε εξαιρετικά και τα κερδίσαμε. Το δεύτερο παιχνίδι έγινε στα άλλα δυο σετ, όπου οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες. Η Παναχαϊκή μας πίεσε πολύ με το σερβίς, που είναι το δυνατό της όπλο σε αυτό το γήπεδο. Στο 21-19 φοβήθηκα ότι το ματς θα πήγαινε στο τάι-μπρέικ. Παίξαμε όμως πολύ καλά στο σημείο αυτό και καταφέραμε να γυρίσουμε το σκορ. Είναι μια σπουδαία νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά… Για την ομάδα μας είναι ένα καλό ξεκίνημα στον δεύτερο γύρο στον οποίο έχουμε πολύ δύσκολα ματς. Ο στόχος μας είναι φασούλι το φασούλι να γεμίζουμε το σακούλι ώστε στο τέλος να βρεθούμε στην 4αδα».

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιώτακης, σημείωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που νικήσαμε καθαρά την Παναχαϊκή μέσα στην έδρα της γιατί ολοι γνωρίζουμε οτι έχει πολύ δυνατή έδρα, Η Παναχαϊκή έχει πολύ έμπειρους παίκτες οι οποίοι μπορούν να κάνουν την ζημιά ανά πάσα στιγμή. Το πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο και στη συνέχεια ελπίζω πως θα είμαστε ακόμα καλύτεροι».

Τα σετ: 21-25, 18-25, 25-23, 22-25, 22-25

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 15 (12/21 επ, 3 άσσοι, 74% υπ – 26% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Τόρρες 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 24 (18/25 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 11 (9/22 επ, 2 άσσοι, 65% υπ -6% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 42% υπ – 0% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος, Κωστόπουλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 14% υπ), Μπίσετ 14 (9/13 επ, 2 άσσοι 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (4/5 επ), Ρουμελιωτάκης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 8% άριστες), Γιοβάνοβιτς 24 (21/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 58% υπ -13% άριστες), Κόβαλτσουκ 2 (2/4 επ), Φραγκιαδάκης