«Τρίποντο» ψυχολογίας η ΑΕΚ

Παρά τις σημαντικές αλλαγές στο ρόστερ της, από το οποίο απουσιάζουν οι ξένες, αλλά κυρίως παρά την απώλεια του πρώτου σετ (όπου προηγήθηκε με 20-11) η Ένωση βρήκε τον τρόπο για να πάρει το τρίποντο.

Με όπλο το σερβίς, η ΑΕΚ χάλασε την υποδοχή του ΑΟΘ, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ (20-11) αλλά λογάριασε χωρίς τη Βεργίδου που από τη γραμμή του σερβίς δεν συγχώρεσε τα κενά στην υποδοχή της Ένωσης. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά (20-21), κατακτώντας το πρώτο σετ με 22-25.

Στο β’ σετ παίχτηκε… βόλεϊ, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 22-19. Η ομάδα της Σαντορίνης και πάλι ισοφάρισε 22-22, αλλά και 25-25 με την έμπειρη, Δήμητρα Γιακούμη να κάνει το 26-25 και την Αργυροπούλου να φέρνει στα ίσα το ματς.

Με “αχίλλειο πτέρνα” την υποδοχή, ο Α.Ο Θήρας δεν μπορούσε να βρει ούτε επιθετικές λύσεις, ούτε ρυθμό. Στο τρίτο σετ το 14-12 έγινε 18-12. Στο ίδιο μοτίβο με τα άλλα δυο σετ, οι φθλοξενούμενες μείωσαν αλλά  (22-19) αλλά η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε κάνοντας το 2-1.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο σετ, το 8-5 έγινε 12-5 υπέρ των γηπεδούχων και το 3-1 ήρθε πιο γρήγορα από ότι αρχικά είχε φανεί στην αρχή του αγώνα.

Η εμπειρία της Ελληνίδας μπλοκέρ, Δήμητρας Γιακουμή φέτος περισσότερο από ποτέ θα αποτελέσει οδηγό για την ΑΕΚ. Στο 25-25 του δεύτερου σετ, όταν η μπάλα “έκαιγε” έκανε το 26-25, το κρισιμότερο σετ μπολ για να φτάσει η Ένωση στην ισοφάριση και στη συνέχεια στην ανατροπή.

Η prime time μετάδοση από την δημόσια τηλεόραση (ΝΕΡΙΤ Sports) είναι αναμφίβολλα το μεγαλύτερο κέρδος της πρεμιέρας!

Ο κόουτς της ΑΕΚ, Μανώλης Ρουμελιώτης ανέφερε: «Μπήκαμε πολύ δυνατά στο ματς, αλλά κολλήσαμε σε μια περιστροφή, χάσαμε την συγκέντρωση μας και ήρθε αυτή η ανατροπή. Δείξαμε όμως μεγάλα ψυχικά αποθέματα και φάνηκε ότι πιστεύαμε στη νίκη. Είναι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, ενώ κι εμείς έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης

Η προπονήτρια του Α.Ο Θήρας, Ελένη Μεμετζή: «Είμαστε μια νέα ομάδα, έχουμε κάνει μόλις δύο δυνατά φιλικά και δεν έχουμε δεθεί. Θέλουμε το χρόνο μας… Η ΑΕΚ είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, με βαρύ όνομα και πολλές έμπειρες αθλήτριες. Εμείς έχουμε ως στόχο την παραμονή και θα είναι επιτυχία η εξάδα. Έχουμε στην ομάδα αρκετές ταλαντούχες αθλήτριες και χρειαζόμαστε χρόνο»

Τα σετ: 22-25, 27-25, 25-20, 25-16
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 21 (14/37 επ., 7 άσοι, 53% υπ. – 40% άριστες), Γιακουμή 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 16 (15/37 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 22 (20/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 17% άριστες), Κακουράτου –λ 52% υπ. – 32% άριστες) / Λαγουδάκη
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 2 (2/8 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Καβαθά 15 (6/18 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ). Οικονομίδου 14 (12/17 επ., 2 άσοι), Καρπουζά 10 (7/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βεργίδου 8 (7 άσοι, 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 23% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 45% άριστες) / Μουντάκη 2 (2/11 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Ψυλλάκη

16/03/2024

Σε τροχιά πλέι οφ ο Ηλυσιακός

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25, ισοβαθμώντας...