Τρίποντο ψυχολογίας για τον Παναθηναϊκό

Νίκη ψυχολογίας για τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά, που επικράτησε με 3-0 της ‘λαβωμένης’ Κηφισιάς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι ‘πράσινοι’ που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά φορώντας μάσκα προστασίας Covid19 (με εξαίρεση τους Χ.Ανδρεόπουλο και Ρανγκέλ) λόγω της επιδιομολογικής έξαρσης αλλά και των κρουσμάτων που εμφάνισε η ομάδα των βορείων προαστίων το προηγούμενο διάστημα, είχαν ενέργεια και έδειξαν να επιστρέφουν στον καλό τους εαυτό. Από την άλλη, ο ΑΟΠΚ αγωνίστηκε με ελλείψεις έχοντας “ζεστό’ το Νίκο Ζουπάνη, παραμένοντας μαχητικός.

Ο ΑΟΠΚ μάλιστα προηγήθηκε στο 1ο σετ με 12-8, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους μέχρι το 17-14. Με σερί 4-0 και τον Ανδρεόπουλο στο σερβίς ο Παναθηναϊκός απάντησε. Ο Ρανγκέλ κέρδισε πολλές μονομαχίες και έτσι ο αγώνας ήρθε στα ίσια 19-19. Ο πόντος από τον Γιάκομπσεν και δύο λάθη από την Κηφισιά έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά 22-19 και το σετ έκλεισε 25-22 με τον Ράπτη.

Η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε καλά και στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε 8-5 μετά από άσο του Κασαμπαλή και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κοντοστάθη. Πάλι ο ΠΑΟ αντέδρασε και ισοφάρισε 8-8. Ο Ζουπάνης με επίθεση και ο Τσάμπερλεν με μπλοκ έφεραν ξανά την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 11-9, όμως ο Παναθηναϊκός με διαδοχικούς πόντους προσπέρασε 13-11. Στην εξέλιξη του σετ με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς φτάσαμε στο 17-16 για τους «πράσινους», οι οποίοι στη συνέχεια πήγαν στo +4 (21-17) μετά από λάθος του Σπυριούνη. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε σετ μπολ με άσου του Τσάσιτς. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-19 με τριπλό μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη.

Στο τρίτο σετ, οι πράσινοι πήραν μεγάλη διαφορά φτάνοντας στο +6 (13-7) με Τσάτσιτς και Πελεκούδα, αλλά η Κηφισιά με σερί 3-0 και πόντους από Ζουπάνη, Παπαδόπουλο μείωσε 19-17. Η πίεση της Κηφισιάς έφτασε μέχρι το 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 από δύο λάθη της Κηφισιά και πόντο του Ρανγκέλ έκλεισε το σετ και τον αγώνα.

Ο εορτάζον ακραίος του Παναθηναϊκού Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: «Διαχρονικά η Κηφισιά μας παίρνει καλά αποτελέσματα αλλά σήμερα τα καταφέραμε. Ψυχολογικά μας έκαναν κακό οι δύο ήττες με Φοίνικα και Ολυμπιακό. Σιγά, σιγά επανερχομαστε. Συγχαρητήρια και στα παιδιά της Κηφισιάς. Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει την ίδια αρχή όπως και πέρυσι. Βαθμολογικά έχουμε καλή συγκομιδή. Εχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε τους βαθμούς. Ολοι κόντρα στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό θέλουν να παίζουν καλύτερα».

Ο πασαδόρος της Κηφισιάς Σταύρος Κασαμπαλής: «Στόχος μας είναι να δείχνουμε μαχητικότητα στο γήπεδο και αυτό το δείξαμε στους αγώνες με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Προσπαθώ να δείξω τι αξίζω. Με βοηθάει που είμαι βασικός στην Κηφισιά».

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Αρβανίτης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.