Τρίποντο ψυχολογίας για Άρη, 3-1 την Θέτιδα

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε στη Μίκρα ο Άρης καθώς επικράτησε 3-1 επί της Θέτιδας κατά την 18η αγωνιστική και με πήρε βαθμούς και ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Βγάζοντας πάθος και ένταση στο παιχνίδι του ο Άρης έκαμψε την αντίσταση της Θέτιδας Βούλας και με το 3-1 κατέκτησε το δεύτερο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Μια νίκη που φέρνει τις «κιτρινόμαυρες» στην 10η θέση περιμένοντας το παιχνίδι του Ηλυσιακού, ωστόσο με την εμφάνιση τους επέστρεψαν τα χαμόγελα και η αισιοδοξία για τους επόμενους κρίσιμους αγώνες.

Από την άλλη η Θέτιδα βρέθηκε να χάνει με 2-0, μείωσε σε 2-1, όμως στο 4ο σετ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στις γηπεδούχες και έφυγε άπραγη από τη Θεσσαλονίκη μένοντας έτσι στην 7η θέση.

Οι «κυανόλευκες» της Αθήνας μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενες με 6-9, ωστόσο ο Άρης ισοφάρισε σε 11-11 και με αποτελεσματικές επιθέσεις έφθασε στο 20-12 με την Ολιβέϊρα. Με καλό σερβίς και την Γιούριτσα οι γηπεδούχες με το 25-17 απέκτησαν το προβάδισμα με 1-0 και πήραν ψυχολογία.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο σετ με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 6-8 αλλά η συνέχεια ήταν για τον Άρη που με το πόδι στο γκαζι έκανε το 16-10 με την Νεσίμοβιτς και με την Ξανθοπούλου το 19-10. Η Θέτιδα με αντεπίθεση και άσσο της Οκάρο μείωσε σε 20-16 και με την Μερτέκη και την άστοχη επίθεση της Γιούρντζα σε 24-21. Η Ολιβέϊρα όμως εδωσε τη λύση για τον Άρη κάνοντας το 25-21 και το 2-0 που έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο.

Στο τρίτο σετ έγινε γερή μάχη με την Θέτιδα να προηγείται με 5-8, ο Άρης να επιστρέφει και να περνά μπροστά με 14-13 αλλά τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μαζί μέχρι τέλους. Ο άσσος της Χεϊντεν έφερε το 16-17, ο Άρης προσπέρασε με 20-19, αλλά η Χεϊντεν ξανά έφερε τη Θέτιδα στο 21-22.Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν με την Μπάκα, όμως η Σιρίνινα και ο άσσος της Οκάρο έφεραν το 22-24 για τις φιλοξενούμενες που με την Χεϊντεν έκαναν το 23-25 μειώνοντας σε 2-1.

Θέλοντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα η Θέτιδα μπήκε δυνατά και στο τέταρτο σετ κάνοντας το 5-7 και το 8-11. Ο Άρης όμως με την Μπάκα στο σερβίς γύρισε τον αγώνα κάνοντας το 15-11 δείχνοντας έτοιμος για το τρίποντο.

Η Ολιβέϊρα έφερε τις «κιτρινόμαυρες» στο 17-15, ενώ το μπλοκ των Ντούμαντσιτς- Νεσίμοβιτς και ο άσσος της Ολιβέϊρα το 19-15. Μια διαφορά που κράτησε ο Άρης και στο τέλος με την Μπάκα έκανε το 25-17 και το 3-1 εν μέσω πανηγυρισμών.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-21, 23-25, 25-17) σε 105′
*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 22 (14/29 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ.-36% άριστες), Σόουζα 21 (17/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 8 (5/24 επ., 28% υπ.-11% άριστες), Ξανθοπούλου 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 43% υπ.-25% άριστες), Σαουλίδου (λ), Αποστολίδου, Παπαδοπούλου.
Α.Σ.Π. Θέτις (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Χέιντεν 16 (12/33 επ., 4 άσσοι, 56% υπ.-40% άριστες), Οκάρο 13 (10/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 3 (3/8 επ.), Μερτέκη 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-31% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (5/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 58% υπ.-37% άριστες), Κοντονή (λ), Διολη 1 (1/2 επ.), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/4 επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Θέλαμε να συνδυάσουμε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου με μια νίκη σήμερα. Κι οι δυο ομάδες είχαμε μεσοβδόμαδα αγώνες στα πέντε σετ, αλλά τα κορίτσια άντεξαν και πήραμε μια πολύ μεγάλη νίκη».

Μανώλης Σκουλικάρης (προπονητής Θέτιδας): «Δυστυχώς σε κάποιο σημεία χάναμε τη συγκέντρωση μας, δεν μας έβγαιναν κάποια πράγματα… Ο Άρης έπαιξε καλά στα δύο πρώτα σετ, αλλά ενώ μειώσαμε κολλήσαμε στο 8-11 του δ’ σετ και χάσαμε. Πλέον πρέπει να κερδίσουμε την άλλη εβδομάδα το Μαρκόπουλο»