Τρίποντο σωτηρίας για ΜΕΝΤ

Νίκη παραμονής πανηγύρισε στην Τούμπα η ΜΕΝΤ. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 3-0 (25-22, 28-26, 30-28) της ΑΕΚ και με το τρίποντο έπιασαν τους «κιτρινόμαυρους» στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Την μεγαλύτερη νίκη της φετινής χρονιάς πανηγύρισε στη Θεσσαλονίκη η ΜΕΝΤ.  Οι «κυανόλευκοι» του Σπύρου Γκολίτση έχοντας κορυφαίο τον Ζένια Γκόρτσιανουκ αλλά και τους Χατζηηλιάδη – Πάρις, με ανατροπές στο τέλος των σετ πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν βάζοντας πλέον σε μπελάδες την ΑΕΚ.

Μια ΑΕΚ που ειχε κατα συνθήκη κεντρικό τον Ίλιτς και δεν μπόρεσε να πάρει κάτι απο την αναμέτρηση, αφού ο Γιώργος Κλαρούδας είδε τους παίκτες του να κάνουν αρκετά λάθη και να έχουν χαμηλά ποσοστά στην επίθεση… Μάλιστα η αναμέτρηση ήταν η τελευταία για τον Παγιάν και Κρίνιτς και εκτός απροόπτου και για τον Ραντούνοβιτς..

Στην αρχή του αγώνα η ΑΕΚ φρόντισε να μπει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι και με το 3-6 να αποκτήσει μια διαφορά απεναντι στην ΜΕΝΤ που έφθασε στο 8-11 και το 10-13. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 15-17 και το 18-19.

Οι «κυανόλευκοι» της Τούμπας με τον Γκόρτσιανουκ και τον Σακόγλου γύρισαν το παιχνίδι κάνοντας το 20-19, ενώ λίγο μετά οι δύο ομάδες έφθασαν στο 21-21. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερο ψύχραιμοι στους κρίσιμους πόντους κάνοντας το 23-21 για να τελειώσει το σετ στο 25-22.

Στο δεύτερο σετ που ήταν και το πλέον καθοριστικό για τη συνέχεια του αγώνα η ΑΕ έδειξε πως θα ήταν αυτή που θα έφθανε στην ισοπαλία όμως δεν υπολόγιζε την καρδιά και το πάθος των γηπεδούχων.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Κλαρούδα απέκτησαν όπως και στο πρώτο το προβάδισμα με 4-5 και 8-10, ωστόσο κάπου εκεί με ένα μικρό ξέσπασμα του Παγιάν έφθσαν στο 12-16 και το 15-20… Αυτό όμως δεν αποθάρυνε τη ΜΕΝΤ η οποία με τον Χατζηηλιάδη και τα μπλοκ έφθασε στο 24-24 και το 26-26. Εκεί οι γηπεδούχοι με την βοήθεια του κόσμου τους έκαναν το 28-26 και το 2-0 βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Στο τρίτο σετ η ΜΕΝΤ με την ψυχολογία υπέρ της, όπως και το 2-0 μπήκε καλύτερα απο την ΑΕΚ και απέκτησε το προβάδισμα με 6-4 και 9-8. Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεμπλοκάρει και με επίθεση και μπλοκ φρόντισε να φθάσει στο 16-18 και το 19-21.

Η ΜΕΝΤ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη στον αγώνα και με όπλο της την άμυνα και τις επιθέσεις με κόντρα μπάλα ισοφάρισε σε 22-22…  Το “μπράντεφερ” των δύο ομάδων πήγε μέχρι το 28-28,όμως οι Θεσσαλονικείς φρόντισαν να κάνουν το 30-28 και να πάρουν την 3η τους φετινή νίκη και να πανηγυρίσουν ένα σημαντικό τρίποντο παραμονής…

Καθοριστικό σημείο του αγώνα το 2ο σετ όταν και η ΑΕΚ έφθασε να προηγείται με 15-20, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 24-24 και 26-26 και στο τέλος να κάνουν το 28-26 παίρνοντας το προβάδισμα με 2-0. Γεγονός που έδωσε ψυχολογία στους παίκτες της ΜΕΝΤ και  από την άλλη πλευρά έβαλε ακόμη δυσκολότερη αποστολή στους «κιτρινόμαυρους» του Γιώργου Κλαρούδα που είχε σε κακή μέρα τους επιθετικούς της.

Σπύρος Γκολίτσης (Προπονητής ΜΕΝΤ): «Πήραμε πολύτιμη και σπουδαία νίκη χωρίς να κάνουμε καλή εμφάνιση. Κρατάμε τη νίκη. Τι αποτέλεσμα μας ικανοποιεί απόλυτα. Φτάσαμε στους 9 βαθμούς και συνεχίζουμε για να πετύχουμε το στόχο μας. Η ΑΕΚ λόγω των γεγονότων των τελευταίων ημερών δεν μπόρεσε να πιάσει καλή απόδοση. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς αλλά ακόμα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας μέχρι να πετύχουμε το στόχο της παραμονής».

Ζένια Γκόρτσανουκ (ΜΕΝΤ) :  «Γνωρίζαμε ότι θα ήταν δύσκολο ματς. Το 3-0 δεν δείχνει το πόσο δύσκολο ήταν. Θέλαμε τους βαθμούς και τους πήραμε. Πιστεύω ότι το ματς κρίθηκε στο μπλοκ και στις επιθέσεις που κάναμε στα κρίσιμα σημεία. Κι άλλες φορές έχουμε βρεθεί πίσω στο σκορ αλλά δεν τα είχαμε καταφέρει. Σήμερα δικαιωθήκαμε. Δεν τα παρατάμε και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Γιώργος Κλαρούδας (Προπονητής ΑΕΚ) :  «Τα παιδιά προσπάθησαν, έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους αλλά μας στοίχισε το ότι λόγω των τελευταίων γεγονότων δεν είχαν προπονήσεις στα πόδια τους. Στις κρίσιμες στιγμές, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, κάναμε εύκολα λάθη. Η αλήθεια είναι ότι οι λεπτομέρειες ήταν εις βάρος μας. Ήμασταν μπροστά στο σκορ και στα δυο σετ αλλά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά. Τώρα κοιτάμε την επόμενη ημέρα. Να δούμε πως θα πορευτούμε».

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 8 (7/19 επ, 1 άσσος), Γκόρτανιουκ 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/14 επ, 2 άσσοι, 59% υπ- 37% άριστες), Πάρις 9 (4/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ. – 64% υπ – 27% άριστες), Αντωνιάδης (λ. – 50% υπ -25% άριστες),  Παπαϊακώβου 6 (5/6 επ 1 μπλοκ), Χρυσάφης 1

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Ωρολογάς 4 (2/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες), Ίλιτς 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 11 (7/14 επ, 50% υπ – 40% άριστες), Παγιάν 12 (12/26 επ), Κρνιτς 1 (άσσος),  Ανδρεάδης 11 (8/11 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 58% υπ – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης.