Τρίποντο με σούπερ Boby

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε στην Κυψέλη επί του Παναθηναϊκού, ωστόσο αυτοί που πανηγύρισαν ήταν οι «πράσινοι» που με ηγέτη τους τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ επικράτησαν 3-1 και με το τρίποντο «κλείδωσαν» την 3η θέση της βαθμολογίας.

Τρίποντο με το οποίο «κλείδωσε» την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα κατέκτησε ο Παναθηναϊκός κατά την 21η αγωνιστική.

Ένα τρίποντο που ήρθε με ανατροπή καθώς οι Θρακιώτες του Σάκη Μουστακίδη με το 25-21 προηγήθηκαν αλλά δεν είχαν δυνάμεις να κοντράρουν τους γηπεδούχους και πλέον από την 9η θέση προετοιμάζονται για τα play-out κόντρα στην ΑΕ Κομοτηνής.

Κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος πραγματοποίησε μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση και με 30 πόντους οδήγησε τους «πράσινους» στη νίκη.

Παράλληλα πολύ καλή παρουσία είχαν Ράπτης και Πανταλέων, με τον διεθνή κεντρικό να έχει 11 πόντους εκ των οποίων 7 από μπλοκ με τους «πράσινους» να μετρούν συνολικά 17.

Από την άλλη οι «ακρίτες» είχαν κορυφαίο τον Γκμίτροβιτς με 15, ενώ 13 είχαν Ριζόπουλος, Στίγγας και Μπενγκολέα.

Προβάδισμα του Εθνικού

Ο Εθνικός πήρε εύκολα το 1ο σετ αφού από την αρχή ξέφυγε 9-2 χάρις τα σερβίς των Γκμίτροβιτς, Ριζόπουλου. Ο Παναθηναϊκός με δύο σερί 3-0 μείωσε σε 20-19 με τον Γιορντάνοφ αλλά ο Εθνικός βρήκε λύσεις. Με μπλοκ Στίγγα και Τουράνιανιν και άσσο του Νικολακάκη ξέφυγε και π΄ρε το σετ 25-21.

Ισοφάριση του Παναθηναϊκού

Στο 2ο σετ είχαμε πολλές διακυμάνσεις. Το 6-4 για τον Εθνικό έγινε 8-6 για τον Παναθηναϊκό με σερί 4-0 αλλά οι ακρίτες με όπλο το μπλοκ και το σερβίς του Ριζόπουλος προσπέρασαν πάλι και ξέφυγαν με +5 (17-12). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στο σερβίς. Ο Πανταλέων χάλασε την υποδοχή του Εθνικού με το μπλοκ και με τον Γιορντάνοφ σε καλή μέρα έγινε σερί 5-0 για το 19-19. Ο Γιορντάνοφ ήταν ασταμάτητος, ο Μπενγκολέα έχασε σερβίς και μετά επίθεση και ο Παναθηναϊκός με 25-22 ισοφάρισε 1-1.

Προβάδισμα Εθνικού 14-10

Συναρπαστικό ήταν και το 4ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει 14-10 με τον Γιορντάνοφ αλλά ο Εθνικός μείωσε και ισοφάρισε 20-20 με τον Γκμίτροβιτς. Ο Νικολακάκης πάλι με άσσο έκανε το 22-21 αλλά ο Γιορντάνοφ με επίθεση και άσσο έβαλε τους πράσινους μπροστά 23-22. Ο Μπενγκολέα ισοφάρισε, ο Γιορντάνοφ έκανε το 24-23 και ο Στίγγας το 24-24. Το σετ κρίθηκε με επίθεση του Ράπτη και λάθος επίθεση του Στίγγα 26-24 και 2-1.

Νέα ανατροπή του Παναθηναϊκού

Στο 4ο σετ ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όταν προηγήθηκε με 10-6. Με μπλοκ Γιάκομπσεν και Ράπτη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 10-10 αλλά και πάλι ο Εθνικός ξέφυγε 15-12 και 19-16 με το Ριζόπουλο. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 20-20 αλλά ο Τουράνιανιν έκανε το 21-20. Ο εκπληκτικός Γιορντάνοφ έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά με 23-22, 24-23, 25-24 και το σετ έκλεισε με λάθος του Τουρνάνιανιν και πόντο του Γιορντάνοφ μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του Παναθηναϊκού.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Ηταν πολύ δύσκολη νίκη. Οι δύο βασικοί ακραίοι ήταν εξαντλημένοι από το πανελλήνιο εφήβων και ο Ζήσης όλη την εβδομάδα δεν είχε κάνει προπόνηση λόγω τραυματισμού. Στα τελειώματα των σετ εμείς δεν κάναμε λάθη και εκεί κάναμε την διαφορά. Ο Εθνικός είχε το άγχος των βαθμών και εμείς είχαμε την κούραση. Αντιδράσαμε σωστά και νικήσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια στην ομάδα των εφήβων για την κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Είναι μία νίκη που αναβαθμίζει το τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού και δείχνει την πορεία των ακαδημιών του».

Σάκης Μουστακίδης (Προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης) : «Πρώτη φορά βλέπω να αδικούμε τόσο πολύ τους ευαυτούς μας. Ένα ματς που μπορούσαμε να το πάρουμε 3-0 καταφέραμε να το χάσουμε. Δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς. Πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 30 (24/49, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 4 (4/13, 43%υπ., 26%αρ.), Πανταλέων 11 (4/11), Ράπτης 15 (12/25, 40%υπ., 7%αρ.), Πελεκούδας 8 (7/13, 1 άσσος) / Ζήσης (λ.-67%απ., 50%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος, Μπούρας (λ).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2π. (2/2επ.), Μπενγκολέα 13 (11/26, 45%υπ., 17%αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/43, 1 άσσος), Τουρνάνιανιν 10 (6/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 13 (7/13, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (4/13, 4 μπλοκ, 4 άσσοι, 67%υπ., 50%αρ.) / Κονστοστάθης (λ. – 61%υπ., 39%αρ.), Νικολακάκης

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...