Τρίτο δια χειρός Ντόκιτς το «Πειρατικό»

Με εκπληκτική εμφάνιση, ο αποφασιστικός Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε 3-1 του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα της κανονικής περιόδου, που τον… στέλνει στα ημιτελικά να αντιμετωπίσει το δεύτερο Ολυμπιακό.

Από το πρώτο σετ οι δυο ομάδες έδειξαν τις διαθέσεις τους με συγκέντρωση και καλή υποδοχή το σετ παίχτηκε στην… επιθετική λειτουργία των ομάδων. Ο Φοίνικας είχε μικρό προβάδισμα 18-19 αλλά ο ασταμάτητος Άντριτς ισοφάρισε σε 19-19. Ο Ντόκιτς έβαλε και πάλι μπροστά τους νησιώτες 19-20, οι οποίοι με ψυχραιμία έφτασαν πρώτοι στο σετ μπολ 23-24 για να πάρουν το πρώτο σετ με μπλοκ των Λάππα-Χαραλαμπίδη για το 23-25.

Η ομάδα της Σύρου μπήκε το ίδιο αποφασιστικά και στο δεύτερο σετ με καλό μπλοκ και πίεση στο σερβίς, στοιχεία τα οποία δεν μπορούσε να βρει ο Εθνικός που κυνηγούσε στο σκορ (10-12, 12-16). Με τον Ντόκιτς να “πυροβολεί” και την επίθεση του Φοίνικα σε μεγάλα κέφια το 0-2 σετ δεν άργησε να γίνει 19-25.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή, τον Τόμισλαβ Ντόκιτς οι Συριανοί πήραν ανάσα με 3-6 στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ, εκεί όπου με Άντριτς και προσοχή στην επίθεση ο Εθνικός πέρασε μπροστά 12-8. Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς ροκάνισαν αλλά ο Εθνικός έφτασ15 πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11. Ο Φοίνικας δεν τα παρατούσε και έμενε σε απόσταση βολής (17-15, 21-18) με την ομάδα του Έβρου να βγάζει νευρικότητα στο τελείωμα των φάσεων και να κάνει λάθη με αποτέλεσμα να έρθει η ανατροπή. Ο Λάππας στο 22-24 πήγε στο σερβίς και με άσο… έγραψε το 1-3 για τον Φοίνικα που πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ!

Όλα τα λεφτά για το Πειρατικό ο… Ντόκιτς! Το βαρύ πυροβολικό των Συριανών πήρε προσωπικά την υπόθεση πρόκριση στα πλέι οφ και με 34 πόντους ήταν εντυπωσιακός, ανεβάζοντας παράλληλα σε ψυχολογία και απόδοση όλη την ομάδα!

Σάκης Μουστακίδης (Προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης) : «Αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα. Είχαμε το πάνω χέρι στο 4ο σετ αλλά κάναμε άουτ επιθέσεις μετά τον 20ο πόντο. Ηταν μία πολύ καλή μέρα για τον Φοινικα. Δεν πιέσαμε στο σερβις. Η τετράδα δε χάθηκε σήμερα αλλά σε βαθμούς που μοιράσαμε σε άλλα παιχνίδια νωρίτερα».

Ράτκο Παβλίσεβιτς (Προπονητής Φοίνικα Σύρου) : «Ήταν ένα δύσκολο ματς στο οποίο θα μπορούσαν να συμβούν τα πάντα. Ήρθαμε και ξεραμε ότι είναι ένα παιχνίδι ο οποίο κρίνεται όλη η χρονιά. Ηταν ευκαιρία για μας να δείξουμε τι δυνατότητες εχει αυτή η ομάδα και να αποδείξουμε πως η Σύρος είναι άξια για την Ευρώπη. Αυτή τη στιγμή πανηγυρίζει ολόκληρο νησί και είμαστε πολύ χαρούμενοι γι αυτή την επιτυχία. Ο Εθνικός μας δυσκόλεψε σε κάποια σημεία του αγώνα λλά καταφεραμε και πήραμε το ματς επιβάλλοντας το ρυθμό μας. Τώρα ετοιμαζόμαστε για τον Ολυμπιακό και για τα play off. Μεγάλη επιτυχία για την Σύρο σαν ομάδα και σαν νησί».

Τα σετ: 23-25, 19-25, 25-21, 22-25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Κασαμπαλής 4 (1/2 επ, 2άσοι, 1μπλοκ) , Δαλακούρας Κ. 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Μίχαλι 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (2 άσσοι, 11/31 επ., 3 μπλοκ. 65% υπ. – 43% άρ.), Άντριτς 31 (2 άσσοι, 28/60 επ., 1 μπλοκ) / Δαρίδης -λ (77% υπ. – 59% άρ.),  Κιόσης 4 (1 άσσος, 2/4 επ., 1 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Σμαραγδής 2 (2/4 επ.), Χαραλαμπίδης 13 (5/10 επ., 8 μπλοκ), Ντάμποβιτς 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 34 (3 άσοι, 30/60 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 5 (1 άσσος, 3/10 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 52% άρ.), Παπαδόπουλος Π. 6 (6/13 επ., 67% υπ. – 53% άριστες) / Εφραιμίδης -λ (69% υπ. – 41% άρ.), Πέκμανς 6 (6/10 επ., 45% υπ. – 27% άριστες), Παπαδόπουλος Χ. 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ)