Τρομερός Ολυμπιακός, νίκη-προβάδισμα 3-2 επί της Αρκάς

Ένας φοβερός Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 και προβάδισμα πρόκρισης στον πρώτο αγώνα της φάσης των «8» του CEV Cup απέναντι στην δεύτερη του τουρκικού πρωταθλήματος Αρκάς.

Μετά από  137 λεπτά αγώνα η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι υποχρέωσε την τουρκική ομάδα στην πρώτη ήττα της στο CEV Cup ενώ στη ρεβάνς οι ερυθρόλευκοι θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση στα ημιτελικά, καθώς θα χρειαστεί νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ εάν χάσουν με 3-2 σετ θα παιχτεί η πρόκριση σε «χρυσό» σετ 15 πόντων.

Έχοντας μαέστρο τον Ντράγκαν Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός είχε αποτελεσματικότητα επίθεσης 53% έναντι 43% της Αρκάς. Ο Ιντάλγκο και ο Στερν ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού ενώ ο Κουμεντάκης πιέστηκε πολύ στην υποδοχή. Πολύ καλή και η παρθενική εμφάνιση του Καρασαββίδη και μάλιστα σε έναν δύσκολο και απαιτητικό αγώνα. Οπως φαίνεται θα πάρει τη θέση του Δημήτρη Γκαρά που έπαθε νέο τραυματισμό και χάνει τη χρονιά.

Από την Αρκάς κορυφαίος ήταν ο Γκρόζερ με 28 πόντους, ενώ πολύ δυνατός ήταν και ο Σούμπασι με 10 πόντους.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου η Αρκάς προηγήθηκε 15-10 αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά επανήλθε και με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο σε σερβίς και επίθεση έκανε σερί 6-0 και το 15-19 έγινε 21-19 για τον Ολυμπιακό. Ο Γκρόζερ ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Ολυμπιακός με επίθεση του Ιντάλγκο και μπλοκ του Παγιένκ στον Μαντιράτσι έκανε το 26-24 για το 1-0.

Μεγάλες μάχες έγιναν και στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί 21-20 με τον Κουμεντάκη. Ομως ο Παγιένκ έχασε το σερβίς (21-21) και έστειλε τον Γκρόζερ στο σερβίς ο οποίος με 4 συνεχόμενους άσσους έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ και τελείωσε το σετ 25-21.

Σετ ανατροπών ήταν και το 3ο. Η Αρκάς προηγήθηκε 10-6 και 16-13 με τον Μετίν αλλά ο Ολυμπιακός έδωσε και πάλι απαντήσεις. Με δύο άσσους του Τζούριτς και μπλοκ του Παγιένκ προσπέρασε 17-16. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 25-25 και με το χαμένο σερβίς του Σούμπάσι και το λάθος του Γκρόζερ στην επίθεση ο Ολυμπιακός πήρε δύο… δώρα για το 27-25 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ πάλι η Αρκάς ξέφυγε 14-10 με τον Γκρόζερ. Ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά με Τζούριτς, Στερν και Κουμεντάκη αλλά δε μπόρεσε να κάνει και την ανατροπή καθώς ο Μαντιράτσι έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-2.

Με τα σερβίς του Στερν και του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός μπήκε με προβάδισμα 5-1 στο τάι μπρέικ κι εκεί τελείωσε τον αγώνα. Ο Ιντάλγκο ήταν ασταμάτητος και με δική του επίθεση και δικό του άσσο έκλεισε το καθοριστικό σετ με 15-7 κάνοντας το 3-2.

Διαιτητές: Γκόιτρε (Ιταλία), Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία).

1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-19, 26-24
2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 21-25
3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-19, 27-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 23-25
5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-5, 15-7

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Αρκάς προήλθαν από 14 άσσους, 52 επιθέσεις (43% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-07) σε 139′