LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Β’ Όμιλος: Της πήγε γούρι το… όνομα!

Παρά το γεγονός ότι ο Άρης προηγήθηκε με 1-0 σετ, η Ένωση Τούμπας έκανε την αντεπίθεσή της και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη του αντιπάλου κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση του League Cup.

Με πρωταγωνιστές τους Σακόγλου (16π) και Χατζηηλιάδη (17π)., οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν στις λεπτομέρειες το δεύτερο σετ και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε υπέρ τους αφού ο Άρης έμεινε από δυνάμεις στο τρίτο και τέταρτο σετ.

Άτυχος της πρεμιέρας, ο Γιώργος Σφενδυλάκης ο οποίος σε μία φάση στα μέσα του 2ου σετ συγκρούστηκε με τον συμπαίκτη του Τζούλιαν Μπίσετ και χτύπησε στο κεφάλι. Διαπιστώθηκε ελαφριά διάσειση και τη θέση του πήρε για το υπόλοιπο του αγώνα ο Αργύρης Αντιφάκος.

Το… «κλειδί»

Η πίεση από το σερβίς ήταν αυτή που μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ έδωσε στην Ένωση Τούμπας το προβάδισμα σε 2-1 σετ και εν συνεχεία το τέταρτο νικηφόρο σετ.

Ο προπονητής της ομάδας, Σπύρος Γκολίτσης έμεινε ευχαριστημένος από τους παίχτες του για την πρώτη νίκη και δήλωσε χαρακτηριστικά«Είμαι ευχαριστημένος από όλους τους παίχτες, εφαρμόσαν αυτά που είπαμε και δοκιμάσαμε στις προπονήσεις όλη την εβδομάδα. Κάναμε κάποια λάθη στο πρώτο σετ που χάσαμε που μπορούσαμε να τα αποφύγουμε, αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Όπως και σήμερα, έτσι και αύριο είμαστε το αουτσάιντερ. Ο ΠΑΟΚ πάει για πρωταθλητισμό, εμείς είμαστε νέα ομάδα. Το σίγουρο είναι ότι θα δώσουμε το 100%».

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης τόνισε: «Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα για μας, είχαμε αρκετά θέματα να λύσουμε. Στο παιχνίδι δεν ακολουθήσαμε αυτά που έπρεπε. Έχουμε τις αδυναμίες μας, αυτά είναι παιχνίδια προετοιμασία για μας και θέλουμε να βελτιωθούμε μέσα από αυτά τα παιχνίδια. Συγχαρητήρια στην ΜΕΝΤ για την νίκη της».

Τα σετ: 3-1 (26-28, 26-24, 25-17, 25-16)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 16 (14/28 επ, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 17 (14/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ – 64% υπ, Μπισετ 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, Πάρις 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ), 63% υπ – 33% άριστες), Παπαιακώβου 1 (άσσος), Ναζιρης, Αντιφάκος 1 (μπλοκ), Μάντζιος

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 14 (11/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 64% υπ – 56% αριστες), Ντόχερτι 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέλος 4 (3/15 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 15 (10/21 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Παπαλιουτας (λ- 69% υπ, 69% άριστες), Κουτσονίκας, Μαυροβουνιώτης 3 (3/6 επ, 63% υπ – 50% άριστες), Πιπέργιας, Μηλης 1 (1/3 επ, Χατζηπαραδείσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

UNCATEGORIZED
19/12/2023

Μ.Δ.Ο. της Ε.Σ.Α.Π.: Στον Παναθηναϊκό η νίκη με 3-0 και «καμπάνες» στον Ολυμπιακό για το επεισοδιακό ματς στο Ρέντη

Με μηδενισμό του Ολυμπιακού και την κατακύρωση της νίκης με 3-0 στον Παναθηναϊκό τιμώρησε με απόφασή του το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ τους...