PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Βήμα ανόδου για Ένωση

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στην Α1 γυναικών έκανε η ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και με το 3-2 επί του Ηλυσιακού έκανε το 1-0 στην σειρά των play-off της Preleague.

Μια νίκη με… ανατροπή για την Ένωση που από την κόλαση βρέθηκε στον παράδεισο και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο της που γέμισε το Σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 0-1 και 1-2 επί της ΑΕΚ και έφθασε μια ανάσα από τη νίκη όταν και έφθασε στο 8-13 στο ταϊ-μπρεϊκ. Ο Δικέφαλος του Βορρά όμως με την Μαρία Οικονομίδου φρόντισε να ανατρέψει την διαφορά γράφοντας το 15-13 και το 3-2 που τις έδωσε το προβάδισμα στην υπόθεση ανόδου και παράλληλα διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας που έχει.

Ο Ηλυσιακός εκμεταλλευόμενος το άγχος των γηπεδούχων με καλό μπλοκ-σερβίς απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα κάνοντας εύκολα το 0-1 με το 11-25.

Ίδια εικόνα το δεύτερο σετ με την ΑΕΚ όμως σε ρόλο πρωταγωνιστικό αφού με το 25-15 δεν δυσκολεύθηκε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι το 22-22. Ωστόσο εκεί οι φιλοξενούμενες του Ηλυσιακού με ένα σερί 3-0 έκαναν το 22-25 και το 1-2 βάζοντας τις βάσεις για την έκπληξη.

Στο τέταρτο σετ ο Ηλυσιακός έκανε το 20-21 αλλά μετά δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό καθώς η ΑΕΚ προσπέρασε με 24-22 αλλά χρειάστηκε το 26-24 για το 2-2.

Στο ταϊ-μπρεϊκ οι «κιτρινόμαυρες» των Ηλυσίων έφθασαν στο 8-13, όμως η Ένωση με ένα σερί 7-0 επέστρεψε και με το 15-8 πανηγύρισε το 3-2 και τη νίκη που τις δίνει το πλεονέκτημα στην σειρά των αγώνων ανόδου.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...