CEV CUP

Βήμα πρόκρισης για Κονελιάνο

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στις “8” απέκτησε η ιταλική Κονελιάνο της διεθνούς μας, Ανθής Βασιλαντωνάκη καθώς στο α’ ματς των “16” του CEV Cup γυναικών επικράτησε στο Τρεβίζο με 3-0 της σλοβενικής Μπράνικ Μάριμπορ και πλέον έχει το “πάνω χέρι”  ενόψει της προσεχούς ρεβάνς.

Με εξαίρεση το 2ο σετ, όπου η παρέα της Βασιλαντωνάκη, έκανε… πλάκα κερδίζοντάς το με 25-13, τα άλλα δύο σετ η οικοδέσποινα ομάδα χρειάστηκε να… ιδρώσει για να τα κερδίσει με το ίδιο σκορ, 25-23 και παρουσία περίπου 2.750 φίλων της να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Τοπ σκόρερ του αγώνα η Μλάκαρ των φιλοξενούμενων και  η Βουλγάρα σουπερστάρ Νικόλεβα, καθώς αμφότερες σταμάτησαν στους 18 πόντους, ενώ έναν πόντο λιγότερο είχε η τουρκάλα Οτσόι της Κονελιάνο, με την οποία δεν είχε καθόλου χρόνο συμμετοχής στο ματς η Βασιλαντωνάκη.