ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Βήμα πρόκρισης για Ολυμπιακό με σούπερ Έγκλεσκαλνς

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη νίκη επί της Κομάρνο στη Σλοβακία στο πλαίσιο του β’ προκριματικού γύρου του Champions League. Oι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-1 σετ (25-22-, 38-40, 21-25, 22-25) και πλέον χρειάζονται δυο σετ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (27/10, 17:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».
Ο Ολυμπιακός αν και έχασε το 1ο σετ, ισοφάρισε μετά από ένα συγκλονιστικό 2ο σετ που διήρκησε 46 λεπτά, και από εκεί και πέρα έφτασε στην τελική επικράτηση. Μεγάλος πρωταγωνιστικής ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 36 πόντους (31/54 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσο) ενώ ακολούθησε ο Άλεν Παγένκ με 16 πόντους.
Στα του αγώνα οι γηπεδούχοιμπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ολυμπιακού (11 λάθη) έφτασαν πρώτοι στο 1-0 σετ.
Το δεύτερο σετ κύλισε με συγκλονιστικό τρόπο αφού διήρκησε 48′. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν 12 σετ μπολ αλλά με δύο πόντους των Μιγιαΐλοβιτς και Έγκλεσκαλνς κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε1-1 με 38-40.
Με ψυχολογία στα ύψη στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μετά το 19-19 έχτισε ένα σερί 3-0 ενώ ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 21-25 (1-2 σετ).
Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 11-11. Οι ‘ερυθρόλευκοι΄ με σοβαρότητα έφτασαν στο τελικό 22-25 και πανηγύρισαν ένα διπλό… μισή πρόκριση για την επόμενη φάση.
Ο κόουτς Δημήτρης Καζάζης είπε: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια έμπειρη και δυνατή ομάδα. Είναι από τις νίκες που διαμορφώνουν το χαρακτήρα της ομάδας. Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση τόσο σκληρά και δύσκολα παιχνίδια, μόνο καλό κάνουν στην ομάδα μας. Πιστεύω ότι κάναμε το πρώτο βήμα αλλά πρέπει να είμαστε πολύ σοβαροί στον επαναληπτικό αγώνα για να περάσουμε στον επόμενο γύρο. Συγχαρητήρια  σε όλες τους παίκτες για την προσπάθεια και στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε από παιχνίδι σε παιχνίδι».

Ο εξαιρετικός Χέρμανς Έγκλεσκαλνς τόνισε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για να κερδίσουμε. Το σερβίς είναι συνήθως η δύναμή μας, αλλά σήμερα δεν λειτούργησε τόσο καλά για εμάς. Έτσι έπρεπε να βρούμε κάποιες άλλες επιλογές. Ο αντίπαλός μας πάλεψε σκληρά αλλά  μόλις γυρίσαμε στο 2ο σετ, μας έδωσε το συναίσθημα να κερδίσουμε τον αγώνα.  Δεν κερδίσαμε το σημερινό παιχνίδι, παίζοντας υψηλό επίπεδο βόλεϊ, αλλά θα υπάρξουν αγώνες σαν αυτόν, όπου το πιο σημαντικό θα είναι να κερδίζουμε. Τώρα θα ξεκουραστούμε λίγο για να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι».

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 38-40
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 22-25*Οι πόντοι της Κομάρνο προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 74 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.Τα σετ: 1-3 (25-22, 38-40, 21-25, 22-25) σε 132′ΚΟΜΑΡΝΟ (Γκάμπριελ Τσότσολακ): Κόχουτ 10 (5/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασπέρκεβιτς 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μλινάρτσικ 26 (23/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φόρο 3 (3/7 επ.), Όγκουρτσακ 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Κουμπς 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 37% άριστες) / Τούρις (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Σζαζβάι 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 14 (13/29 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 36% άριστες), Έγκλεσκαλνς 36 (31/54 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζουπάνι 5 (5/8 επ.), Πέριτς 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 31% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ. – 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες).