VNL: Και οι Πολωνοί στο… πάρτι του Final 6

Η Ιταλία δεν κατάφερε στη Μόντενα να ξεπεράσει το εμπόδιο των ΗΠΑ κι έτσι η Πολωνία σφράγισε πανηγυρικά το εισιτήριό της για το Final Six της νεοσύστατης διοργάνωσης της FIVB, Volleyball Nations League,  όπου το παρών στη γαλλική Λιλ  (4-8 Ιουλίου) θα δώσουν ακόμη κατά σειρά κατάταξης Γαλλία, Ρωσία, ΗΠΑ, Σερβία και Βραζιλία. Έβδομος ο Καναδάς του νεοπαοκτηθέντα άσου του Ολυμπιακού, Γκάβιν Σμιτ, ενώ στην 11η θέση τερμάτισε η Βουλγαρία του άσου του Παναθηναϊκού, Μπόγιαν Γιορντάνοφ.

Στην τελευταία θέση της κατάταξης τερμάτισε η Νότια Κορέα, που υποβιβάζονται και τη θέση τους στο VNL της επόμενης περιόδου θα πάρει η θριαμβεύτρια του Challenger Cup, Πορτογαλία, επικράτησε στον τελικό με 3-1 (18-25, 25-22, 25-19, 25-16) σετ της Τσεχίας. Την τρίτη θέση της διοργάνωσης κατέλαβε η Εσθονία.

16  South Korea 1 14 6 11 42 0.262 1108 1267 0.875

Έτσι μετά τις 5 πρώτες εβδομάδες του προκριματικού γύρου στη Λιλ οι ομάδες θα χωριστούν σε δύο ομίλους όπου οι έξι ομάδες θα κυνηγήσουν τον ιστορικό τίτλο.

Α’ όμιλος: Γαλλία, Σερβία Βραζιλία
Β’ όμιλος: Ρωσία, ΗΠΑ. Πολωνία.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των χθεσινών αγώνων που έριξαν την αυλαία του προκριματικού γύρου

Βραζιλία-Αργεντινή 0-3 (23-25, 22-25, 21-25)
Αυστραλία-Πολωνία 0-3 (16-25, 24-26, 23-25)
Ιαπωνία-Καναδάς 0-3 (23-25, 20-25, 22-25), 9 πόντους ο Σμιτ
Κίνα-Σερβία 1-3 (21-25, 22-25, 25-17, 15-25)
Ιράν-Γερμανία 3-2 (25-20, 23-25, 25-22, 22-25, 15-11)
Bουλγαρία-Νότια Κορέα 3-2 (19-25, 25-22, 25-18, 22-25, 15-12), δεν αγωνίστηκε ο Γιορντάνοφ
Γαλλία-Ρωσία 3-0 (25-20, 25-13, 25-18)
Ιταλία-ΗΠΑ 0-3 (23-25, 17-25, 27-29)