And the winner is… Naxos

Το ντέρμπι των Κυκλάδων βρήκε νικητή τον Πανναξιακό, ο οποίος επικράτησε στην έδρα του με 3-1 σετ επί του Α.Ο. Θήρας, ξεσπώντας για την ήττα του από τον Παναθηναϊκό στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Σαντορίνης δεν θύμισε σε τίποτε “ηφαίστειο” με εξαίρεση το δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 25-22. Σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ο Πανναξιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος έχοντας για αιχμή του δόρατος την Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα (2 λάθη σε 46 επιθέσεις και 27 πόντοι).

Οι παίκτριες του Ζόραν Κόβαζιτς πήραν το πρώτο σετ 25-19, όσο και το τρίτο και στο τέταρτο “βύθισαν” σαν… ήλιο σε ηλιοβασίλεμα τις… Σαντορινιές επικρατώντας 25-11. Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη ήταν των φιλοξενούμενων στο πρωτάθλημα, καθώς στην 1η αγωνιστική είχαν χάσει από την ΑΕΚ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα ο Πανναξιακός μοίρασε έντυπο αγώνα (match programme) με τις συνθέσεις των δύο ομάδων τη βαθμολογία, δηλώσεις των αθλητριών και την επόμενη αγωνιστική, στην οποία θα αντιμετωπίσει το Μαρκόπουλο.

Από το τρίτο σετ λειτούργησε άψογα το μπλοκ του Πανναξιακού γεγονός που τον βοήθησε σημαντικά, ώστε να υποτάξει τις φιλοξενούμενες. Οκτώ από τα εννέα του μπλοκ επιτεύχθηκαν στα δύο τελευταία σετ.

Κόβαζιτς (Προπονητής Πανναξιακού) : «Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί έβλεπα βελτίωση σε όλες τις προπονήσεις και φάνηκε αυτό σήμερα. Παίξαμε πολύ καλά και αντιδράσαμε μετά την ισοφάριση της Σαντορίνης, ενώ στο τέταρτο σετ κάναμε μόνο ένα λάθος αφού ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι».

Μεμετζή (Προπονήτρια ΑΟ Θήρας) : « Αντιδράσαμε μετά το πρώτο σετ αλλά μετά την ισοφάριση μπήκαμε μέσα πολύ άσχημα… Δεν είναι λογικό γιατί συνέβη και με την ΑΕΚ και πρέπει να το λύσουμε. Από κει και πέρα Δεν λειτούργησε το μπλοκ μας, δεν μπορέσαμε να πιέσουμε στο σερβίς μέσα σε μια δύσκολη έδρα».

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-19, 25-11

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 9 (2/4 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Λαδένη 14 (10/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 24% υπ. – 12% άριστες), Τσέσλιαρ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 5 (4/11 επ., 1 άσο, 25% υπ. – 12% άριστες), Εμμανουηλίδου 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 27 (26/46 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (48% υπ. – 20% άριστες) / Πολίτη –λ, Διώτη 6 (6/12 επ., 36% υπ. -07% άριστες)

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 3 (2/9 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 17% άριστες), Καβαθά 9 (5/11 επ., 4 άσοι), Οικονομίδου 8 (5/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καρπουζά 8 (8/19 επ.), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τένεβα 12 (12/37 επ., 42% υπ. – 38% άριστες), Αρτακιανού –λ (33% υπ. – 22% άριστες) / Βαρουδάκη 8 (8/15 επ., 32% υπ. – 18% άριστες)

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...