Ξεμπέρδεψε με Ρουμανία, βλέπει Τουρκία

Την δεύτερη νίκη επί της Ρουμανίας σε ισάριθμους αγώνες στο European League πανηγύρισε η Ελλάδα στον Εύοσμο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 3-1 (25-17, 20-25, 25-12,25-18), έκανε το 2×2 στον Β Όμιλο και πλέον κοιτά τις αναμετρήσεις με την Τουρκία την επόμενη αγωνιστική…

Βγάζοντας την ίδια σοβαρότητα και πάθος η Ελλάδα φρόντισε να πανηγυρίσει την δεύτερη νίκη της στο European League καθώς η Ρουμανία δεν κατάφερε να δείξει απειλητική και να κόψει βαθμούς.

Ο Σωτήρης Δρίκος αν και ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Γιώργο Τζιουμάκα, η ισοφάριση των Ρουμάνων σε 1-1 έφερε στον αγώνα τον Απόστολο Αρμενάκη ο οποίος και φρόντισε να δώσει τις απαραίτητες ανάσες στην Ελλάδα και να την οδηγήσει μαζί με τους Φράγκο, Κοκκινάκη στη νίκη με το 3-1.

Μια νίκη που φέρνει την Ελλάδα στην κορυφή του Β Ομίλου μαζί με την Σλοβενία και τον Σωτήρη Δρίκο να ξεκινά να καταστρώνει τα πλάνα του για τους αγώνες με την Τουρκία που θα φιλοξενηθούν εκ νέου στη Θεσσαλονίκη την Β αγωνιστική της διοργάνωσης (17-18/07).

Ξέσπασμα νίκης

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα και Ρουμανία συμβάδιζαν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά με την Εθνική μας να προηγείται με 5-3 και 7-5, οι φιλοξενούμενοι να φθάνουν στο 8-8 και με τον Λίκα να μειώνουν στο 11-10. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ήταν σε απόσταση αναπνοής από την Ελλάδα καθώς με τους Φράγκο, Τζιουμάκα και τα λάθη των Ρουμάνων η διαφορά ανέβηκε στο 14-11 και λίγο αργότερα με ένα σερί 8-1 το σκορ πήγε στο 22-12.

Η Ελλάδα με την υπέρ της διαφορά δεν δυσκολεύθηκε να ολοκληρώσει το έργο της και στο τέλος με το λάθος σερβί του Μπάρτα έκανε το 25-17 και το 1-0.

Βραχυκύκλωμα

Στο δεύτερο σετ η Ρουμανία με τους Ενέ και Ολτεάνου στην σύνθεσή της έδειξε περισσότερο σοβαρή, έκανε ελάχιστα λάθη και με αποτελεσματικές επιθέσεις φρόντισε να κάνει το 1-1 και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Η Ελλάδα αν και ξεκίνησε καλά κάνοντας το 4-2 και 6-4, η Ρουμανία φρόντισε να κάνει το 6-6 με την άστοχη επίθεση του Τζιουμάκα και να συμβαδίζει με την Εθνική μας. Παρά το γεγονός πως οι διεθνείς μας είχαν το προβάδισμα με τους Τακουρίδη – Φράγκο μέχρι το 16-15, η Ρουμανία με το λάθος του Φράγκου και τον Γκεοργκίτα έκαναν το 16-17 και είχαν ισχνό προβάδισμα μέχρι το 18-19.

Η επίθεση του Ενέ έκανε το 18-20 και λίγο αργότερα το 19-21 ενώ δύο συνεχόμενα μπλοκ των Ολτεάνου και Λίκα σε Τζιουμάκα και Φράγκο αντίστοιχα έφεραν το 19-23 για να τελειώσει το σετ με δύο συνεχόμενους πόντους (ο ένας μάλιστα με άσο) του Ολτεάνου που έκανε το 20-25 και το 1-1.

Σοβαρεύθηκε και προηγήθηκε

Ο Σωτήρης Δρίκος στο τρίτο σετ επανέφερε τον Απόστολο Αρμενάκη στην θέση του Τζιουμάκα και η Εθνική μας φρόντισε να ανεβάσει ταχύτητα στην απόδοσή της. Η Ρουμανία έμεινε κοντά στην Ελλάδα μέχρι το 4-4 ωστόσο αποτελεσματικές επιθέσεις από τους Κοκκινάκη, Πετρεα, Φράγκο και τα λάθη των φιλοξενούμενων το σκορ πήγε στο 10-4 και λίγο αργότερα σε 13-5 δημιουργώντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας.

Η άνοδος της απόδοσης της Ελλάδας οδήγησε σε αρκετά λάθη την Ρουμανία που δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και έτσι με τους Τακουρίδη, Κοκκινάκη και το καλό σερβίς η Εθνική μας έφθασε στο 21-8.

Με την Ρουμανία να έχει πετάξει λευκή πετσέτα από νωρίς η Ελλάδα έκανε το 25-12 και έτσι εύκολα και γρήγορα ξαναπήρε το προβάδισμα με 2-1.

Πίεση από σερβίς και μπλοκ

Με την ίδια σύνθεση που ολοκλήρωσε το τρίτο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε φουριόζα και στο τέταρτο όπου απέκτησε από την αρχή τον έλεγχο και φρόντισε να φθάσει στη νίκη και το τρίποντο.

Με πολύ καλό σερβίς, αλλά και επιθέσεις και μπλοκ η Ελλάδα έκανε γρήγορα το 7-2 και με εντυπωσιακό μπλοκ του Πετρέα στον Ενέ έγινε το 14-5.

Με την «μηχανή» της Εθνικής μας να… ρολάρει καλά το σκορ ανέβηκε στο 18-8 για να τελειώσει το παιχνίδι στο 25-18 ο Γιάννης Τακουρίδης που έκανε το 3-1 και έφερε τη νίκη στην «γαλανόλευκη».

Σωτήρης Δρίκος: «Με εξαίρεση το β’ σετ όπου έγιναν κάποια πράγματα τα οποία δεν τα συνηθίζουμε ως ομάδα και καλό είναι να μην γίνονται, νομίζω ότι σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά και σίγουρα το ότι κερδίσαμε και τα δύο ματς χωρίς βαθμολογικές απώλειες είναι πολύ σημαντικό. Το καλό είναι ότι αντιδράσαμε άμεσα και νομίζω ότι αυτό ήταν ταυτόχρονα ένα μάθημα αλλά κι ένα συν για την ομάδα μας. Παραμείναμε ήρεμοι, οργανώσαμε το παιχνίδι μας, ξαναβρήκαμε το ρυθμό μας και τελειώσαμε τις κόντρα μπάλες και έτσι το παιχνίδι έληξε εύκολα με 3-1. Δεν υπάρχει μέτρια ούτε καν κακή ομάδα. Η Ρουμανία έχει έμπειρους παίκτες και πιθανά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε κάποιες άλλες ομάδες στη συνέχεια. Εμείς όμως κοιτάμε κάθε εβδομάδα η προπόνηση μας να γίνεται καλύτερη, να διορθώνουμε τεχνικές αδυναμίες και λάθη, έχοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση στην τακτική μας, σ’ αυτό το κομμάτι πρέπει να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος είναι η αλήθεια. Εμείς δεν σκεφτόμαστε τίποτα άλλο παρά μόνο το επόμενο παιχνίδι».

Ντανούτ Πάσκου: «Αυτή τη στιγμή στην ομάδα μας δεν υπάρχει κάποια δομή κάποιο σχέδιο, αλλά αυτά τα δύο ματς με βοήθησαν να καταλάβω πολλά πράγματα. Παίξαμε και πάλι άσχημα, κι ελπίζω αυτά τα δύο ματς να λειτουργήσουν σαν κρύο ντους για να μπορέσουμε να ξυπνήσουμε».

Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-12, 25-18

Ελλάδα (Δρίκος) Τζιουμάκας 5 (5/11 επ.), Πετρέας 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (0/2 επ., 2 άσοι), Τακουρίδης 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (11/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Φράγκος 15 (11/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 31% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (38% υπ. – 24% άριστες) / Αρμενάκης 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης, Κουμεντάκης, Δαλακούρας 1
Ρουμανία (Πάσκου) Γκιονέα 1 (1/4 επ.), Μπάλα 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 56% άριστες), Γκεοργκίτα 3 (3/6 επ.), Μπάρτα 2 (1/2 επ., 1 άσο), Μπορότα 2 (2/6 επ., 69% υπ. – 31% άριστες), Λίκα 7 (7/18 επ.), Μαριές -λ (24% υπ. – 14% άριστες) / Μπαλατσεάνου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Ολτεάνου 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ενέ 11 (10/11 επ., 47% υ. – 29% άριστες), Γκοντάριου 3 (3/10 επ.)