«Χρυσή» πρόκριση για Θέτιδα στην 4άδα με ΟΣΦΠ, ΠΑΟ και ΑΕΚ

Με τον ΑΣΠ Θέτις να πανηγυρίζει, στις λεπτομέρειες του “Χρυσού Σετ” του β’ αγώνα των πλέι οφ με τον Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη την πρόκριση για 3η φορά στην ιστορία της και τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ να ζευγαρώνουν τις νίκες τους ολοκληρώθηκε το “παζλ ” των ημιτελικών των φετινών play off της Volleyleague.

Παρουσία περίπου 600 θεατών που δημιούργησαν μία “καυτή” ατμόσφαιρα στο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ η Θέτις ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε εύκολα το πρώτο σετ για να προηγηθεί με 14-17 στο β’ σετ, όμως ο Α.Ο. Θήρας επέστρεψε και προσπέρασε στο 18-17 για να φτάσει στο 22-19 και στο 24-20. Η Θέτις μείωσε σε 24-23 με την Χέιντεν να χάνει το σερβίς για το 1-1.

Η ομάδα της Σαντορίνης με τη στήριξη του κόσμου της πήρε εύκολα το τρίτο σετ, αλλά βρέθηκε να χάνει με 10-13 στο δ’ σετ για να τρέξει ένα σερί 4-0 (14-13), όμως η Θέτις έφτασε στο 18-20 διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 19-21 που έγινε 22-21 με άσσο της Μερκάδο και 24-22 με την Φίγιοκ. Η Θέτις έσβησε το πρώτο σετ μπολ, αλλά η Φίγιοκ με μπλοκ άουτ και πάλι έστειλε την πρόκριση στο “χρυσό σετ”, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες για άουτ.
Εκεί ο ΑΟΘ προηγήθηκε με 2-0 και είχε και κόντρα μπάλα, όμως η Θέτις απάντησε με επιμέρους σκορ 1-6 για το 3-6, για να ισοφαρίσει η Σαντορίνη με μπλοκ της Μερκάδο (6-6). Οι ομάδες άλλαξαν γήπεδο στο 6-8 με μπλοκ της Γαροφαλάκη και η Μερτέκη με νέα κόντρα έκανε το 6-9 με τη Θέτιδα να φτάνει στο 9-13 με άσσο της Γαροφαλάκη. Η εκπληκτική άμυνα της Γεωργιάδου κράτησε όρθιο τον Α.Ο. Θήρας με τη Σαβάρ να παίρνει την αλλαγή και η είσοδος της Αγγελοπούλου για το σερβίς έφερε νέα ανατροπή στο ματς με τον ΑΟΘ με τη νεαρή διαγώνια να διαμορφώνει το 14-13 με άσσο.
Η Χέιντεν “έσβησε” το πρώτο ματς μπολ, το χαμένο σερβις της Κιουτσιούκη έσβησε το δεύτερο με την Παπαγεωργίου να ισοφαρίζει σε 16-16. Εκεί άουτ επίθεση της Μερκάδο και νέο άουτ από τη Φίγιοκ έδωσαν τέλος στο θρίλερ και την πρόκριση στη Θέτιδα, που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Απογοητευμένος από την απώλεια της πρόκρισης, παρά την τεράστια προσπάθεια της ομάδας του, ο Ιταλός τεχνικός του ΑΟ. Θήρας, Ματέο Φρέσκι δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, αφού ξέραμε ότι χρειαζόμασταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ. Το θέμα είναι πως όταν παίζεις την πρόκριση σε «χρυσό σετ», είναι λίγο παράξενο, γιατί είναι σα να παίζεις ένα σετ , εκτός αγώνος. Σίγουρα σημαντικό ρόλο για τον αποκλεισμό μας, έπαιξε ο α’ αγώνας. Σήμερα παίξαμε το παιχνίδι μας, σε καλό επίπεδο, αλλά δεν μπορείς να χάνεις ένα παιχνίδι σε αυτή τη φάση. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους τους ανθρώπους στο νησί, τη διοίκηση και όλον το σύλλογο, γιατί ασφαλώς περιμέναν φέτος κάτι καλύτερο.»

Από την πλευρά της η νεαρή διαγώνια των γηπεδούχων, Ειρήνη Αγγελοπούλου, που ως αλλαγή βοήθησε τα μέγιστα με τα σερβίς της, τόνισε: «Κόντρα σε έναν απαιτητικό αντίπαλο και με τη στήριξη του κόσμου προσπαθήσαμε, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε να πάρουμε την πρόκριση. Ήταν ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, όλες οι αθλήτριες δεθήκαμε πολύ και πιστεύω ότι όπου χρειάστηκε τα δώσαμε όλα».
Διακύμανση
1ο σετ: 5-8, 8-16, 14-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-12, 25-13
4ο σετ: 8-6, 16-14, 19-21, 25-23
Χρυσό σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 16-18
*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.
Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Σαβάρ 21 (18/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 28% υπ.-16% άριστες), Μερκάδο 11 (7/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φίγιοκ 17 (15/44 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.-32% άριστες), Κιουτσιούκη 18 (9/17 επ., 3 άσσοι 6 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 56% υπ.-35% άριστες), Αδαμοπούλου, Αγγελοπούλου 2 (2 άσσοι), Τσοχατζή.
Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Χέιντεν 15 (13/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ.-07% άριστες), Οκάρο 18 (13/33 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γαροφαλάκη 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 19 (14/42 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 47% υπ.-33% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 35% υπ.-21% άριστες), Όλσον (0/1 επ.), Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/3 επ.).

Πρώτος και καλύτερος στην 4άδα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ημιτελικούς της Volley League γυναικών καθώς νίκησε για δεύτερη φορά τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil.
Ο ΑΟΜ, που είχε χάσει με 3-0 στον πρώτο αγώνα στα Μεσόγεια, αιφνιδίασε τις ερυθρόλευκες και πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο μετά το 0-1 η εικόνα του αγώνα άλλαξε.
Στο πρώτο σετ το 11-11 έγινε 11-16, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον πόντο (17-18), ωστόσο το 20-21 έγινε 20-24 για να κλείσει το σετ στο 22-25.
Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός άλλαξε ταχύτητα, ειδικά στο 2ο και στο 3ο σετ, όπου ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του στην επίθεση και περιορίζοντας παράλληλα τον ΑΟΜ σε πολύ χαμηλά ποσοστά πήρε τα δύο σετ που χρειάζονταν για να σφραγίσει την πρόκριση.
Στο δ’ σετ ο Μιτσέλι κράτησε μόνο τη Νίζετιχ από το βασικό σχήμα, με τον ΑΟΜ να έχει πολύ σημαντικό προβάδισμα (10-16), αλλά στο 19-21 οι ερυθρόλευκες με επιμέρους σκορ 6-1 πήραν το σετ και τη νίκη.
Ο Ολυμπιακός στους αγώνες της ημιτελικής σειράς θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΑΟ Θήρας-ΑΣΠ Θέτις.
1ο σετ: 7-, 1116, 19-21, 2225
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-14
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-16
4ο σετ: 5-8, 10-16, 19-21, 25-22
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 14μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 3 άσσους, 39επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-14, 25-16, 25-22) σε 97′
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 9 (8/24 επ., 1 άσσος, 61% υπ. – 35% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Εμμανουηλίδου 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Κούμπουρα 22 (21/48 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (10/26 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 77% υπ. – 46% άριστες), Σαμπάτη (λ), Κωνσταντέλλου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (0/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ, 27% υπ.-09% άριστες), Τσιτσιγιάννη 5 (4/12 επ., 1 άσσος), Τάνη 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ).
Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 12 (11/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 31% άριστες), Νάγκελς 2 (2/5 επ.), Νικολογιάννη 8 (8/37 επ., 61% υπ. – 39% άριστες), Αλλαγιάννη 3 (3/6 επ.), Λέιθαμ 11 (10/38 επ., 1 μπλοκ), Τοντάι 8 (2/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 50% υπ. – 25% άριστες), Δικαιούλια 2 (2/3 επ.), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη 1 (1/4 επ.), Μπενέζη.
Πρόκριση εξπρές για τις “πράσινες”

Σε λιγότερο από μία ώρα ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ακαδημία Πρωταθλητών Πεύκων με 3-0 σετ σε έναν αγώνα που όπως αποδείχτηκε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι «πράσινες» μετά το 3-0 που είχαν νικήσει στον πρώτο προημιτελικό, ήθελαν δύο σετ για να εξασφαλίσουν την πρόκριση και το κατάφεραν με το παραπάνω. Σε 59 λεπτά πήραν τη νίκη και πλέον έχουν στραμμένο το ενδιαφέρον τους στις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ η οποία με δύο νίκες 3-0 επί του ΠΑΟΚ πέρασε στα ημιτελικά.

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-11, 25-11
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-11

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 18 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-16, 25-11) σε 59΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 6π. (4/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καρκάθες 12π. (10/14επ., 2 μπλοκ, 44%υπ., 33%αρ.), Ατκινσον 11 (10/18επ., 1 μπλοκ), Γκρόθες 10 (8/13επ., 2 άσσοι, 40%υπ., 20%αρ.), Παπαφωτίου, Σαμαντάν 8 (5/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπέλια (λ. – 44%υπ., 22%αρ.), Φουμάκι, Βασιλαντωνάκη 2 (2/7επ.), Μεταξά 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 4 (1/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κελεσίδη 1 (1/3επ.).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλάδα 1π. (1/2επ.), Γκραφ 1 (1/6επ.), Δρακουλίδου 1 (1 άσσος), Νικόλοβα 3 (3/18επ., 40%υπ., 10%αρ.), Καντγουόρθ 4 (3/14επ., 36%υπ., 21%αρ.), Μορένο 8 (7/23επ., 1 άσσος) / Μπάλα (λ. – 29%υπ., 21%αρ.), Τόλιου, Καλαπόδα 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Τριλιράκη 3 (1/10επ., 2 μπλοκ), Ντορούκα 1 (1/8επ.), Ματσαρόκη, Μιχοπούλου 1 (1/8επ.), Στεργιάκη (λ).

Η “Ένωση με δύο νίκες “φτερούγισε στα ημιτελικά
Η ΑΕΚ έκανε το 2χ2 κόντρα στον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στις 4 καλύτερες ομάδες της Volley League όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.
Η Ένωση έχοντας κερδίσει με 3-0 στη Θεσσαλονίκη ήθελε δύο σετ και ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα καθώς στο πρώτο σετ ξέφυγε γρήγορα με 7-3, 10-4 και 15-7, για να χαλαρώσει προς το φινάλε και ο ΠΑΟΚ από 24-17 να μειώσει σε 24-21 για να τελειώσει το σετ η Στράντζαλη.
Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ με νέο σχήμα (ακραίες Κλέπκου, Γουίλιαμς, διαγώνια Οικονομίδου και πάσα η Ηλιοπούλου) προσπάθησε να μπει στο ματς, προηγήθηκε με 4-9, αλλά τα σερβίς της Στράντζαλη έφεραν το σκορ στο 9-9 με την ΑΕΚ να ξεφεύγει 19-16. Ο ΠΑΟΚ με επίθεση της Κυπαρίσση προσπέρασε στο 21-22 και προηγήθηκε 22-23, ωστόσο επίθεση της Κάριτς, άσσος της Γιώτα και νέα επίθεση της Καλαντάτζε διαμόρφωσαν το 25-23 με την ΑΕΚ να παίρνει το εισιτήριο για την τετράδα.
Μάλιστα παρά τις αλλαγές που έκανε και ο Οτσάλ στο γ’ σετ η Ένωση πήρε και το επόμενο σετ με 25-21.
1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-21
2ο σετ: 4-8, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-21
Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-23, 25-19) σε 79′.
*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.
Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 9 (5/8 επ., 2 άσσοι, 2  μπλοκ), Στράντζαλη 7 (6/26 επ., 1 άσσος, 45% υπ.-15% άριστες),  Τσάριτς 14 (10/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (0/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 8 (6/20 επ., 2 άσσοι, 25% υπ.-17% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 72% υπ.-44% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη 2 (2/2 επ.), Στάικου, 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Παπαναστάση, Τσίρκοβιτς 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-25% άριστες).
Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 5 (5/12 επ., 45% υπ.-27% άριστες), Κλέπκου 5 (5/16 επ., 33% υπ.-00% άριστες), Ντέακ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Τσιόγκα 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Γουίλιαμς 6 (5/26 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ.-38% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Οικονομίδου 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Αρμουτσή, Κυπαρίσση 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 57%-21% άριστες), Τερζόγλου 2 (2/5 επ.)
29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...