Με…. Ζέπελιν θα έρθει ο τίτλος!

Σε τρίτο και τελευταίο τελικό την προσεχή Κυριακή θα στεφθεί στην πόλη των Ζέπελινη φετινή πρωταθλήτρια ομάδα της Bundesliga, καθώς στη χθεσινή β’ αναμέτρηση του Βερολίνου, μεταξύ Μπερλίν και Φριντριχσχάφεν οι “πρωτευουσιάνοι” επικράτησαν με 3-1  (24-26, 25-23, 25-16, 25-21) σετ της ομάδας του διεθνούς, Θανάση Πρωτοψάλτη.

Στο κατάμεστο από περίπου 7.500 θεατές “Μάξ Σμέλινγκ Χάλε” οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” τους φίλους των γηπεδούχων προηγούμενοι με 1-0, ωστόσο στη συνέχεια η Μπερλίν αντέδρασε. Οι πρωταθλητές με τοπ σκόρερ τον Κάρολ, που πέτυχε συνολικά 17 πόντους στο παιχνίδι, “έχτισαν” στο μεγαλύτερο μέρος του σετ μία διαφορά 2-3 πόντων την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους για να ισοφαρίσουν μέσα σε ενθουσιασμό από την κερκίδα σε 1-1 σετ με 25-23.

Κάπου εκεί η ομάδα του Πρωτοψάλτη, που έπαιξε ως αλλαγή στα στα τρία πρώτα σετ και βασικός στο 4ο , πετυχαίνοντας 2 πόντους, καθηλώθηκαν στο μπλοκ της Μπερλίν (10-5), που ανεβασμένη σε σερβίς και επίθεση πήρε τελικά τα δύο επόμενα σετ για να φτάσει στην επικράτηση με 3-1 σετ και να στείλει με 1-1 νίκες την υπόθεση τίτλου σε τρίτο και “φαρμακερό” ματς την Κυριακή 7 Μαϊου στο “Ζέπελιν Αρένα” του Φριντριχσχάφεν, που στο Βερολίνο είχε τοπ σκόρερ τον Φίνγκερ με 14 πόντους.