«Zωντανός» στη διεκδίκηση του τίτλου ο Παναθηναϊκός, 3-2 τον Ολυμπιακό

Βαθιά ανάσα για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στον τρίτο τελικό των πλέι οφ και μείωσε σε 1-2 τις νίκες της τελικής σειράς του πρωταθλήματος. Έχοντας τον Ερνάντεζ πρώτο σκόρερ 26π. και τον Πρωτοψάλτη βαρόμετρο της απόδοσής του (17π, 4 άσσοι) και με τους Πετρέα-Φράγκο να δίνουν βοήθειες και ενέργεια στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στου Ρέντη τη Δευτέρα (22/4, 18.00) ξανά με την πλάτη στον τοίχο αλλά με ψυχολογία ανατροπής και επιστροφής της σειράς στην έδρα του.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχασε αλλά δεν χάθηκε αφού στου Ρέντη θα έχει ακόμα μια ευκαιρία να νικήσει και να πανηγυρίσει παρουσία των οπαδών του τον 22ο τίτλο και το 14ο νταμπλ.

Αγωνιστικά, οι ερυθρόλευκοι δε μπήκαν ποτέ στο 1ο σετ, όπου ο ΠΑΟ ήταν καταιγιστικός ενώ πήραν τα ηνία του αγώνα από το 2ο σετ  με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστές τους Τζούριτς, Στερν, Γκουσταβάο. Οι χαμηλές πτήσεις στην επίθεση κυρίως στην κόντρα μπάλα ήταν σημείο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τάι μπρέικ. Έκεί ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +3 (8-5) με τον άσσο του Πετρέα και την επίθεση του Φράγκου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με επίθεση και μπλοκ του Ιντάλγκο και ακολούθησε ράλι με τον Παναθηναϊκό να έχει συνέχεια το προβάδισμα μέχρι το 17-16 (επίθεση Πρωτοψάλτη). Ο Τζούριτς ισοφάρισε (17-17) αλλά ο Τράβιτσα έχασε το σερβίς και ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Ερνάντεζ στον Τζιάβρα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Κατσιάρας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Μισάκα.

1o σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-15
2ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-20
5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 19-17

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσσους, 53 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων (26 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις (46% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17) (νίκες: 1-2) σε 132′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόβαρ 12 (9/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 26% άριστες), Ρανγκέλ 5 (5/9 επ.), Ερνάντεζ 26 (23/46 επ., 3 άσσοι), Βουλκίδης 4 (2/6 επ., 2 άσσοι), Πρωτοψάλτης 17 (13/26 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 33% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 52% υπ. – 22% άριστες), Πετρέας 1 (1 άσσος), Μάρκου, Φράγκος 1 (1/2 επ., 40% υπ. – 20% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 18 (16/34 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26% υπ. – 5% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (15/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 25% υπ. – 9% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 27% υπ. – 3% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Κομητούδης, Δαλακούρας.