ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Με πιλότο τη Βασιλαντωνάκη η Eθνική

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για την εθνική μας ομάδα βόλεϊ γυναικών στο 2ο τουρνουά του 3ου ομίλου του Ευρωπαϊκου Λίγκ  που διεξάγεται στη Μεγαλόπολη. Η γαλανόλευκη πολυ καλύτερη σε επίθεση και μπλοκ, επικράτησε 3-0 της Ρουμανίας με την βοήθεια των φιλάθλων που είχαν κατακλύσει το κλειστό της Αρκαδικής πόλης και αύριο στις 20.30 (live streaming από το www.volleyball.gr), θα δώσει ντέρμπι κορυφής με την αήττητη και πρωτοπόρο Σλοβενία.

Μορφή της εθνικής, η Ανθή Βασιλαντωνάκη που με πολύ άνεση και Ιταλικό “αέρα” πέτυχε 21 πόντους, 69% υποδοχή και 4 μπλοκ, εξαιρετική η Γιώτα με 10 πόντους (5/9 επιθέσεις) και κρίσιμα μπλοκ στο τρίτο σετ, η Κιόση με 14 και η πασαδόρος Στέλα Χριστοδούλου που έκανε ενα καλό πάσιγκ γκέιμ.

Η ανωτερότητα τη εθνικής φάνηκε από τα μέσα του πρώτου σετ όπου η αρχική ισοπαλία 11-11, μετατράπηκε γρήγορα σε 18-13  με μπλοκ της Κιόση και εκτοξεύτηκε σε 21-16 με λαθος της Τσιρίλοφ.  Στη συνέχεια με την ασταμάτητη Βασιλαντωνάκη η εθνική ξέφυγε στο+6 (23-17), η Γενιτσαρίδη με άσο έκανε το 24-17 και παλι η Ανθή ήταν εκεί με μπλοκ να υπογράψει το τελικό 25-17 και να κάνει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η εθνική μας με πιλότο την Βασιλαντωνάκη έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με 9-2, 11-4 και 15-9 με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση μετά από πάσα της Χριστοδούλου. Στη συνέχεια η «Ιταλίδα» της εθνικής πήρε το όπλο της και εκτίναξε τη διαφορά στο +7 (20-13).

Στη συνέχεια ο Γιάννης Καλμαζίδης έριξε στο ματς την πασαδόρο  Παπαφωτίου και την Ιακωβίδου που χρίστηκε διεθνής και βοήθησε στην υποδοχή.  Η Ρουμανία μείωσε προσωρινά σε 22-17 αλλά στη συνέχεια η εθνική βρήκε ρυθμό και με την Μερτέκη να τελειώνει τις κρίσιμες μπάλες, πήρε το σετ με 25-20 και έκανε  το 2-0.

Ντέρμπι είχαμε στο τρίτο σετ  με την Ρουμανία να είναι κοντά το σκορ συνέχεια και να ανατρέπει με μεγάλη ευκολία το όποιο προβάδισμα πόντων αποκτούσε η εθνική μας.

Αρχικά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 9-9, η εθνική μας στη συνέχεια με τη βοήθεια των φιλάθλων ξέφυγε με 12-9 με φοβερό σέρβις της Βασιλαντωνάκη και 14-10 με μπλοκ των Γιώτα- Κιόση. Οι αντίπαλες μας μείωσαν σε 14-12 αλλα  με επίθεση της Γενιτσαρίδη η εθνική ξέφυγε με 19-15 αλλά και πάλι η Ρουμανια με την εξαιρετική Καζάκου στο τρίτο σετ μείωσε σε 19-18 δημιουργώντας μια πρόσκαιρη ανησυχία.

Μετά από δύο τάιμ αουτ του Καλμαζίδη, η εθνική κατόρθωσε να σταθεί όρθια και με κρίσιμο μλοκ άουτ της Μερτέκη και καθοριστικό μπλοκ της Γιώτα να  αποσπαστεί με 23-20. Η πανέμορφη κεντρική του Ολυμπιακού που είχε βρει ρυθμό με νέο μπλοκ εκανε το 24-20 και από λάθος της Τατάρου, η εθνική «κλείδωσε»  το σετ με 25-20 και συνολικό σκορ 3-0.

Τα σετ 25-17, 25-20, 25-20

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 21 (15/24 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 69% υπ. – 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κιόση 14 (12/34 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (3/7 επ., 1 άσο), Γιώτα 10 (5/9 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 7 (6/18 επ., 1 άσο, 61% υπ. – 39% άριστες), Αρτακιανού –λ (54% υπ. – 31% άριστες) / Παπαφωτίου 1 (1 άσο), Μερτέκη 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Ιακωβίδου.

Ρουμανία (Μπόγκνταν) Ρογκοζινάρου 5 (4/10 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 20% άριστες), Κιρίλοφ, Καζάκου 8 (8/23 επ., 40% υπ. – 26% άριστες), Μπαντέα 3 (1/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φαλές 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Άλμπου –λ (33% υπ. – 33% άριστες) / Μπάτσιου 9 (9/19 επ.), Τατάρου, Μπερντίλα 3 (3/11 επ.), Κανέα 1 (1/4 επ.).

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Πέμπτη 9/6
Σλοβενία – Ουγγαρία 3-1 (25-17, 25-18, 23-25, 25-23)
Ελλάδα- Ρουμανία 3-0 (25-17, 25-20, 25-20)

Παρασκευή 10/6
17:30, Ουγγαρία – Ρουμανία
20:30, Σλοβενία – Ελλάδα

Σάββατο 11/6
18:00, Ρουμανία – Σλοβενία
21:00 Ουγγαρία – Ελλάδα (ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ 3)

Η βαθμολογία
1.Σλοβενία (4 νίκες – 0 ήττες), 12 βαθμοί (12-1 σετ)
2.Ελλάδα (3 νίκες – 1 ήττα), 9 βαθμοί (9-4 σετ)
3.Ρουμανία (1 νίκη – 3 ήττες), 3 βαθμοί (3-9 σετ)
4.Ουγγαρία (0 νίκες – 4 ήττες), 0 βαθμοί (2-12 σετ)

*Το δεύτερο τουρνουά διεξάγεται το τριήμερο 9-11 Ιουνίου στην Μεγαλόπολη.

*Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι κατά σειρά: νίκες, βαθμοί, σετ, πόντοι, αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες