CHALLENGE CUP

Challenge Cup: Αντίο με ψηλά το κεφάλι για τον ΑΟ Θήρας!

Ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε μια… ανάσα από το όνειρο της ημιτελικής φάσης του Challenge Cup στην έδρα της Δρέσδης, καθώς γνώρισε τον αποκλεισμό στο χρυσό σετ από την ομώνυμη γερμανική ομάδα.

Η ομάδα της Σαντορίνης πάλεψε στα ίσα κόντρα στην Κυπελλούχο Γερμανίας, με την τελευταία να επικρατεί 3-1 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στέλνοντας στο χρυσό σετ την πρόκριση. Εκεί όπου ο ΑΟΘ μπήκε καλύτερα αλλά η εμπειρία και το καθαρό μυαλό των γηπεδούχων μέτρησε για το 15-13, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την τετράδα και αφήνοντας μια πικρή γεύση στην ελληνική ομάδα που δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς αν και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ, η Δρέσδη πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο χρυσό σετ. Ο Α.Ο. Θήρας αν και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην αλλαγή τερρέν (8-4), δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μία τεράστια πρόκριση. Τα σερβίς της Μλίναρ έκαναν ζημιά στην υποδοχή της Σαντορίνης και το 4-8 έγινε 10-8. Ο Α.Ο.Θ. πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ μετά από λάθος της Ρόλφζεν (12-11), όμως η Δρέσδη έφθασε πρώτη στους 15 πόντους με μία επίθεση της Κόρχονεν και ένα μπλοκ της Στρούμπε στη Μεντάρο που διαμόρφωσαν το 15-13.

Ωστόσο, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Α.Ο. Θήρας στην τρίτη μόλις σεζόν του στα κύπελλα Ευρώπης ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις στα προημιτελικά ενώ βρίσκεται στη 2η θέση στο πρωτάθλημα αλλά και στο final-4 του κυπέλλου μπορεί να καταλάβει κανείς ότι το μέλλον διαγράφεται λαμπρό για τη νησιωτική ομάδα. .

Διαιτητές: Βαρμπλάν (Εσθονία), Τσεπίνοβα (Αγγλία).

Τα σετ: 3-1 (25-19, 19-25, 25-21, 25-12), Χρυσό σετ: 15-13

ΔΡΕΣΔΗ (Βάιμπλ): Ρόλφζεν 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ, 57% υπ. – 19% άριστες), Στρούμπε 20 (13/21 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγκροτ 18 (15/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 20% άριστες), Κούμπουρα 2 92/9 επ.), Κινγκ 1 (1/2 επ.), Βέιτζελ 8 (3/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ντουρ (λ, 55% υπ. – 35% άριστες), Βον Ρόμερ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Μλίναρ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κόρχονεν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 20 (17/40 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (18/44 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 16% άριστες), Νογκουέρας 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 19% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 40% υπ. – 10% άριστες), Μπούκουρα (λ), Παναγιωτίδου 1 (1/2 επ.), Βενέτη, Καραφουλίδου, Κούση, Γενιτσαρίδη (25% υπ. – 25% άριστες).