CHALLENGE CUP

Challenge Cup: Λύγισε η Θήρα, μπορεί την ανατροπή (vid)

Η ελβετική Κάντι Σαφχάουζεν αποδείχθηκε πολύ σκληρή στην έδρα της και ο ΑΟ Θήρας ηττήθηκε στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ με 16-14 στον πρώτο αγώνα για τους “16” του Challenge Cup, έχοντας και τη συμπαράσταση 30 φίλων της ομάδας μαζί με τον αντιπρόεδρο Ανδρέα Πατηνιώτη και τον γενικό γραμματέα Κώστα Βαμβακούση.

Η Γιαρέμις Μεντάρο σταμάτησε στους 28 πόντους, ούσα πρώτη σκόρερ του ματς και έχοντας 7 άσους ενώ την ακολούθησε στο σκοράρισμα η Μπρίνκμαν με 22 πόντους. Ο ΑΟΘ δεν ξεκίνησε καλά, απώλεσε το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο ανέβασε στροφές και την πίεση στο σερβίς του, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Οι ελβετίδες πήραν στις λεπτομέρεις το τρίτο σετ για το 2-1 αλλά η ελληνική ομάδα έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Στη “ρώσικη ρουλέτα” οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Η Κάντι έκανε το 14-13, ο ΑΟΘ ισοφάρισε εκ νέου αλλά οι γηπεδούχες πήραν το ματς με 16-14.

Ο τελευταίος πόντος

Πλέον, η ομάδα της Σαντορίνης θα ανασυνταχθεί και θα έχει την ευκαιρία της στον επαναληπτικό στις 4 Φεβρουαρίου στην έδρα της να πάρει την πρόκριση και το εισιτήριο της επόμενης φάσης με τη βοήθεια το κόσμου της. Ο ΑΟΘ χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 ενώ σε περίπτωση επικράτησης με 3-2 τότε οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο golden σετ.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 17-25, 25-23, 19-25, 16-14) σε 120′

Οι πόντοι της Κάντι προήλθαν απο 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων, ενώ του ΑΟΘ προήλθαν απο 13 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Κάντι Σαφχάουζεν (Νόιμπαουερ): Πέρκοβατς 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ.-18% άριστες), Κέμσιες 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Πέιν 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ), Χολάτσκοβα 7 (2/12 επ., 5 μπλοκ), Βάγκνερ 10 (9/12 επ., 1 άσσο), Κουτσογιαννάκη 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.-33% άριστες), Λόχμαν -λ (32% υπ.-25% άριστες) / Λέβελινγκ 14 (9/23 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 57% υπ-48% άριστες), Γκάιερ 1 (0/2 επ., 1 άσο), Σούριαντ 1 (1/3 επ.).

ΑΟ Θήρας (Γκάιτς) Μεντάρο 28 (20/43 επ., 7 άσοι, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 22 (18/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ.-35% άριστες), Νογκουέρας 2 (1/1 επ., 1 άσο), Μερτέκη 15 (13/38 επ., 2 άσοι, 57% υπ.-36% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (74% υπ.-33% άριστες) / Βενέτη, Καραφουλίδου, Γενιτσαρίδη.

Πηγή φωτό: Γρηγόρης Δελημάρης