LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Λιγκ Καπ: Πρώτη φορά στα τελικά ο Παναθηναϊκός!

Το εισιτήριό του για την τελική φάση του Λιγκ Καπ τσέκαρε για πρώτη φορά στην ιστορία του τουρνουά ο Παναθηναϊκός, παίζοντας όσο χρειαζόταν, παίρνοντας τα δυο σετ και την πρόκριση από τον Φοίνικα Σύρου. Οι νησιώτες πήραν τη νίκη γοήτρου αλλά αποκλείστηκαν, με τον Ανδρεόπουλο μετά το τρίτο σετ να αλλάζει όλη την ομάδα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Για τον Παναθηναϊκό η επιστροφή του στους τελικούς μετά από εννέα χρόνια είναι σίγουρα σημαντική για τον αθηναϊκό σύλλογο, που θα περιμένει αντίπαλο στους διπλούς τελικούς του Λιγκ Καπ είτε τον Ολυμπιακό είτε τον ΠΑΟΚ. Για τη διοργάνωση του Λιγκ Καπ έχουμε γράψει χιλιάδες φορές και είναι ίσως μια καλή ευκαιρία για τη διοργανώτρια Αρχή να την αναβαθμίσει!

Οι «πράσινοι» με το βασικό τους σχήμα και σωστή τακτική σε σερβίς και μπλοκ πίεσαν τους γηπεδούχους και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον Φοίνικα. Το «πειρατικό» μπήκε καλά στο 1ο σετ έχοντας μικρό προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο μεγάλα σερί πήρε το προβάδισμα και από τότε είχε τον έλεγχο. Στο 1ο σετ το 10-7 για τον Φοίνικα έγινε 10-11 για τον Παναθηναϊκό με σερί 4-0 ενώ με το σερβίς του Ράπτη έγινε νέο σερί 5-0 για το 16-11. Εκεί κρίθηκε το σετ για τον Παναθηναϊκό.

Παρόμοια εικόνα και στο 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός πήρε αρχικά προβάδισμα 13-11 και με το σερβίς του Στάροβιτς και την κυριαρχία Ρανγκέλ, Ράπτη στο φιλέ έκανε σερί 4-0 ανοίγοντας τη διαφορά στο 17-11 και φτάνοντας με ασφάλεια στο 2-0 σετ και την πρόκριση!

Από το 3ο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση έριξε στον αγώνα όλους τους αθλητές του με στόχο την ετοιμότητά τους αλλά κυρίως την εμπειρία απέναντι στον ανταγωνιστικό Φοίνικα Σύρου. Οι ομάδες και εκεί πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-23 με τον Στοΐλοβιτς, ισοφάρισε ο Μπαρμπούνης για τον Παναθηναϊκό 24-24 και ο Στερν με δύο πόντους έδωσε πάλι ισάριθμες φορές το προβάδισμα. Ο Στοίλοβιτς και ο Λινάρδος έκλεισαν το σετ 29-27.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός με την επίθεση του Παλαιολόγου έφτασε σε σερβίς για ματς μπολ, αλλά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς και μία του Λινάρδου πήρε το σετ 26-24 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ το σερβίς του Στοΐλοβιτς και στη συνέχεια του Λινάρδου έδωσαν προβάδισμα στον Φοίνικα με 5-1 και 7-3 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη. Με το μπλοκ του Λινάρδου τελείωσε ο αγώνας.

Τα σετ: 19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-9

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Eπόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Πιρπινιά..

1ο σετ: 8-5, 11-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-20, 29-27
4o σετ: 8-6, 16-15, 18-21, 26-24
5ο σετ: 5-1, 10-6, 12-8, 15-09

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκός Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 43 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-09) σε 126΄

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτιάνιν 2 (1/6επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 18 (14/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Λινάρδος 15 (8/12επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 18 (16/37επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 50%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Μήλης 19 (16/43επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 70%υπ., 38%αρ.), Καρασαββίδης (70%υπ., 38%αρ.), Κωστόπουλος 1 (1/2επ.), Αδάμ, Χριστόφας 5 (2/6επ., 3 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Στάροβιτς 11 (8/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαρ. 3 (1/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 17%αρ.), Ράπτης 11 (9/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 12%υπ.), Πελεκούδας 9 (7/13επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 40%υπ., 20%αρ.), Σωνάκης (λ. – 29%υπ., 14%αρ.), Πανταλέων 9 (6/12επ., 3 μπλοκ), Ρουσσόπουλος, Παλαιολόγος 5 (5/14επ.), Μπαρμπούνης 8 (7/18, 1 μπλοκ, 56%υπ., 17%αρ.), Μούχλιας 7 (6/14επ., 1 άσσος, 48%υπ., 15%αρ.).

UNCATEGORIZED
19/12/2023

Μ.Δ.Ο. της Ε.Σ.Α.Π.: Στον Παναθηναϊκό η νίκη με 3-0 και «καμπάνες» στον Ολυμπιακό για το επεισοδιακό ματς στο Ρέντη

Με μηδενισμό του Ολυμπιακού και την κατακύρωση της νίκης με 3-0 στον Παναθηναϊκό τιμώρησε με απόφασή του το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ τους...