Έμεινε από… δυνάμεις

Την ήττα με 3-1 από την Βοϊβοντίνα γνώρισε ο ΠΑΟΚ κατά την 1η μέρα του τουρνουά Θεσσαλονίκη που φιλοξενεί στην Πυλαία…

Ποδαρικό με το… αριστερό πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στο τουρνουά της Πυλαίας καθώς η Βοϊβοντίνα έδειξε περισσότερο έτοιμη από τους «ασπρόμαυρους».

Ο Δικέφαλος του Βορρά αν και προηγήθηκε με 1-0 απέναντι στους Σέρβους δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν αποτελεσματικά πανηγυρίζοντας την 2η νίκη τους μέσα σε λίγες ημέρες κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές τους Τζούριτς – Μάρκεζ και Γκορτσάνιουκ φρόντισε να αποκτήσει από την αρχή το προβάδισμα απέναντι στην Βοϊβοντίνα και να το κρατήσει μέχρι τέλους.

Η Βοϊβοντίνα προηγήθηκε με 7-8, ωστόσο ο Τζούριτς έδωσε το προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους» με 9-8, ο Μάρκεζ με δύο συνεχόμενους πόντους του ανέβασε την διαφορά στο 13-9 και 20-13. Μια διαφορά που έμεινε μέχρι τέλους καθώς ο Γκόρτσανιουκ με μπλοκ άουτ έκανε το 25-19 και το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα και ψυχολογία και στο δεύτερο σετ και με τον Σαφράνοβιτς είχε το πάνω χέρι μέχρι το 12-11. Οι Σέρβοι όμως κατάφεραν να αντέδρασαν κάνοντας το 13-15 και το 15-19. Ο Τακουρίδης μάζεψε την διαφορά στο 17-19, ο Σαφράνοβιτς στο 21-23, όμως οι «ερυθρόλευκοι» με το 21-25 ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Βοϊβοντίνα ξεκίνησε καλύτερα και είχε τον έλεγχο από την αρχή καθώς προηγήθηκαν με 6-10 και 11-15. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε15-15 με τον Γάτση, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 18-18. Ο Τζούριτς έδωσε το πλεονέκτημα στον Δικέφαλο κάνοντας το 20-19, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί έκαναν το 20-22 και στο τέλος με το 22-25 το 1-2.

Το πολύ καλό ξεκίνημα που πραγματοποίησε η Βοϊβοντίνα στο τέταρτο σετ της έδωσε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-6 και 7-12, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε στους +6 (12-18).

Το σερί από του Τζούριτς, Μάρκεζ και Σαφράνοβιτς μείωσε την διαφορά στο 18-21, όμως ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο αφού η Βοϊβοντίνα έφθασε στο 22-25 και το 3-1 που της χάρισε τη νίκη στην 1η μέρα του τουρνουά.

CEV CUP

Έμεινε από δυνάμεις

Η καλή αρχή που πραγματοποίησε στο Βέλγιο  ο Φοίνικας Σύρου δυστυχώς δεν είχε ανάλογη  συνέχεια με αποτέλεσμα η Αντβέρπ να πάρει τη νίκη με 3-1 κατά τον πρώτο αγώνα στην Φάση των «32» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας και παράλληλα να αποκτήσει το πλεονέκτημα εν όψει του επαναληπτικού.

Με την ήττα που δυσκολεύει κατά πολύ την υπόθεση πρόκριση επιστρέφει στην Σύρο ο Φοίνικας καθώς η Αντβέρπ έδειξε περισσότερο έτοιμη και παθιασμένη για τη νίκη στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Οι «Πειρατές» του Νίκολιτς αν και προηγήθηκαν με 0-1 στην Αμβέρσα δεν κατάφεραν να έχουν ανάλογη συνέχεια καθώς οι Βέλγοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους φθάνοντας σε μια ανατροπή με σχετική ευκολία…

Μια ανατροπή νίκης για την Αντβέρπ που τις δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα στον επαναληπτικό της Σύρου την επόμενη εβδομάδα και ανεβάζει ακόμη περισσότερο τον βαθμό δυσκολίας για την Ελληνική ομάδα.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε πολύ καλά και με σωστό παιχνίδι προηγήθηκε με 1-3 και 7-11, ωστόσο οι Βέλγοι ισοφάρισαν σε 13-13 και συμβάδιζαν με τους Συριανούς μέχρι το τέλος σε ένα παιχνίδι για…. γερά νεύρα. Παρά το ότι η Αντβέρπ έφθασε στο 25-24 οι νησιώτες αντέδρασαν ιδανικά φθάνοντας στο 26-28 και το 0-1.

Αυτό αντί να δώσει δύναμη και ψυχολογία στον Φοίνικα πείσμωσε τους Βέλγους οι οποίοι μπήκαν φουριόζοι στο Β σετ κάνοντας γρήγορα το 7-1 και το 13-5. Οι παίκτες του Νίκολιτς προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 14-10 όμως οι γηπεδούχοι καλύτεροι στην επίθεση έκαναν το 18-10 και με το 25-15 σε 15 μόλις λεπτά ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα κατάφερε να είναι κοντά στην Αντβέρπ μέχρι το 12-12, ωστόσο οι Βέλγοι ανέβασαν στροφές στην απόδοσή τους έκαναν το 19-14 και με το 25-18 προηγήθηκαν σε 2-1.

Το τέταρτο σετ αποτέλεσε έναν μονόλογο των γηπεδούχων που έκαναν γρήγορα το 10-4,  ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στο 17-10 βάζοντας πρόωρο τέλος στην υπόθεση νίκη. Το τελικό 25-15 ήρθε φυσιολογικά για τους παίκτες της Αντβέρπ.

Πλέον ο Φοίνικας Σύρου αν θέλει να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους «16» θα πρέπει να φθάσει στη νίκη με 3-0 ή 3-1 και εν συνεχεία να κατακτήσει και το χρυσό σετ που θα παιχθεί.