CHALLENGE CUP

Μεγάλο διπλό και βήμα πρόκρισης στον τελικό!

Μεγάλο διπλό μέσα στη Ρωσία για τον Ολυμπιακό που επικράτησε με 3-0 της Σουργκούτ, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στον ευρωπαϊκό τελικό.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι και έπιασαν πολύ καλή απόδοση αιφνιδιάζοντας τη ρωσική ομάδα μέσα στο σπίτι της. Πλέον, ο Ολυμπιακός θέλει δυο σετ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη (21/3, 19:00) για να διεκδικήσουν την πέμπτη τους παρουσία σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης οι Μίκο Οϊβάνεν και Τόντορ Αλεξίεφ που σημείωσαν αμφότεροι από 13 πόντους ενώ διψήφιος τελείωσε το ματς με 10 και ο Ράουβερντινκ.

Στο πρώτο σετ, με τον Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός πήγε με 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τη Σουργκούτ να μη χάνει την επαφή με το σκορ (10-10, 13-13) και τοην ελληνική ομάδα να διατηρεί το +2 και στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16 (μπλοκ του Πετρέα). Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ διατήρησε τον έλεγχο και αύξησε το υπέρ της προβάδισμα στο +4, φτάνοντας στο 16-20.  Ο Μάρκους Μπέμε με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 19-21, ο Αλεξίεφ «έγραψε» το 20-22 και ο Πετρέας με μπλοκ το 20-23. Ακολούθησε το σερβίς του Μπέμε που κατέληξε άουτ για το 21-23 και ο Αλεξίεφ έκανε το 21-25 δίνοντας προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Ίδια εικόνα και το δεύτερο σετ για τους φιλοξενούμενους που ήταν προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να διατηρούν εύθραστο προβάδισμα(6-8, 14-16). Οι Πειραιώτες και πάλι πάτησαν γκάζι στο κρίσιμο σημείο και έφτασαν στο +4 (16-20). Οι Ρώσοι μείωσαν 19-21, αλλά με επίθεση του Αλεξίεφ και μπλοκ του Oϊβάνεν ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-23. Ο Ράουβερντινκ με επίθεση «έγραψε» το 25-21.

Με ψυχολογία και χωρίς να εφησυχάσουν στιγμή, οι ερυθρόλευκοι έκαναν… τη δουλειά καισ το τρίτο σετ. Πήραν δοαφορά (5-10, 8-13) και πίεσαν τη Σουργκούτ με αποτέλεσμα το +7 (10-17). Ο Πετρέας σε πρώτο χρόνο υπέγραψε το 3-0 σετ με 19-25 μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα!

Tα σετ: 0-3 σε 1.21,  21-25 (28′), 21-25 (28′), 19-25 (25′)