Μεγάλο διπλό της Ηλιούπολης στη Νάξο

Εντυπωσιακό ποδαρικό στο 2017 έκανε η ομάδα της Ηλιούπολης στην Α1 γυναικών, επικρατώντας 3-1 σετ εκτός έδρας επί του Πανναξιακού στο πλαίσιο της αναμέτρησης που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική.

Η διακοπή λόγω των εορτών ήταν αναμενόμενο να επηρεάσει τις ομάδες σε μια αναμέτρηση που όπως οδηγήθηκε ήταν ανατρεπτική. Ο Πανναξιακός δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ενώ σε κάποια σημεία της αναμέτρησης έχει παράπονα από τη διαιτησία. Παράλληλα, η νησιωτική ομάδα αιφνιδιάστηκε από την εξαιρετική Ηλιούπολη που παρουσιάστηκε αποφασισμένη για τη νίκη, καθώς το διπλό αυτό είναι πολύ σημαντικό στην προσπάθεια παραμονής της.

Ο ΠΑΟΝ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα με +4 (9-5) με την Ηλιούπολη να ανεβάζει απόδοση και να μειώνει (10-8). Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η Τοτσίδου έστειλε τις γηπεδούχες με +2 (16-14). Ένα μπλοκ στην Πότοκαρ, ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ και ένας άσος της Γκλιγκόροβιτς έφεραν την Ηλιούπολη στο 20-23, όμως η νησιωτική ομάδα είχε απάντηση και στα δυο σετ μπολ ενώ προσπέρασε στο 26-25 με την Τοτσίδου για να πάρει το πρώτο σετ με 27-25 (άσος Φρέσκο).

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη έφτασε πρώτη στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ 6-8 με τον Πανναξιακό να ακολουθεί και να φτάνει με τη σειρά του πρώτος στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (22-22, 23-23) με την Τοτσίδου να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΝ 24-23 αλλά την Γκλιγκόροβιτς να ισοφαρίζει 24-24. Το πλάσε της Σαλούστρου και ένα λάθος των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 1-1 σετ με 24-26 για την Ηλιούπολη.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε η ομάδα της Ηλιούπολης στο τρίτο σετ που πήρε από την αρχή προβάδισμα (5-8) το οποίο διατήρησε (15-19) με τον Πανναξιακό –ωστόσο- να μην τα παρατάει και να ροκανίζει τη διαφορά. Στο 18-21 οι γηπεδούχες ξεσηκώθηκαν και διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το πλασέ της Γκλιγκόροβιτς που δόθηκε πόντος από τον διαιτητή, ενώ ο επόπτης το έδωσε άουτ. Ακολούθησε ο άσος της Γκρέκα για το 18-22 αλλά η Φρέσκο, μια λάθος επίθεση της Σπανού, και δυο πόντοι από τις Τοτσίδου-Ζακχαίου επανέφεραν στο σετ με 22-22 την ομάδα των Κυκλάδων. Η Σπανού έγραψε το 22-23 ενώ ένα λάθος των γηπεδούχων μαζί με ένα μπλοκ της Σαλούστρου έφεραν με 22-25 την Ηλιούπολη με 1-2σετ.

Ανταγωνιστικό και ανατρεπτικό και το τέταρτο σετ της αναμέτρησης στη Νάξο. Οι γηπεδούχες είχαν προβάδισμα από την αρχή (8-7, 14-12) αλλά με τη Γιοβάνη να δυσκολεύει με τα σερβίς της την υποδοχή του ΠΑΟΝ ήρθε η ισοφάριση 14-14. Αμφότερες οι ομάδες έδιναν «μάχη» για το προβάδισμα με την Ηλιούπολη να έχει μικρό έλεγχο εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων (18-21). Ο Πανναξιακός και πάλι πλησίασε, αλλά η Ηλιούπολη με δικό της σερί έφτασε σε ματς μπολ με τη Σπανού (20-24) για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Γιοβάνη με 21-25.

Γιώργος Ρούσης: «Ήταν μια κακή μέρα για εμάς, συνέβησαν πολλά. Συγχαρητήρια στν Ηλιούπολη για τη νίκη. Εμείς δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε αλλά και ο Πανναξιακός δικαιούται μια κακή μέρα. Ωστόσο και στην κακή του μέρα ο Πανναξιακός αξίζει το σεβασμό».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Πολύ σημαντικό τρίποντο σε μια πολύ μεγάλη νίκη για τα κορίτσια. Συγχαρητήρια. Σίγουρα ήταν ενα ματς που τα παίξαμε όλα για όλα. Είχαμε συγκέντρωση πέρα από το πρώτο σετ που χάσαμε λόγω της υποδοχής. Τα κορίτσια το πίστεψαν και έπαιξαν το καλύτερό τους παιχνίδι».

Τα σετ: 27-25, 24-26, 22-25, 21-25

Πανναξιακός ΑΟΝ (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου λ., Γάτση, Ξαγοραράκη, Σεφεριάδου
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου λ. Ματσούκα, Τσουμήτα