CHALLENGE CUP

Ο Ολυμπιακός το σήκωσε μέσα στην Προύσα και έγραψε ιστορία!

Έγραψαν ιστορία οι “ερυθρόλευκες”! Το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, που μέσα στην Προύσα επικράτησε με 3-1 σετ της Μπούρσασπορ και σήκωσε το πολυπόθητο τρόπαιο!

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός, άριστα διαβασμένος στο τακτικό κομμάτι, ύψωσε τείχος στο φιλέ και δεν πτοήθηκε όταν βρέθηκε πίσω με 1-ο σετ από τις Τουρκάλες. Οι “ερυθρόλευκες” μετά το 1-1 πάτησαν γκάζι, “μπλοκάροντας” στο φιλέ αλλά κυρίως στο μυαλό την Μπούρσα ενώ παράλληλα πάγωσαν την ατμόσφαιρα των Τούρκων.

Μια τεράστια επιτυχία όχι μόνο για το βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού αλλά για ολόκληρο το ελληνικό βόλεϊ!

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Μπούρσα μπήκε φουριόζα (3-0,8-4) με τον Ολυμπιακό να μπαίνει αγχωμένος όπως και στον περυσινό τελικό. Ο άσος της Αλμπαϊράκ έφερε τη διαφορά στο +6 (20-14) για την Μπούρσα αλλά οι ερυθρόλευκες άρχισαν να… ροκανίζουν το σκορ. Με την Χίπε ασταμάτητη, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-17 μετά από μπλοκ της Πολ ενώ λίγο αργότερα με άσο της Χριστοδούλου κατάφερε να φτάσει στον πόντο 24-23 αλλά μια επίθεση της Ντιμίτροβα έδωσε το σετ στην Μπούρσα.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να το πιστεύει και να το βγάζει στο τάραφλεξ.  Η πίεση απέδωσε καρπούς. Με λάθος επίθεση της Γιλντιρίμ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-6 και είχε τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Άσος της Πολ έκανε το 18-13 αλλά με Γιλντιρίμ και Ντιμίτροβα η Μπούρσα μάζεψε τη διαφορά (18-16). Όμως η ισοφάριση δεν χανόταν καθώς η ελληνική ομάδα είχε καθαρό μυαλό για το 25-20.

Ασταμάτητος για την κούπα ο Ολυμπιακός μπήκε με αέρα έφτασεμε 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16. Η διαφορά άνοιξε και το 13-23 ήταν μη αναστρέψιμο παρόλο που η Μπούρσα το πάλεψε. Το 25-18 και το 2-1 στα σετ έφερε τον Ολυμπιακό πιο κοντά στο Ευρωπαϊκό!

Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη αλλά μόνο μέχρι τα μέσα του σετ αφού μίλησε… η ψυχή και η θέληση μαζί με την πίεση της Πολ από το σερβίς για το τελικό 16-25 και τα πανηγύρια μέσα στο σπίτι της Μπούρσα που… άδειασε στη θέα της νίκης του Ολυμπιακού!

Το… «κλειδί»

Η Στέλλα Χριστοδούλου έκανε τα… πάντα, μοιράζοντας άρτια το παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Γερμανίδα “μπόμπερ” Σάσκια Χίπε να είναι “φωτιά στην επίθεση!

Τα σετ: 25-23, 20-25, 18-25, 16-25.
Μπούρσα (Βερτσέτι) Λέις 7 (5/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ.-31% άριστες), Γιλντιρίμ 6 (6/22 επ., 64% υπ.-41% άριστες), Μπέλιεν 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ,), Καραγκάτς 1 (1 μπλοκ)., Ντιμιτρόβα 24 (22/56 επ., 2 μπλοκ), Αλμπαϊράκ 9 (6/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σαρίγολου –λ (45% υπ.-28% άριστες) / Αβτσί, Ίντσε, Αιντινογκιολαρί.
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ),. Νίεμερ 12 (9/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ.-19% άριστες), Πολ 15 (9/31 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ.-31% άριστες), Λαμπορύση 11 5/12 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 17 (17/45 επ.), Κονόμι-λ (83% υπ.-42% άριστες) / Κοκκινάκη-λ.