CHAMPIONS LEAGUE

Πάλεψε αλλά λύγισε στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ

Πάλεψε για περίπου τρεις ώρες αγώνα (158′) ο ΠΑΟΚ αλλά στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων γνώρισε την ήττα με 15-11 από την Σασταμάλα στην Φινλανδία, στον πρώτο φετινό του αγώνα στο Champions League.

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ολλανδό ακραίο, Γκιόν Μαρτίνεζ που σημείωσε 31 πόντους με 68% στην επίθεση (26/38), ο Δικέφαλος λύγισε στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα, βρέθηκε πίσω στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) και μη μπορ΄ψντας να βρει λύση έδωσε την ευκαιρία στους Φιλανδούς για το 1-0 σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ μέχρι τα μέσα και πάλι οι Φιλανδοί ήταν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Στο 19-15 ο Δικέφαλος αφυπνίστηκε στο μπλοκ σημειώνοντας τέσσερα σερί (τρία από τον Τακουρίδη και ένα από τον Σακόγλου) για την ισοφάριση (19-19). Οι δυο ομάδες προχώρησαν μαζί (22-22, 23-23, 24-24, 26-26, 27-27), ωστόσο ο Τακουρίδης ήταν αυτός που έκανε το 28-29 και ο Τερζής με άσο ισοφάρισε τα σετ (27-29).

Στο τρίτο σετ έγινε μάχη με τον ΠΑΟΚ να φτάνει 8 φορές στο σετ μπολ και στο φινάλε να μπαίνει μπροστά με 1-2 στα σετ. Μετά το 33-33, ο Γκιόν έγραψε το 33-34, ενώ στην επόμενη επίθεση οι παίκτες της Σασταμάλα έχασαν την επίθεση.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά (5-8) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και με την βοήθεια του βίντεο τσάλεντζ να ισοφαρίσουν σε 2-2 το σετ (25-23).

Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμει. Η Σασταμάλα ήταν από νωρίς στη θέση του οδηγού στο σκορ (8-4) και το σετ ολοκληρώθηκε 15-11.

Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με έναν βαθμό αλλά και μια ενθαρρυντική εμφάνιση στην πρεμιέρα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Από την άλλη, αυτή ήταν η πρώτη νίκη στη διοργάνωση για τη φιλανδική ομάδα.

Ντανιέλε Ρίτσι: “Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για τους φιλάθλους, αλλά όχι για εμάς. Δεν παίξαμε όσο καλά μπορούσαμε. Η ομάδα της Σασταμάλα πάλεψε αρκετά. Είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε το ματς στο τέταρτο σετ αλλά κάναμε πολλά λάθη σήμερα”.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 27-29
3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 33-35
4ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-23
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι της Σασταμάλα προήλθαν από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11

ΣΑΣΤΑΜΑΛΑ (Κουρτίλα): Σίβουλα 28 (23/44 επ., 5 άσσοι), Κάρμοντι 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Καούρτο 13 (10/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάντμπεργκ 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 5% άριστες), Έσκο 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κούναρι 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 15% άριστες) / Ρίνγκσεϊς (λ, 79% υπ. – 31% άριστες), Σίκονεν.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 2 (2/8 επ.), Τακουρίδης 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/9 επ.), Βάλκιερς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 19 (14/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 14% άριστες), Γκιόν 31 (26/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 44% υπ. – 10% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. – 0% άριστες), Παντακίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 1 (άσσος), Σακόγλου 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).