CHALLENGE CUP

Πανάξια ξανά στους «8» ο Ευρωπαίος Εθνικός (fot)

Συνεπής στο ραντεβού του με τις “8” κορυφαίες ομάδες του Challenge Cup ήταν για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης , καθώς στον αποψινό επαναληπτικό των “16”  οι ακρίτες ξεπέρασαν με 3-0 (25-23, 25-19, 26-24) το εμπόδιο της σερβική Σπάρταγκ Λίγκ και παρέα με τον κόσμο τους πανηγύρισαν μια ακόμη ιστορική πρόκριση.

Η συνήθεια που γίνεται… λατρεία! Με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών και τον Γκιλίν στην παρθενική του ευρωπαϊκή του εμφάνιση με τα “κυανόλευκα”, οι φίλοι του Εθνικού στην καλύτερη τους φετινή παρουσία σε αγώνα του Challenge Cup, όσον αφορά στον παλμό της κερκίδας, προσπάθησαν από νωρίς να σπρώξουν στην πρόκριση την ομάδα τους, που παραμένει αήττητη σε Ελλάδα και Ευρώπη από τις 20 Δεκεμβρίου 2015.

ethnikos_alexandroupolis_spartak_ligk2

Ωστόσο το α’ σετ  πρώτο ήταν ισοροπήμένο με τους Σέρβους από λάθη των γηπεδούχων να παίρνουν προβάδισμα 16-13. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι στη θέση του οδηγού, αλλά στο 20-18 ο Τουράνιανιν με το καλό του σερβίς σάλπισε αντεπίθεση για την ομάδα του Έβρου, η οποία με καλές επιθέσεις και μπλοκ προσέπρασαν με 23-21 . Οι Σερβοι ισοφάρισαν 23-23, αλλά μία επίθεση του Γκιλίν και ένας άσος του Φόγιερ έφεραν το 25-23 για τους Εβρίτες που μέσα σε αποθέωση έκαναν το 1-0 σετ.

ethnikos_spratak_ligue_4

Ανάλογη εικόνα με το α’ είχε και το ξεκίνημα του β’ σετ με την Σπαρτακ να προηγείται 11-8, αλλά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με τον Βλαχόπουλο να αντικαθιστά τον Κασαμπαλή άλλαξε… ταχύτητα. Για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι  πέρασαν μπροστά με 15-13 με άσο του Γκιλίν. Το 15-15 μετατράπηκε σε 18-15 με άσο του Μιγιαήλοβιτς. Κάπου εκεί το σετ πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Εθνικό να είναι αλάνθαστος και να φτάνει χωρίς προβλήματα στο 25-18 με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς.

ethnikos_alexandroupolis_pagkos

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Έφτασε γρήγορα στο 8-4 με άσο του Μιγιαήλοβιτς και μπλοκ του ΤουρΆνιανιν και με λάθη των Σέρβων στο 12-8. Οι Εβρίτες διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, ομως με 3 συνεχόμενα μπλοκ  οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15, όμως ο Γκιλίν έκανε το 16-15. Η πίεση της Σπαρτάκ στη συνέχεια έφερε τους Σέρβους στον πόντο, όμως μετά το τάιμ άουτ του Μουστακίδη καλές προσωπικές οι προσπάθειες των ξένων του Εθνικού έφεραν τους γηπεδούχους αγκαλιά με την πρόκριση, 24-20.

nikola_mijialovic_ethnikos

Μία πρόκριση που τελικά, παρά την σχετική αγωνία, λόγω της ισοφάρισης της Σπαρτάκ 24-24, είχε την ανεξίτηλη σφραγίδα του Μιγιαήλοβιτς, με τον αγαπημένο Νικολά της Αλεξανδρούπολης με δύο συνεχόμενους άσους να γράφει με 26-24, 3-0 τον ιδανικό επίλογο, που έστειλε την ομάδα του ξανά στην 8άδα της διοργάνωσης και τους φίλους του Εθνικού στον… εβδομο ουρανό.

Αντίπαλος της εβρίτικης ομάδας στο δρόμο για την 4άδα, όπως και πέρυσι, η πορτογαλική Μπενφίκα, που απέκλεισε στο “χρυσό σετ” την τουρκική αντίπαλό της.

Θανάσης Μουστακίδης (Προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης): “Περνάμε μία πολύ καλή περίοδο… Νιώθουμε γεμάτοι και προχωράμε σε Ελλάδα και Ευρώπη και για μας αυτό είναι πρόκληση! Το θέλαμε πάραν πολύ απόψε και νομίζω ότι κλειδί της νίκης ήταν τα ποσοστά μας στην επίθεση(σ.σ. 56% έναντι 46% της Σπάρτακ Λιγκ).

Το γεγονός ότι πετύχαμε δύο συνεχόμενες προκρίσεις στην 8άδα του Challenge Cup, θα το καταλάβουμε σε μερικά χρόνια, όταν συνειδητοποιήσουμε και το μέγεθος αυτής της επιτυχίας.”

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κασαμπαλής 3 (3 μπλοκ), Φόγιερ 10 ( 3 άσσοι), Τουρανιάνιν 11 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 16 (3 άσοι), Κιόσης 6 (1 μπλοκ), Γκιλίν 16 (2 άσοι, 3 μπλοκ) Βλαχόπουλος/ Δαρίδης (λ, 72% υπ -53%άριστες),

ΣΠΑΡΤΑΚ (Βελίτσκοβιτς): Ντουντούι 7, Πέριτς 7, Ντοϊτσίλοβιτς 12, Λαζάρεβιτς 5 (5/10 επ), Ραντοσάβλιεβιτς 10, Ίλιτς 4/ Γιάνκοβιτς (λ 74% υπ -48% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4, Γκάεβιτς , Γκλάβινιτς