Πρώτη νίκη για Μαρκόπουλο

Την 8η αγωνιστική το Μαρκόπουλο κατάφερε να σπάσει το ρόδι και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν, επικρατώντας 3-2 του ΑΟ Θήρας.

Για πρώτη φορά από την αρχή της αγωνιστικής σεζόν το Μαρκόπουλο αγωνίστηκε με τη βασική του επτάδα καθώς Κάρπεντερ, Πράδο και Ζαχαρούλα Γιαννέλου, που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και τέθηκαν στην διάθεση του Ιβάνοβιτς.

Το ανατρεπτικό πρώτο σετ από το αρχικό 8-2 έγινε 12-11 με την ομάδα της Σαντορίνης να προσπερνά με 19-21, αλλά οι γηπεδούχες χωρίς να τα παρατήσουν έκαναν υπέρβαση και στο τέλος πιο συγκεντρωμένες έκαναν το 1-0 (31-29).

Στο δεύτερο σετ μετά το αμφίρροπο 7-5 η Θήρα είχε προβλήματα και χαμηλά ποσοστά επίθεσης και έτσι το το 2-0 έγινε πολύ εύκολα για την ομάδα από τα Μεσόγεια. Ωστόσο, η κίνηση της Μεμετζή να ρίξει τη Μουντάκη στο ματς βοήθησε τις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν μειώνοντας αρχικά σε 1-2 σετ για να έρθει η πλήρης ανατροπή και ισοφάριση στο τέταρτο σετ παρόλο που το 16-21 έγινε 23-24 από τις γπεδούχες. Ο ΑΟΘ παρόλα αυτά μπόρεσε να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στη… ρώσικη ρουλέτα των πόντων το Μαρκόπουλο φάνηκε να συνέρχεται και να θυμίζει ξανά την ομάδα των δυο πρώτων σετ, οδηγώντας την Θήρα σε αρκετά λάθη (5 συνολικά στο τάι μπρέικ) και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα έφτασε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο προπονητής του Μαρκόπουλου, Βέσκο Ιβάνοβιτς τόνισε: «Είναι σημαντικό το ότι κερδίσαμε για πρώτη φορά, αλλά πιο σημαντικό για μένα είναι ότι παίξαμε για πρώτη φορά κομπλέ. Δεν έχουμε τεράστιο βάθος στον πάγκο και οι απώλειες που είχαμε ήταν πολύ σοβαρές. Και τα τρία κορίτσια που παίξανε σήμερα δεν είναι 100% έτοιμα, αλλά δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε καλές ομάδες του πρωταθλήματος κι ελπίζω να έχουμε την ίδια εικόνα και στα τρία επόμενα σημαντικά παιχνίδια»

Τα σετ: 31-29, 25-13, 20-25, 23-25, 15-8

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Κωνσταντώνη 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 7 (1/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ψωμά 12 (11/24 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 22% άριστες), Πράδο 28 (24/47 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 13 (11/39 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες), Κοκκίου –λ (21% υπ. – 11% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Λιάγκη 2 (1/4 επ., 1 άσο)
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 7 (6/31 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 4 (3/6 επ., 1 άσο), Τένεβα 24 (21/48 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (53% υπ. – 35% άριστες) / Ξαγοραράκη, Μουντάκη 5 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ψυλλάκη