CHALLENGE CUP

Έφυγε με ψηλά το κεφάλι ο Πανναξιακός

Τελικά το ευρωπαϊκό όνειρο για τον Πανναξιακό, ολοκληρώθηκε πρόωρα. Οι νησιώτισσες που πέρυσι έφτασαν στους «8» του Τσάλεντζ Καπ και αποκλείστηκαν από την περίφημη Ουραλότσκα, φέτος αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο από την Τράμπζον.

Να σημειωθεί ότι ο κόσμος  που γέμισε το ΔΑΚ δεν σταμάτησε ούτε λεπτό να εμψυχώνει τις αθλήτριες του Πανναξιακού με αποκορύφωμα το τέλος του αγώνα όπου όλο το γήπεδο χειροκρότησε όρθιο και τις δύο ομάδες.

Μορφή του αγώνα η  εκπληκτική Παναγιώτα Διώτη  καθώς όπως ανφέρουν τα στατιστικά στην επίσημη σελίδα της CEV, κατέκτησε τις πρώτες θέσεις σαν Best Player, Best Spiker, Best Server, και Best Receiver. Ο Πανναξιακός είχε επίσης σε πολύ καλή μέρα και την “ατσάλινη” Σία Τοτσίδου που συνεχίζει τις εξαιρτικές εμφανίσεις με την ομάδα της Νάξου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και άξιζε να το κατακτήσει καθώς ήταν μπροστά στο σκορ  μέχρι το 21-18. Μία λάθος απόφαση του πρώτου διαιτητή έφερε το παιχνίδι «στα ίσια» με τις Τουρκάλες να ισοφαρίζουν 22-22 και να τελειώνουν το σετ 24-26.

Με την ψυχολογία υπέρ της Τραμπζονσπόρ το δεύτερο σετ κατακτήθηκε πιο εύκολα με 19-25 και στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Ζόραν Κόβαζιτς «υπερέβαλαν εαυτό» αλλά δεν άντεξαν την πίεση από την ανώτερη Τράμπζον.

Κόβαζιτς:«Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας μου. Αυτό το παιχνίδι ήταν μεγάλο σχολείο κυρίως για τα νέα κορίτσια που έχουμε. Μετά το πρώτο σετ δεν είχαμε τον έλεγχο τώρα έχουμε μπροστά μας το επόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα όπου πρέπει να αλλάξουμε σύστημα και να παρουσιαστούμε πανέτοιμοι. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα και της εύχομαι ότι καλύτερο από εδώ και πέρα»

Άννα Καρπουζά: «θέλαμε να παίξουμε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Μπήκαμε πιο συγκεντρωμένες, εκμεταλλευτήκαμε την έδρα και το σερβις ήταν καλύτερο. Οι αντίπαλες πιο έμπειρες όμως και την κρίσιμη στιγμή έκαναν αυτό που έπρεπε ενώ εμείς κάναμε αβίαστα λάθη και μας κόστισαν το πρώτο σετ».

Γέλενα Μπλαγκόγιεβιτς  ( Τράμπζον): «Συγχαρητήρια  στον Πανναξιακό αλλά και τη δική μου ομάδα για τη νίκη. Φοβήθηκα είναι η αλήθεια στην αρχή του παιχνιδιού. Ξέρω τον Κόβαζιτς και όταν έχει χάσει το πρώτο παιχνίδι με 3-0 παλεύει έως το τέλος για να πάρει ότι καλύτερο μπορεί από το επόμενο. Όταν βρεθήκαμε στο πρώτο σετ με 5-0 ήταν δύσκολο αλλά στο τέλος παλέψαμε και πήραμε τη νίκη.

Το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το 1ο σετ που άλλαξε όλο το παιχνίδι. Καλή τύχη στον Πανναξιακό εμείς θέλουμε να φτάσουμε έως τον τελικό του κυπέλλου εάν είναι δυνατόν. Είμαι Σέρβα ξέρω ότι οι Ελληνες λατρεύουν τα σπορ και μου άρεσε πολύ που έπαιξα σε μία τέτοια ατμόσφαιρα. Ελπίζω και του χρόνου να βρεθώ εδώ και να παίξω σ’ αυτό το γήπεδο».

Τα σετ: 24-26, 19-25, 17-25

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Διώτη 15 (12/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καρπουζά 5 (5/16 επ.), Τοτσίδου 11 (11/28 επ., 31% υπ. – 31% άριστες), Μεταξά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Περίν 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (27% υπ. – 18% άριστες) / Γκιαούρη-λ (45% υπ. – 36% άριστες), Νούσια 1 (1/2 επ.), Φάρκωνα, Αποστολίδου, Δρακουλίδου 2 (2 μπλοκ)

Τράμπζον (Τσοκσέν) Γκιραϊγκίλ 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μαλαγκούρσκι 14 (9/16 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 25% υπ. – 00% υπ.), Σιπαχίογλου 6 (5/8 επ., 1 άσο), Μπλαγκόγεβιτς 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Μπιλτζέ 5 (3/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρίτσι 6 (4/7 επ., 2 άσοι), Εσέπασα -λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Γκιρσόι -λ, Μπαρούτ 1 (1 άσο),Τσετίνσαρατς, Τσινάρ 1, Καμένοβα 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 13% υπ. – 13% άριστες).