Θρακιώτικη ψυχή και νίκη ελπίδας στη Σύρο

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε σημαντικό βαθμολογικό τρίποντο ενόψει των πλέι άουτ στη Σύρο επικρατώντας με 3-0 σετ επί του Φοίνικα που κατετάγη 3ος στη γενική κατάταξη αλλά προβλημάτισε με την ήττα αυτή στο φινάλε της κανονικής περιόδου καθώς ακολουθούν τα πλέι οφ.

Από την άλλη το τρίποντο ήταν υπερπολύτιμο για τους φιλοξενούμενους, που ξεπέρασαν τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία και θα μπουν με πλεονέκτημα στα πλέι-άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι ενώ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι (13-13). Ο Βελίτσκοβιτς πήρε δύο άσους για το 19-22. Μία άουτ επίθεση του Στεφανίδη και ένα μπλοκ του Ριζόπουλου στον Γιορντάνοφ για το 19-24, με τον Εθνικό να κατακτά το πρώτο σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 4-1, ωστόσο με δύο μπλοκ του Κασαμπαλή ο Εθνικός ισοφάρισε 4-4. Οι Συριανοί με τον Σούρδι έφτασαν με 16-14 πρώτοι στο β΄τεχνικό τάι άουτ αλλά οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας από το σερβίς με τον Κασαμπαλή και εκμεταλλευόμενοι άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ πέρασαν μπροστά (17-19). Ο Μπόμπι πήγε στο σερβίς και δυσκόλεψε την υποδοχή του Εθνικού, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 21-21 ενώ ο Πέτερλιν έφερε τον Φοίνικα σε σετ μπολ (24-23). Ο Μεχία με μπλοκ στον Γιορντάνοφ και κόντρα επίθεση έβαλε σε θέση οδηγού τον Εθνικό (25-26), ενώ ο ίδιος έγραψε το 26-27. Μετά από φάση διαρκείας ο Χριστόφας με μπλοκ έκανε το 0-2 σετ για την ομάδα του Μουστακίδη.

Δυνατό το ξεκίνημα του Εθνικού που είχε την ψυχολογία στο τρίτο σετ. Με ακόμα έναν άσο του Βελίτσκοβιτς το σκορ έγινε 3-9 με το Φοινικα να μειώνει με άσο του Χήρα (6-9). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι για το 6-12. Μια ολιγόλεπτη διακοπή στη γραμματεία και στην επιστροφή το Πειρατικό μπήκε εντυπωσιακά χάρη στα σερβίς του Γιορντάνοφ. Έτσι με σερί 6-0 οι Συριανοί προσπέρασαν προσπέρασε (από 11-15 σε 17-15). Με δύο μπλοκ του Μεχία ο Εθνικός ισοφάρισε ισάριθμες φορές και με άσο του Κασαμπαλή μπήκε και πάλι μπροστά (20-21). Η άουτ επίθεση του Παγιάν έφερε τον Φοίνικα σε σετ μπολ (24-23) το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει στο σκορ. Ο Γιορντάνοφ στο 26-27 βρήκε αντένα στην επίθεση και ο Εθνικός πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο αφού μπαίνει στα πλέι άουτ με 0 βαθμούς όσους και ο Παναθηναϊκός.

Τα σετ: 20-25, 27-29, 26-28

Φοίνικας Σύρου (Κάσμαρτσικ): Μαρούλης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 16 (13/39 επ., 3 άσσους), Πέτερλιν 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-0% αρ.), Στεφανίδης 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-20% αρ.), Χήρας 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Ζήσης (λ-50% υπ.-0% αρ.), Κογκαλίδης (λ), Ίλιτς, Λινζ, Σούρδι 1 (1/5 επ., 60% υπ.-0% αρ.), Πεντίδης 2 (2/2 επ.), Αλεξάκης

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Κασαμπαλής 5 (1/2 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Παγιάν 12 (10/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 14 (9/23 επ., 5 άσσους, 59% υπ.-14% αρ.), Ριζόπουλος 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ.-18% αρ.), Χριστόφας 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ), Μεχία 11 (7/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοντοστάθης (λ-42% υπ.-19% αρ.), Βλαχόπουλος