CHALLENGE CUP

Με super Κόβαρ στου Ρέντη, ο Παναθηναϊκός δυο σετ μακριά από τον τελικό του Challenge Cup!

Ο Κόβαρ ντύθηκε… Ερνάντεζ και ο Παναθηναϊκός με μεγάλο διπλό μέσα στου Ρέντη με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού βρίσκεται δυο σετ μακριά από την ιστορική πρόκριση στους τελικούς του Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό που είναι και ο μεγάλος φετινός στόχος της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Με ενέργεια, χωρίς άγχος και με καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία οι φιλοξενούμενοι μετά από την ισοφάριση φάνηκαν αποφασισμένοι να πάρουν το αποτέλεσμα που ήθελαν.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ενέργεια, έχοντας και τη συμπαράσταση των φίλων της ομάδας που γέμισαν το Ρέντη αλλά φάνηκε να μένουν από δυνάμεις, κάνοντας πολλά λάθη που στοίχισαν στην ομάδα του Τζουλιάνι. Με 5 λιγότερα λάθη από τον Παναθηναϊκό, αλλά τα 20 από τα 26 συνολικά ήταν από τη γραμμή του σερβίς. Ο Στερν με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους», ενώ ο Ιντάλγκο έμεινε χαμηλά.

Τα πάντα πλέον θα κριθούν στις 15 Φεβρουαρίου με τον Παναθηναϊκό μέσα στον Άγιο Θωμά να χρειάζεται μόλις 2 σετ για να προκριθεί και να διεκδικήσει το πρώτο ευρωπαϊκό στην ιστορία της και τον Ολυμπιακό να χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Κάλυψαν και τον Ερνάντεζ

Η απουσία του Ερνάντεζ κάθε άλλο από… αρνητικά λειτούργησε στον Παναθηναϊκό με τους συμπαίκτες του να καλύπτουν στο έπακρο τον Κουβανό, που παρακολούθησε σα… θηρίο στο κλουβί τον ημιτελικό στον πάγκο! Το σχήμα με τρεις ακραίους τους Ανδρέα Φράγκο, Μπρέντεν Σάντερ και Γίρι Κόβαρ λειτούργησε ο Γιάκομπσεν μοίρασε σωστά, Πετρέας και Ρανγκέλ όπως και ο Μπάσης είχαν όλοι καθοριστικές φάσεις ενώ εξαιρετικός και ο Ζήσης!

Με Στερν και μπλοκ 1-0

Πόντο πόντο και ιδιαίτερα αναγνωριστικό το πρώτο σετ έφτασε στο 20-19. Ο Στερν είχε ρυθμό επιθετικά ενώ το μπλοκ των «ερυθρόλευκων» σταμάτησε δυο φορές τον Ρανγκέλ και το σκορ έγινε 23-19.  Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στα σετ με 1-0 και 25-21.

Κόβαρ… παρών

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ έδειχνε αποφασισμένος για το 2-0, είχε το προβάδισμα με 13-10. Ωστόσο, οι πράσινοι επέστρεψαν, ισοφάρισαν σε 16-16 και με πρωταγωνιστή τον Κόβαρ. Ο ακραίος του «τριφυλλιού» με δικούς του 4 συνεχόμενους πόντους μετέτρεψε το 19-18 του Ολυμπιακού σε 19-22 για την ομάδα του. Ο Φράγκος έκανε το 23-19, ο Κόβαρ με άσο το 24-21 για να τελειώσει το σετ με 25-21.

Και πάλι Κόβαρ και 1-2 ο Παναθηναϊκός

Κομβικό και άκρως ανταγωνιστικό το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει την υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκε με 18-16. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με επίθεση του στερν 20-19. Ο Κόβαρ όμως ήταν και πάλι… εκεί! Το 21-22 σημειώθηκε με δικό του άσο ενώ πήρε τον πόντο για το ματς πόιντ (23-24) με τον Σάντερ να διαμορφώνει το 25-23 με μπλοκ άουτ. Οι Πειραιώτες ζήτησαν video check αλλά η απόφαση των διαιτητών δεν άλλαξε λόγω αδυναμίας απόφασης ( σ.σ το παπούτσι παίκτη του Παναθηναϊκού έκρυβε τη φάση στη γραμμή).

Υπογραφή… Κόβαρ

Στο τέταρτο σετ τι κι αν ο Ολυμπιακός έχτισε προβάδισμα (11-6), ο Παναθηναϊκός είχε τον τρόπο να φτάσει το σετ στον πόντο. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 19-19 με τον Στερν αλλά ο Παναθηναϊκός με 5 από τους 6 πόντους του Κόβαρ στο φινάλε έφτασαν στο 26-24!

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 24-26

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 23-25, 24-26) σε 110′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. – 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος.