Αδίκησαν τους εαυτούς τους…

Για δυο σετ η Εθνική μας παρουσιάστηκε… αγνώριστη σε σχέση με την πρώτη αναμέτρηση κόντρα στην Ουγγαρία και όταν… αφυπνίστηκε ήταν αργά με το τελικό 3-1 υπέρ των γηπεδούχων να αφήνει πικρία αφού οι δυνατότητες των διεθνών μας είναι για περισσότερα.

Μια νίκη και μια ήττα έγραψε η 3η αγωνιστική του European League για την Εθνική μας ομάδα. Στη δεύτερη αναμέτρηση, η ομάδα του Γ. Καλμαζίδη δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ξεκίνησε νωθρά και με πολλά λάθη με αποτέλεσμα η Ουγγαρία να πάρει προβάδισμα με 2-0 σετ. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός ανακάτεψε την τράπουλα προσπαθώντας κυρίως να βρει… λύση στο θέμα της υποδοχής.

Στο τρίτο σετ, η Εθνικά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και δεν έχασε επαφή με το σκορ. Έτσι στο 22-20 η καθυστέρηση στην αλλαγή του κόουτς των γηπεδούχων απέφερε… κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι με αποτέλεσμα η Ελλάδα να μειώσει στον πόντο. Εκεί η πίεση από το καλό σερβίς από την Νομικού μαζί με την αποτελεσματικότητα της Βασιλαντωνάκη έκαναν το 22-23 ενώ αμέσως μετά Γιώτα-Βασιλαντωνάκη ύψωσαν τείχος στο φιλέ για το 22-24 με τη γαλανόλευκη να μειώνει σε 22-25.

Η ελληνική ομάδα είχε βρει ρυθμό και πήρε φόρα στο τέταρτο σετ, έχοντας τον έλεγχο. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το (+2) 14-16 έγινε λίγο αργότερα +5 (16-21). Διαφορά που δεν αποδείχτηκε ασφαλείας αφού μια αλλαγή απόφασης του διαιτητή και ένα… στιγμιαίο μπλακ άουτ ήταν αρκετά για να δούμε στο 23-23 το σετ να αποκτά… άγρια ομορφιά. Η μπίλια πέρασε στο ουγγρικό στρατόπεδο που είχε ανεβάσει απόδοδη και το σετ ολοκληρώθηκε 26-24 με άουτ επίθεση της Βασιλαντωνάκη.

Τα σετ: 25-15, 25-17, 22-25, 26-24