Αήττητες Παπαφωτίου, Βασιλαντωνάκη, νίκη για Κιόση

Μόνο η Μαρσάλα της Μερτέκη στην Serie 2 δεν κατάφερε να κερδίσει το σαββατοκύριακο από τις ομάδες των διεθνών μας που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα γυναικών της γειτονικής Ιταλίας.

Για τη Serie A, Αθηνά Παπαφωτίου και Ανθή Βασιλαντωνάκη, έπειτα από τον μεταξύ τους γαλανόλευκο “εμφύλιο” τελικό του εγχώριου Super Cup, που κατέληξε στα χέρια της δεύτερης, συνέχισαν τις αήττητες πορείες τους στο καμπιονάτο.
H Kονελιάνο, που με 12 πόντους συγκατοικεί με την Σκαντίτσι στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε αήττητη νικώντας με 3-0 (25-20, 25-20, 25-22) την Λενιάνο, με την Ελληνίδα πασαδόρο να αγωνίζεται ως αλλαγή και στα τρία σετ, πετυχαίνοντας και έναν άσσο.
 Στην Νοβάρα η Φιλοτράνο, αιφνιδίασε τη “μεθυσμένη υπερπρωταθλήτρια στο α’ σετ, αλλά στη συνέχεια με την Ανθή Βασιλαντωνάκη να παίζει ως αλλαγή στο πρώτο σετ, σκοράροντας 1 πόντο (1/4 επ.), τις 20άρες πόντων των Πιτσινίνι, Ενράιτ και τους 22π της τοπ σκόρερ Εγκόνουμ η γηπεδούχος έφτασε στην ανατροπή και με 3-1 ( 19-25, 25-15, 25-22, 25-19) και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (11β) την κορυφή.
Ανατρεπτικό χαρακτήρα είχε στην 7η αγωνιστική της Serie 2 και η Νίκη της Τρεντίνο Ρόσα, καθώς η ομάδα της διεθνούς μας Ελένη Κιόση, βρέθηκε να χάνει στις λεπτομέρειες εντός έδρας με 1-0 από την Club Italia. Στη συνέχεια όμως με 15 πόντους της Φιέζολι και άλλους 14π της Κιόση (12/39 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) η ομάδα του Τρέντο επικράτησε τελικά με 3-1 (26-28, 25-17, 26-24, 25-14) της μελλοντικής “σκουάντρα ατζούρα”, που είχε τοπ σκόρερ του αγώνα με 19π την Πιετρίνι.
Τέλος χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα παρέμεινε η νεοφώτιστη Σιγκελ Μαρσάλα, που με την Ευαγγελία Μερτέκη να τελειώνει το ματς με 7 πόντους (5/27 επ. 1 μπλοκ, 1 άσο) γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-14-25, 26-24, 25-17) από την φιλοξενούμενη Ζαμπέλι Ορβιέτο.
Στην βαθμολογία η Τρεντίνο με 13β είναι στην 4η θέση, πρωτοπόρος με 19β είναι η Σαν Μπερνάρντι Κούνεο, ενώ η Μαρσάλα με μόλις 1 βαθμό είναι ουραγός της κατάταξης.