CHALLENGE CUP

Ανατροπή ψυχής στου Ρέντη

Με τον κόσμο στο πλευρό του και τεράστια ψυχικά αποθέματα, ο Ολυμπιακός με θρυλική ανατροπή επικράτησε με 3-2 σετ της ρωσικής Κράσνονταρ στην πρώτη αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης του CEV Challenge Cup στοκλειστό του Ρέντη.

Πάθος και επίθεση “φωτιά” για την πρώτη σκόρερ Σάσκια Χίπε (29πόντους) και εκπληκτική εμφάνιση από τη Τζίνα Λαμπρούση με 18πόντους (14/14επ., 3μπλοκ, 1άσο)  για τις “ερυθρόλευκες” που αν και μπήκαν αγχωμένα κατάφεραν να δυο φορές να φέρουν στα ίσα την αναμέτρηση και να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ, στέλνοντας μήνυμα στις Ρωσίδες ότι είναι πολύ σκληρές για να… χάσουν το ραντεβού με την ιστορία για δεύτερη συνεχή σεζόν στην Ευρώπη!

Ο Ολυμπιακός για να προκριθεί στον τελικό του θεσμού, χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στη Ρωσία την ερχόμενη Τετάρτη (σε περίπτωση ήττας με 3-2 η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στο χρυσό σετ).

Αγχωτικό ξεκίνημα

Στο α’ σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τη ρωσική ομάδα να βρίσκει ευκολότερα τα πατήματά της στην επίθεση και να παίρνει διαφορά την οποία δεν μπόρεσε να ανατρέψουν οι γηπεδούχες (18-25).

Με 9-0 σερί ισοφάρισε σε 1-1

Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε στο δεύτερο σετ μπήκε καλύτερα (10-5) έχοντας τον έλεγχο με τις ρωσίδες να μην μπορούν να ακολουθήσουν το 9-0 σερί των γηπεδούχων που με 25-14 (άσος Χίπε) ισοφάρισε σε 1-1.

Στις λεπτομέρειες το 1-2 για την Κράσνονταρ

Ισορροπημένο και με φάσεις διαρκείας το τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω αρχικά με 1-4 και στη συνέχεια με 3-5 αλλά το ανέτρεψαν και προηγήθηκαν με +2 μετά από επίθεση της Λαμπρούση η οποία διαμόρφωσε το 7-5. Η ρωσική ομάδα ισοφάρισε σε 7-7 αλλά με επίθεση της Πολ ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με προβάδισμα στο σκορ πήγε η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14 αλλά στη συνέχεια η Ρώσικη ομάδα με ένα 4-0 σερί προηγήθηκε με 16-18 και στη συνέχεια με 17-21. Η αντίδραση του Ολυμπιακού με ένα σερί 4-0 έφερε το 21-21 με την Πολ στο σερβίς, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 23-23 με τη Ντιναμό να παίρνει το 3ο σετ και να προηγείται με 1-2.

Ανατροπή με εντυπωσιακό σερί

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-6 και 3-8 ενώ η Κράσνονταρ με νέο 6-0 σερί έκανε το 5-14. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκες βρήκαν τη δύναμη και από το 9-14 με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-2 μετέτρεψαν το 5-14 σε 19-16 και πήραν το σετ με 25-19!

Νίκη ψυχής

Στη «ρώσικη ρουλέτα» ο Ολυμπιακός βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ με 3-8 και με ένα 7-0 σερί ισοφάρισε αρχικά (8-8) και προηγήθηκε με 10-8 με καρφί της Χίπε.  Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική καθώς η Ντιναμό προηγήθηκε με 10-11 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι και με δυο διαδοχικούς πόντους της Λαμπρούση έφτασε στο 12-11. Η Περεπέλκινα ισοφάρισε σε 12-12 αλλά το η Νιεμέρ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό σημειώνοντας το 13-12. Με μονό μπλοκ της Γιώτα στην Περεπέλκινα η ελληνική ομάδα έφτασε στο ματς μπολ και παρότι μείωσε η Σπερσκάιτε, η Χριστοδούλου έβγαλε τη Χίπε χωρίς μπλοκ για το 15-13!

Τα σετ: 18-25 (21′), 25-14 (22′), 23-25 (27′), 25-19 (26′), 15-13 (17′)