ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Αντίο από Ευρώπη με νίκη ο Ολυμπιακός

Τον αποκλεισμό το CEV Cup γνώρισε στον Πειραιά ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν με 3-2 της Πόρτο, ωστόσο αυτές που χαμογέλασαν ήταν οι “κυανόλευκες” της Πορτογαλίας που με τα δύο σετ και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα, πανηγύρισαν την πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Το έργο πρόκρισης για τον Ολυμπιακό ήταν δύσκολο μετά το 3-0 στο Οπόρτο, ωστόσο πάλεψε για την ανατροπή προηγούμενος με 2-1 σετ διεκδικώντας το 3-1 που θα τον έστελνε στο χρυσό σετ. Η Πόρτο όμως με τις Κολόμπο και Ντα Σίλβα φρόντισε να πάρει το καθοριστικό 4ο σετ και να πανηγυρίσει την πρόκριση πριν καν τελειώσει ο αγώνας.

Ο Ολυμπιακός ψάχνοντας την ανατροπή μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι και με πολύ καλή υποδοχή και επίθεση κατάφερε να παρει απο την αρχή διαφορά φθάνοντας στο 25-14 και το 1-0.

Με καλή ψυχολογία οι γηπεδούχες του Κάρλο Παρίζι μπήκαν καλά και στο δεύτερο σετ προηγούμενες με 11-7 και 16-14, όμως η Πόρτο κατάφερε να προσπεράσει κάνοντας το 18-19 και 19-20. Μετά το 20-20 η Πόρτο έκανε το 20-23 και στο τέλος με το 22-25 ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι Σάλας, Γιώτα και Χίπε οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο 16-8 και λίγο αργότερα στο 22-16 για να έρθει το 25-22 και το 2-1 που έφερε τον Ολυμπιακό ένας σετ μακριά απο το τρίποντο.

Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ η Πόρτο είχε τον έλεγχο, με τις γηπεδούχες να προσπαθούν και να κοντράρουν μέχρι το 18-18. Εκεί όμως η ομάδα του Οπόρτο καλύτερη στις λεπτομέρειες έκανε το 2023 και με το 22-25 το 2-2 που της χάρισε την πρόκριση προς τις 16 καλύτερες ομάδες του Cev Cup.

Το ταϊ-μπρεϊκ αν και διαδικαστικού χαρακτήρα πήγε στην… παράταση όπου ο Ολυμπιακός με το 21-19 πανηγύρισε τη νίκη γοήτρου αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι τις φετινές του Ευρωπαϊκές περιπλανήσεις.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 71 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Πόρτο 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-14, 22-25, 25-19, 22-25, 21-19) σε 132′
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (2/7 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σάλας 22 (21/37 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 38% άριστες), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Χίπε 24 (23/51 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 16 (11/29 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες)/ Κακουράτου (λ, 69% υπ. – 46% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 4 (4/5 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Κελεσίδη, Ξανθοπούλου 1 (1 μπλοκ), Τοτσίδου.
ΠΟΡΤΟ (Κάρλο Καρένο): Βίλβερτ 12 (8/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κούτο 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Οάγια 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 12% υπ. – 0% άριστες), Ίσις Ντα Σίλβα 15 (8/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Λεπέστερ 9 (7/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Κολόμπο 24 (19/50 επ., 5 μπλοκ) / Ρεσέντε (λ, 55% υπ. – 32% άριστες), Ντέλσιν, Μαριάνο, Ριμπέιρο 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ, 36% υπ. – 32% άριστες), Σόουζα, Κονσεϊσάο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Μία νίκη είναι πάντα καλή, ωστόσο, δυστυχώς για εμάς, δεν προκριθήκαμε στην επόμενη φάση του θεσμού. Έχω να μάθω τη νέα μου ομάδα, όλες τις αθλήτριές μου πως παίζουν κάτω από την πίεση. Σήμερα, ήταν μια καλή ευκαιρία να μάθω πράγματα για την ομάδα μου. Είχαμε δύο πολύ καλά σετ. Το τέταρτο σετ ήταν περίπλοκο για εμάς, μερικές φορές παίξαμε καλά, μερικές φορές όχι. Συγχαρητήρια στην Πόρτο, είναι πολύ καλή ομάδα. Μπορώ να πω, ότι γενικά, είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα μου, όμως νομίζω ότι μπορούμε περισσότερα».

Στέλλα Χριστοδούλου (Ολυμπιακός) : «Παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο, είχαμε ένα πολύ δύσκολο έργο από την αρχή. Είναι σημαντικό, ότι η ομάδα έβγαλε ένα καλύτερο πρόσωπο. Ξέρουμε όλοι, ότι είχαμε κάνει κάποια άσχημα παιχνίδια, αλλά από εκεί και πέρα, ήρθε ένας πολύ καλός προπονητής, ένας άνθρωπος που θα αλλάξει πολλά στην ομάδα. Θεωρώ, ότι με την καλή δουλειά και την καθοδήγηση του προπονητή μας, αυτή η ομάδα θα μπορέσει να παίξει το βόλεϊ που θέλει. Σίγουρα, έχουμε μια πολύ δύσκολη συνέχεια για το πρωτάθλημα. Χάθηκε η πρόκριση, αλλά πρέπει να επικεντρωθούμε στην Ελλάδα, να παρουσιάσουμε ένα καλύτερο πρόσωπο και θέλουμε να διεκδικούμε σε κάθε ματς, σε κάθε ντέρμπι τη νίκη. Για αυτό δουλεύουμε από την αρχή της σεζόν».