Απόδραση Θήρας απο την Ηλιούπολη

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη που έκρυβε μεγάλο βαθμό δυσκολίας πήρε η Θήρα στο κλειστό της Ηλιούπολης από την ομώνυμη ομάδα με 1-3. Η ομάδα της Σαντορίνης χωρίς Βίντοβιτς-Κιγιάκοβα, χρειάστηκε να επιστρατεύσει πολύ πάθος και ενέργεια για να λυγίσει την μαχητική Ηλιούπολη που πρόβαλε  μεγάλη αντίσταση και πίστεψε στην υπέρβαση.

Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη παρουσιάστηκε πολύ ψυχωμένη και διαβασμένη απέναντι στην πολύ ποιοτική ομάδα της Θήρας, πήρε το πρώτο σετ, προσπάθησε να οδηγήσει το ματς στο ταιμπρέικ αλλά το σπουδαίο σέρβις της Σαντορίνης, η καλή υποδοχή και η μεγάλη κλάση των Μπρίνκμαν-Οικονομίδου,  τη βοήθησαν μετά την πρόκριση στο κύπελλο κόντρα στο Μαρκόπουλο πριν 48 ώρες, να αποδράσει με το τρίποντο που τη διατήρησε στην τρίτη θέση. Από την άλλη η γηπεδούχος Ηλιούπολη που δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη , παρέμεινε στην 9η θέση ελπίζοντας βάσιμα στη σωτηρία της.

Πρώτη μεταξύ ίσων και παλι η Γερμανίδα Αννίκα Μπρινκμαν που έκανε ηγετική εμφάνιση και ήταν εκπληκτική σε επίθεση- υποδοχή με 25 πόντους και 66% υποδοχή, απίθανη σε  δεύτερο σερί ματς μετά το κύπελλο, η Οικονομίδου που έκανε πράματα και θάματα σαν υπηρεσιακή διαγώνια με 18π, κατάθεση ψυχής απο την αρχηγό Μουντάκη με 7 πόντους και 53% υποδοχή, εξαιρετική η  Γεωργιάδη που αν και κεντρική τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 6 άσους!

Απο την Ηλιούπολη, είχαμε μακράν κορυφαία, η έμπειρη Κροάτισα πασαδόρος Γκλιγκόροβιτς που ειχε 7 πόντους, σπουδαία εμφάνιση απο την αρχηγό Γιοβάνη με 14 πόντους, τα έδωσε όλα η παθιασμένη Μαρκοπούλου με 12 πόντους, βοήθησε πολύ η Βούκοβιτς με 18 πόντους!

Ένα μεγάλο θρίλερ έκρυβε το πρώτο σετ. Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, η Θήρα ξέφυγε δύο φορές με 6-10 και 14-17 με Οικονομίδου και Γεωργιάδη. Η Ηλιούπολη ομως με μίνι αντεπίθεση έκανε σερί 5-1 και με την έμπειρη Νατάσα Μαρκοπούλου πέρασε μπροστά με 19-18 και 20-19 με τη Βούκοβιτς. Από΄κει και πέρα είχαμε ένα χιτσκοκικό φινάλε καθώς η Θήρα με πολύ δύσκολη επίθεση της Οικονομίδου, προσπέρασε με 21-23, και 22-24 με την εξαιρετική Μουντάκη.

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πάλι και με μπροστάρισα την εκπληκτική πασαδόρο Γκλιγκόροβιτς και τις Γιοβάνη, Βούκοβιτς να τελειώνουν κρίσιμες επιθέσεις, ισοφάρισαν σε 24-24 και 25-25. Μάλιστα οι παίκτριες της Λυκογιάννη δεν σταμάτησαν το κρεσέντο τους απέναντι στη σαστισμένη και αποδιοργανωμένη στην υποδοχή Θήρα, η αρχηγός Γιοβάνη με δυνατό καρφί έκανε το 26-25 και η Γκλιγκόροβιτς με πλασέ υπέγραψε το 27-25 και έδωσε το προβάδισμα στην Ηλιούπολη με 1-0.

Καρμπόν ήταν και το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να δίνουν μια ακόμη σκληρή μονομαχία. Μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ η Θήρα προηγήθηκε με 18-20, η Ηλιούπολη και πάλι δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της δεύτερης πασαδόρου Σκορδίλη και με Μαρκοπούλου-Γιοβάνη ,πέρασε μπροστά με 21-20, από άσο της Γεωργιάδη η Θήρα προηγήθηκε με 21-23.

Απο διπλή μπαλιά της Σκορδίλη μείωσε στο 22-23 και έδωσε ελπίδες ισοφάρισης στην ομάδα της Λυκογιάννη αλλά η Μπρινκμαν ήταν και πάλι εκεί. Με δύο τρομερές επιθέσεις «καθάρισε» το σετ με 22-25 και έφερε το ματς στα ίσια με 1-1.

Μεγάλες διακυμάνσεις και συγκινήσεις έκρυβε και το τρίτο σετ. Η Θήρα με όπλο το σέρβις ξέφυγε με 1-8, η Ηλιούπολη αντέδρασε και με αλλαγές στην τακτική από τη κ. Λυκογιάννη, οι γηπεδούχες έκαναν επανεκκίνηση και με τις Γιοβανη, Μαλουσάρη, Μαρκοπούλου, μάζεψε τη διαφορά και έφερε το ματς στον πόντο (10-11). Οι παίκτριες του Οικονόμου ξεφυγαν με 11-16, οι γηπεδούχες πλησίασαν στο 16-18 αλλά η συνέχεια ανήκε στην Οικονομίδου.

Η υπηρεσιακή διαγώνια της Θήρας, με ένα εκπληκτικό επιθετικό κρεσέντο, εκτόξευσε τη διαφορά στο 17-21 ενώ λίγο αργότερα με δυο πόντους της Μπρινκμαν, το σκορ πήγε στο 20-24 και παλι η Οικονομίδου ήταν αυτή που με νέα επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 20-25 και έδωσε προβάδισμα με 1-2 σετ.

Μπόλικο σασπένς και ανατροπές είχαμε και στο τέταρτο σετ. Οι νησιώτισες από το καλό τους σέρβις και την κακή υποδοχή της Ηλιούπολης ξέφυγαν με 6-11 και 7-13.

Με σερί 6-0 η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 13-13 και με φοβερό μπλοκ της έμπειρης κεντρικού Μαρκοπούλου πάνω στην Οικονομίδου, έδωσε προβάδισμα στην αθηναϊκή ομάδα με 15-14, η Θήρα προσπέρασε με 15-16 και με ξέσπασμα της σπουδαίας Γκγλιγκόροβιτς και επίθεση της παθιασμένης Μαρκοπούλου προηγήθηκε με 18-16.

Το δύσκολο όμως σέρβις της Θήρας, η κακή υποδοχή της Ηλιούπολης, οι πόντοι της Γεωργιάδη από το μπλοκ και οι ψυχρές εκτελέσεις της Μπρινκμαν, έφεραν ένα μεγάλο σερί 8-3 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-24. Εκεί η Μαρία Οικονομίδου με φοβερό πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 22-25 και έριξε τους τίτλους τέλους του ματς με το συνολικό 1-3 σετ.

Δήμητρα Λυκογιάννη (Ηλιούπολη): «Θεωρώ ότι σήμερα δικαιούμασταν κάτι πολύ περισσότερο. Σίγουρα δικαιούμασταν έναν βαθμό και ίσως και τη νίκη, όμως δείχνουμε να μην το πιστεύουμε και σίγουρα δεν έχουν την ωριμότητα για να τελειώσουμε κάποιες φάσεις. Είμαι αισιόδοξη για την συνέχεια, αλλά και στεναχωρημένη γιατί σήμερα δεν πήραμε τίποτα».

Απόστολος Οικονόμου (Θήρα): Σήμερα αποδράσαμε από την Ηλιούπολη με τη νίκη αφού δεν είχανε ενέργεια και φρεσκάδα μετά το παιχνίδι της Παρασκευής για το Κύπελλο και τα προβλήματα που είχαμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια όχι μόνο για τη σημερινή προσπάθεια αλλά για την γενικότερη διαχείριση όλων των τελευταίων ημερών. Δείχνουμε ότι είμαστε σκληρή ομάδα και ότι η συνέχεια μας ανήκει».

Τα σετ: 27-25, 22-25, 20-25, 22-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 7 (7/12 επ.), Μαρκοπούλου 12 (6/16 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γιοβάνη 14 (10/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βέλλιου 6 (4/14 επ., 2 άσοι, 43% υπ. – 26% άριστες), Μαλουσάρη 8 (5/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 18 (14/35 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 68% υπ. – 53% άριστες), Αργυροπούλου -λ (53% υπ. – 32% άριστες), Μπανίκα, Ευθυμιοπούλου.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 16 (7/15 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 25 (23/45 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ. – 46% άριστες), Οικονομίδου 18 (15/39 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μουντάκη 7 (5/27 επ., 2 άσοι, 53% υπ. – 29% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (6/16 επ.), Αρτακιανού -λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Σκορδίλη, Τσβέτκοβα 1 (1/3 επ.).

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...