BEACH VOLLEY

«Ασημένιες» Μεθενίτη/Σπανού, «χάλκινοι» Παπαδημητρίου/ Νιώπας

Με δυο μετάλλια στις αποσκευές της επιστρέφει η ελληνική αποστολή των ομάδων μπιτς βόλεϊ, η οποία έλαβε μέρος στο 2ο τουρνουά του Βαλκανικού πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ που διεξάγεται στην Προύσα της Τουρκίας.

Την 3η μέρα του τουρνουά, το ελληνικό δίδυμο των Μεθενίτη/Σπανού «άγγιξε» το χρυσό αλλά στον τελικό με 2-1 (21-18, 18-21, 15-12) ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τις Σέρβες Μάτις/Μολόσεβιτς, κατακτώντας έτσι το αργυρό μετάλλιο.

Στους άνδρες, οι Νιώπας/Παπαδημητρίου κατέλαβαν την 3η θέση και φόρεσαν το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος, επικρατώντας 2-0 των Κόλεφ/Μίτεφ από τη Βουλγαρία. Παράλληλα, τα ελληνικά δίδυμα των Μαναβή/Παρισάκη και Βανδώρου/Μονιάκη κατέλαβαν την 9η θέση στο τουρνουά.

Supervisor στη διοργάνωση ήταν o πρόεδρος της Eπιτροπής πρωταθλημάτων beach volley και ταμίας της ΕΟΠΕ, κ. Θανάσης Ρέρρας.