CHALLENGE CUP

Challenge Cup ανδρών: «Κλήρωσε» στους «8» για τους «αιώνιους» και στο βάθος… εμφύλιος!

Η Ολλανδική Οράιον Ντοντιτσέιμ θα είναι αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ ανδρών, ενώ αντίπαλος του Ολυμπιακού θα είναι η Ρουμανική Στεάουα Βουκουρεστίου. Ο Παναθηναϊκός θα δώσει τον πρώτο αγώνα εκτός έδρας και ο Ολυμπιακός εντός έδρας.

Εάν οι δύο ελληνικές ομάδες προκριθούν στους ημιτελικούς θα βρεθούν αντίπαλοι και θα έχουμε διπλό ελληνικό “εμφύλιο” για μία θέση στον τελικό.

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Ομόνοια (Κύπρος)
Μπαστάρντο (Πορτογαλία) – Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Ελλάδα) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Οράιον Ντοντιτσέιμ (Ολλανδία) – Παναθηναϊκός Α.Ο. (Ελλάδα)

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν 11 Ιανουαρίου και οι ρεβάνς στις 25 Ιανουαρίου με συν ή πλην μία ημέρα. Εάν οι δύο ελληνικές ομάδες περάσουν στους διπλούς ημιτελικούς θα γίνουν 8 και 15 Μαρτίου.

Ποιά είναι η Orion DOETINCHEM

Η Οράιον Ντοντιτσέιμ από το Άρνεμ, έχει στη σύνθεση της τον ακραίο της Εθνικής Αυστραλίας Ανταμ Γουάιτ και τον Βραζιλιάνο ακραίο Εντσον Φελιτσίσιμο. Διαγώνιος έχει τον γνωστό από την θητεία του στην Ελλάδα Φινλανδό Σαμούλι Καϊσλασάλο ο οποίος τη σεζόν 2021-22 αγωνίστηκε στον Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων και τη σεζόν 2018-19 στον Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Η Οράιον Ντοντιτσέιμ στη φάση των «16» προκρίθηκε σε βάρος της Μούροφ Μπακού από το Αζερμπαϊτζάν με δύο νίκες 3-1 σετ εντός και εκτός έδρας. Νωρίτερα είχε αποκλείσει τη Στρόσεν από το Λουξεμβούργο με δύο πολύ εύκολες νίκες με 3-0 σετ.

Στο Ολλανδικό πρωτάθλημα σε 14 βαθμούς έχει 10 νίκες και 4 ήττες και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς όσους και η Απελντόρν. Προηγείται η Λίμπουργκ με 32 και η Αντβίσιε SSS με 31. Προέρχεται από τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και δύο στο Τσάλεντζ Καπ. Τελευταία ήττα ήταν στις 26 Νοεμβρίου εκτός έδρας 3-0 από την Αντβίσιε SSS.

Ποιά είναι η CSA Steaua București

Η Στεάουα Βουκουρεστίου θα είναι ένας  δύσκολος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό στη φάση των «8» του Τσάλεντζ Καπ.

Τα αποτελέσματα που έχει μέσα στη σεζόν είναι εντυπωσιακά και διακρίνεται για τη μαχητικότητα της και την αντοχή της σε μεγάλους σε διάρκεια αγώνες.

Με άλλα λόγια δεν χάνει εύκολα. Από την αρχή της σεζόν έχει μόλις δύο ήττες. Η μία στην πρεμιέρα του ρουμανικού πρωταθλήματος απέναντι στη Ντιναμό Βουκουρεστίου με 3-1 σετ και η άλλη από την Χάποελ Μάτε Άσερ στο Ισραήλ με 3-2 σετ που όμως δε στάθηκε ικανή να την αποκλείσει από τη φάση των «8» του Τσάλετζ Καπ.

Η Στεάουα πέτυχε μεγάλη ανατροπή στη φάση των «16» απέναντι στη Χάποελ Μάτε Άσερ που νωρίτερα είχε αποκλείσει τον Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων. Η Χάποελ στο Ισραήλ είχε νικήσει 3-2 σετ αλλά στη ρεβάνς που έγινε στις 15/12 στο Βουκουρέστι η Στεάουα νίκησε 3-1 σετ και προκρίθηκε.

Στη φάση των «32» η Στεάουα βρέθηκε αντίπαλος της Φινλανδικής Τίκεριτ Κόκολα. Τη νίκησε στη Φινλανδία 3-2 σετ και στη Ρουμανία εύκολα με 3-0 σετ και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «16».

Στο ρουμανικό πρωτάθλημα βρίσκεται στη 2η θέση με 26 βαθμούς έναντι 30 της Ντιναμό και 23 της Αρκάντα Γαλάτι.

Στη σύνθεση της έχει πέντε ξένους. Ο Σέρβος πασαδόρος Κόστιτς είναι το μυαλό της ομάδας, ο Σλοβένος ακραίος Γιαν Ποκέρσνικ και ο Μαυροβούνιος λίμπερο Νίκολα Λάκσεβιτς σηκώνουν την υποδοχή, ενώ οι διεθνείς διαγώνιοι Γκαμπριέλ Μποντέα και Τσιπριάνι Ματέι σηκώνουν την επίθεση. Εχει δύο ξένους κεντρικούς, τον Πολωνό Σόμπαλα με 2.08 και τον Καναδό Γουίλσον στα 2.07. Γενικά στο ρόστερ έχει έμπειρους αθλητές και ψηλή ομάδα.