CHALLENGE CUP

Challenge Cup: Δυο σετ κι έφυγαν για τα ημιτελικά οι «ερυθρόλευκες»

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup για τον Ολυμπιακό που επικράτησε με 3-1 σετ (26-24, 23-25, 19-25, 23-25), της Μπεκεσκάμπα στην Ουγγαρία, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «8» της διοργάνωσης.

Παρά την απώλεια του πρώτου σετ, η παρέα της Χίπε έφτασε στην καθαρή νίκη που της δίνει το πλεονέκτημα πρόκριση στα ημιτελικά, καθώς στη δεύτερη αναμέτρηση (3/3, 17:30) στου Ρέντη οι “ερυθρόλευκες” χρειάζονται δυο σετ για την… επόμενη φάση.

Στο πρώτο σετ, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 21-19 και 24-21 αλλά οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 5-0 και κατέκτησαν το σετ στις λεπτομέρειες 26-24. Οι ερυθρόλευκες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο και στο φινάλε είχαν καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις για το 25-23 και την ισοφάριση. Στον ίδιο ρυθμό, η ομάδα του Κοβάσεβιτς κατέκτησε και το τρίτο σετ, όπου προηγήθηκε αρχικά με 5-3 και 13-7 φτάνοντας στο 25-19. Πόντο πόντο και στο τελείωμα του τέταρτου σετ οι δυο ομάδες με τον Ολυμπιακό να δείχνει καλύτερος στα σημεία και πιο σίγουρος. Στην τελευταία φάση του σετ ο πρώτος διαιτητής έδωσε τον πόντο στον Ολυμπιακό σε επίθεση της Ουγγρικής ομάδας σε οριακή φάση και η ελληνική ομάδα πήρε το ματς με 3-1 (25-23).

Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 25 πόντους και ακολούθησε η Κατερίνα Ζακχαίου με 16, έχοντας μάλιστα 8/9 επιθέσεις και 89% ποσοστό επιτυχίας, αλλά και 8 μπλοκ.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι κοντά σε δυναμικότητα και ποιότητα. Υπήρχε πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο και είναι πολύ σημαντική νίκη και αποτέλεσμα για εμάς, εν όψει του δεύτερου αγώνα. Σήμερα η επίθεση μας θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη αλλά η άμυνα μας και τα μπλοκ σε κρίσιμες φάσεις είναι αυτά που μας οδήγησαν στη νίκη. Σίγουρα και το δεύτερο παιχνίδι θα είναι εξίσου δύσκολο και ελπίζουμε οι φίλαθλοι μας να δημιουργήσουν ακόμα καλύτερη ατμόσφαιρα και όλοι μαζί να πανηγυρίσουμε την πρόκριση στα ημιτελικά».

Κατερίνα Ζακχαίου: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Αγωνιστήκαμε από την αρχή με σοβαρότητα και με δυνατό μπλοκ και σημαντικές άμυνες σε κρίσιμα σημεία, πήραμε τη νίκη. Έχουμε το πλεονέκημα εν όψει του δεύτερου αγώνα αλλά και στο Ρέντη πρέπει να αγωνιστούμε σοβαρά για να περάσουμε στα ημιτελικά».

Τα σετ: 26-24 (31′), 23-25 (29′), 19-25 (26′), 23-25 (31′)